Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego kot śpi na człowieku? Powody mogą was zaskoczyć
Agnieszka Kruk
Agnieszka Kruk 27.09.2019 15:07

Dlaczego kot śpi na człowieku? Powody mogą was zaskoczyć

Dlaczego kot śpi na człowieku
Fot. unsplash.com / Ivana Jevtic

Dlaczego kot śpi na człowieku? Koty potrafią wcisnąć się w każdy zakątek. Ich preferencje dotyczące miejsca odpoczynku są różne w zależności od sytuacji. Podobnie będzie z pozycjami, które przyjmuje. Dlaczego koty śpią w różnych pozycjach? Dlaczego lubią spać na ludziach?

Dlaczego kot śpi na człowieku? Koty wybierają sobie różne miejsca do spędzania czasu. Zazwyczaj kupowanie im specjalnych materacy jest stratą pieniędzy. Koty za swoje ulubione legowisko, bardzo często wybierają ciało człowieka. Dlaczego właśnie tam jest im najlepiej? Po co koty śpią na kolanach?

Dlaczego kot śpi na człowieku?

Koty to stworzenia, które nigdy nie działają pod wpływem przypadku. Wszystkie zachowania wynikają z ich natury, instynktów i obserwacji. Mimo że niekiedy ciężko jest nauczyć kota czegoś nowego, to należy pamiętać, że wciąż są to bardzo inteligentne istoty. Potrafią sprawnie porozumieć się z człowiekiem za pomocą komunikacji werbalnej oraz mowy ciała. Jako że są to dwie główne metody komunikacji, koty bardzo sprawnie potrafią przekazać nam, co mają na myśli. Mogłeś się wcześniej zastanawiać, co oznaczają jego poszczególne zachowania, jednak, czy zastanowiłeś się nad jego najprostszą czynnością? Czy wiesz, co ma ci do przekazania podczas snu? Jak się okazuje, to, że wybiera sobie ciebie, jako miejsce do snu również świadczy o wielu rzeczach. Dlaczego koty śpią na człowieku?

Własne terytorium

Koty to zwierzęta, które czują potrzebę posiadania własnego terytorium. Często chcą zostawić swój zapach, aby nie przyjaciel wiedział, że teren jest już zajęty. Podobnie jest w przypadku, kiedy zwierzęta te czują przynależność do człowieka. Swój zapach najczęściej zostawiają na ludziach, łasząc się o jego nogi lub ocierać o policzki u twarzy. Dlaczego kot śpi na człowieku? Jeżeli kot często zasypia na ciele swojego właściciela, może w ten sposób chcieć przekazać innym zwierzętom, że przynależy właśnie do niego i odwrotnie.

Szukają ciepła

Koty to stworzenia, które lubią ciepło. Jeżeli jesteś posiadaczem futrzaka, pewnie zauważyłeś, że po prasowaniu, natychmiast układa się na desce do prasowania. Podobnie jest w sytuacji, kiedy korzystasz z laptopa lub oglądasz telewizor. Ciepłe sprzęty są idealnym miejscem do odpoczynku i krótkiej drzemki. Dlaczego kot śpi na człowieku? Zwierzęta te szukają miejsc, które dostarczą im przyjemności, a jednym z nich jesteś właśnie ty. Ciepło człowieka korzystnie wpływa na ich samopoczucie. Zauważ, że twoja temperatura ciała jest średnio o 12 stopni Celsjusza większa, niż temperatura pokojowa. Z przyjemnością wykorzystują twoje ciało do zapewnienia sobie przyjemności.

Obserwacja

Dlaczego kot śpi na człowieku? Koty podobnie jak my są istotami, które prowadzą obserwacje. Na podstawie tego możemy wyciągnąć wnioski na temat ich zachowań i odwrotnie. Zauważ, że koty często wybierają miejsca, które są na dużych wysokościach. Dzięki temu widzą co się dzieje wokół nich i mają kontrolę nad otoczeniem. Jeżeli leżysz, a twój kot kładzie się na twoich plecach lub brzuchu, powinieneś wiedzieć, że w ten sposób chce zapewnić sobie i tobie bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo

Zwyczaje kotów są różne. Nie zawsze będzie spał na tobie w jednej pozycji. Jeżeli układa się na twoich plecach, pośladkach lub pupie, możesz snuć podejrzenia, o których napisaliśmy wyżej. Kiedy zauważysz, że układa się w pozycji tzw. ‚na sfinksa’, będzie to znak, że kot robi sobie jedynie krótką drzemkę i w każdej chwili jest gotowy do ataku na nadchodzące zagrożenie. Inna sytuacja będzie w momencie, kiedy twój kot układa się między twoimi rękoma, nogami czy w miejscach, z których ciężko jest szybko uciec. Możesz być pewny, że kot w ten sposób okazuje ci swoje zaufanie. To niesamowicie piękny wyraz z ich strony, ponieważ koty nie często wyrażają swoje emocje.

Lubią bicie serca

Ciepło to nie tylko jeden aspekt, dla którego chętnie wybierają ludzkie ciało do odpoczynku. Bicie serca również ma wpływ na to, że chętnie przesiadują na twoim ciele. Regularny rytm działa na nie kojąco i łagodząco. Idąc tym tropem, możemy dodać, że unoszenie się i opadanie klatki piersiowej podczas oddychania jest dla nich równie przyjemne.

Wyczuwają choroby

Jak już wspominałyśmy, koty to bardzo instynktowne zwierzęta. Potrafią obserwować otoczenie i dostosować swoje zachowanie na podstawie własnych spostrzeżeń. Dlaczego kot śpi z człowiekiem? Jak się okazuje, potrafią również wyczuć przewlekłe choroby u człowieka, a nawet nowotwór. Jeżeli twój wyjątkowo zaczął spędzać swój czas na twoim ciele, możesz podejrzewać, że jesteś chory. Niekiedy, koty mogą chcieć nerwowo dostać się do danej pari ciała, patrzeć się na nią i mruczeć.

Lubią pieszczoty

Mimo że stworzenia te są uznawane za samotników, to niekiedy potrzebują twojego towarzystwa. Koty niekiedy lubią być w centrum uwagi, szczególności w momencie, kiedy je drapiesz i głaszczesz. Ciche pomrukiwanie jest komunikatem o tym, że jest im niesamowicie dobrze. Zwierzęta te nie będą rezygnowały z przyjemności. Ich pragnieniem często pozostaną pieszczoty, po których smacznie zaśnie. Z tego powodu mogą układać się na twoim ciele, oczekując, że będziesz je głaskał i drapał. Z czasem przyzwyczai cię do tego typu zachowań i coraz częściej będzie spał na twoim brzuchu lub kolanach.

Wygoda

Nie należy zapominać o tym, że koty uwielbiają wygodne miejsca. Nie bez powodu więc ich częstym legowiskiem do spania jest twoja szafa lub kosz na brudne ubrania. Dlaczego koty śpią na człowieku? Zwierzęta te lubią miękką powierzchnię, dlatego niekiedy wybierają właśnie ciebie, aby było im wygodnie. Do tego wszystkiego dochodzi również ciepło, o którym pisałyśmy wyżej.

Podsumowanie

Koty to zwierzęta, które w zależności od własnych potrzeb, będą postępowały inaczej. Podobnie będzie w przypadku, kiedy wybiorą sobie człowieka, jako najlepsze miejsce do drzemki. Koty śpią na człowieku z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że spędzając czas na twoim ciele, zostawiają swój zapach i dają do świadomości reszcie zwierząt, że on należy do ciebie, a ty do niego. Innym dosyć naturalnym względem dlaczego swoje drzemki ucina właśnie na tobie, jest to, że jest mu wygodnie, ciepło i bezpiecznie. Jeżeli układa się w niestandardowych pozycjach, z których ciężko będzie mu szybko uciec, możesz być pewien, że czuje do ciebie duże zaufanie. Co więcej, koty potrafią wyczuć chorobę człowieka, dlatego też w ich zwyczajach leży to, że układają się w miejscu, z którym czują, że jest coś nie tak.

ZOBACZ GALERIĘ:

Dlaczego kot śpi na człowieku

Koty są obserwatorami i często wybierają do snu nasz brzuch albo pośladki, by móc szybko zauważyć zagrożenie.

Dlaczego kot śpi na człowieku

Koty to zwierzęta, które lubią ciepło, dlatego wybierają twoje ciało, bo jest im nadzwyczajnie przyjemnie.

Dlaczego kot śpi na człowieku

Koty z natury są bardzo terytorialne, dlatego kładąc się na tobie lub twoich ubraniach, zostawiają swój zapach.

Dlaczego kot śpi na człowieku

Koty, mimo że są uznawane za samowystarczalne, to bardzo lubią pieszczony.

Dlaczego kot śpi na człowieku

Koty lubią regularne rytmy, a do nich należy także bicie serca, które działa na nie kojąco.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wszyscy myśleli, że to zwykły dachowiec. To, co się okazało, zaskoczyło wszystkich
  2. Pies miał sklejone łapki i związany pysk. Został skazany na pewną śmierć
  3. Wakacje w górach zamieniły się dla psa w koszmar. Właściciele zostawili go samego w Tatrach
  4. Kocia mama „pomaga” swojemu dziecku wejść do pudełka. Wideo obejrzało już 15 mln osób!
  5. Kobieta zobaczyła, że kierowca wyrzuca coś z samochodu. Myślała, że to śmieci, prawda była jednak dużo gorsza