kot spi
Źródło: unsplash/Luigi Pozzoli

Dlaczego kot śpi na człowieku? Ma swoje bardzo ważne powody

14 Listopada 2020

Dlaczego kot śpi na człowieku? Właściciele często zadają sobie te pytania, kiedy mruczki na nich wskakują, a ci nie mogą się ruszyć. Przecież kiedy kot ułoży się na człowieku to słodko mruczy i nie wolno mu wtedy przeszkadzać. Ale dlaczego leży akurat na człowieku zamiast na przykład w świetnym kojcu, który od momentu kupna stoi pusty?

Koty mają opinię samotników i wielkich indywidualistów, co nie jest prawdą. Mruczki lubią chodzić swoimi ścieżkami, jednak to nie oznacza, że chcą całe życie spędzać samotnie. Koty często wybierają sobie doskonałe punkty na wysokości do obserwacji. Lubią widzieć, co się dzieje, ale gdyby zostawić je same w domu to bez zabawek, „telewizji za oknem” bardzo by się nudziły.

14 owczarków niemieckich otoczyło małą dziewczynkę. Ojciec wszystko nagrał14 owczarków niemieckich otoczyło małą dziewczynkę. Ojciec wszystko nagrałCzytaj dalej

Dlaczego kot śpi na człowieku?

Kiedy koty widzą jak człowiek leży na kanapie czy siedzi na krześle przy stole to często podbiegają do niego, kładą się na nim i zasypiają. Jednych właścicieli to cieszy, innych nieco smuci, bo przecież obok stoi świetny nowy domek, który mruczek niedawno dostał. Dlaczego koty śpią na człowieku? Przecież mają do tego tak wiele innych miejsc i najczęściej robią to w tym momencie, w którym nie potrzeba?

Koty nie są takimi wielkimi samotnikami, za jakich uważa je człowiek. Mruczki śpią na właścicielu, ponieważ darzą go wielkim zaufaniem. Spanie na kolanach czy klatce piersiowej należy uznać za komplement. Koty kładą się na człowieku, ponieważ są do niego bardzo przywiązane. W ten sposób uważają go też za część stada.

Domowe koty potrzebują ludzkiego towarzystwa i cieszą się na widok człowieka w domu. Niektóre przybiegają na dźwięk kluczy w drzwiach, inne obserwują z daleka, jednak po ich minach widać, że cieszą się z przybycia domownika. W końcu do mieszkania wrócił „żywiciel, który na dodatek głaszcze i sprząta kuwetę”@ Jeśli opiekun dba o mruczka to ten z pewnością to zauważa i dlatego przychodzi do niego, aby na nim poleżeć.

Koty śpią na człowieku, ponieważ szukają ciepła. Lubią też słuchać bicia serca, regularny rytm działa na nie kojąco i łagodząco

Koty tak samo jak psy potrafią wyczuwać choroby. Jeśli mruczki spędzają długie godziny obok konkretnej części działa, można podejrzewać, że próbują powiedzieć coś ważnego.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Dalmatyńczyk miał zostać mamą 3 szczeniaków. Ale gdy zaczął się poród, wszystkim opadły szczęki
2. Ma 70 lat i schudła blisko 60 kilogramów. Teraz przeszła kolejną spektakularną metamorfozę
3. Spaniel miał na sobie 2,5 kg skołtunionego futra. Jego transformacja zapiera dech

Czy można zrzucić kota, kiedy śpi?

Kiedy koty układają się na nas, po chwili zaczynają mruczeć. Jeśli do tego dochodzi to oznacza, że wpadają w fazę REM. Mruczki czują się bezpiecznie, błogo i beztrosko. Odpoczywają. Pozostaje zadać jedno pytanie, czy można je zrzucić, kiedy śpią?

Odpowiedź jest jedna – można, ale po co? Koty są bardzo słodkie i wdzięczne, jeśli śpią na człowieku to znaczy, że traktują go jak przyjaciela. Jeśli ktoś musi wstać z miejsca, najlepiej wziąć delikatnie kota na ręce i położyć obok. Mruczki najczęściej nie wiedzą wtedy, co się dzieje. Jeśli zrobi się to delikatnie, to nawet się nie obudzą.

Obudzone koty mogą zaatakować człowieka, stąd lepiej obchodzić się z nimi „jak z jajkiem”. Koty potrafią pokazać pazurki, mogą zadrapać a nawet ugryźć. Takie sytuacje mają miejsce często, więc nie należy igrać z kotem. Kota należy traktować z szacunkiem i z miłością, tak jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Pamiętajcie, że wszystkie zachowania kota wynikają z jego natury, instynktu i obserwacji. Kot jest ciężki do nauki, niechętnie uczy się komend i sztuczek, stąd ciężko jest go nauczyć czegoś nowego np. spania w legowisku.

Labrador wie, że zrobił coś złego. Nagrano najbardziej urocze przeprosiny na świecieLabrador wie, że zrobił coś złego. Nagrano najbardziej urocze przeprosiny na świecieCzytaj dalej

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródła: petportal.pl, lelum.pl

Następny artykuł