Swiatzwierzat.pl
pixabay/Kabo

unsplash/Kabo

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Dlaczego koty kopią przy miskach? Mruczki uwielbiają podejść do jedzenia, po czym nawet nie kosztują go, a zaczynają kopać w podłodze czy po ścianie. Czasem zdarza im się włożyć łapkę do miski, po czym także ją kopać. Czy mruczki próbują się z nami bawić przy jedzeniu, a może robią coś całkiem innego?

Jeśli jesteś posiadaczem kota, zapewne wiele razy zastanawiałeś się, co kot próbuje Ci powiedzieć. Czy mruczek jest szczęśliwy, głodny, a może trzeba mu wymienić żwirek w kuwecie? Kot sam nam o tym nie powie, jednak przedstawi za pomocą swojego zachowania. Każdy właściciel powinien nauczyć się je odczytywać. Zacznijmy może od jedzenia...

Dlaczego kot kopie przy misce?

Koty zakopują jedzenie z wielu powodów. Przede wszystkim działają tak jak podpowiada im natura, czyli starają się je zakopać na później! Choć koty często dostają jedzenie o tej samej porze (uwielbiają rutynę), wiedzą, co zrobić, aby dostać dodatkowy smakołyk, to i tak uważają, że powinny pilnować swojego jedzenia. Nie wszystkie koty oczywiście tak robią, jednak niektóre lubią mieć coś na "czarną godzinę".

Kolejnym powodem, dlaczego koty kopią przy misce jest smak karmy. Jeśli zdarzyło się tak, że po kopaniu, wymieniłeś kotu karmą na inną to mruczek mógł zapamiętać tę czynność i teraz domaga się zmiany. Nie należy usługiwać kotu i lecieć na każde jego zawołanie (kopanie). Jeśli jesteś pewien składu karmy, najwidoczniej kot nie ma teraz na nią ochoty.

lis

Tak śmieją się lisy. Ich chichot jest hitem w sieci, obejrzało go pond 63 mln osób

CZYTAJ DALEJ

Koty kopią przy misce również po to, aby zaznaczyć swoje pożywienie. W przypadku, kiedy w domu mieszka tylko jeden kot, może wydawać się to dziwne, ale tak działa ich instynkt. Wiele mruczków lubi podkreślić, że to do niego należą te miski i należy trzymać się od nich z daleka.

Również koty kopią w podłogę, ponieważ mają za dużo jedzenia! Choć większość zwierzaków lubi tę opcję, niektóre z nich wolą mniej a częściej.

Dlaczego kot kopie wodę?

Kiedy jedne koty kopią obok misek, inne wręcz przeciwnie lubią m.in. kopać w wodzie! Coś, co może wprawić właściciela w furię, dla kota jest naturalnym zachowaniem. W ten sposób mruczek próbuje wprawić ją w ruch, tak aby później mógł ją zdobyć. Tak jak w przypadku polowania czy zabawy, co się rusza, jest bardziej atrakcyjne i pożądane.

Najczęściej podajemy zwierzakom do stołu, co sprawia, że koty zapominają o swoim instynkcie. Polecamy Wam pobawić się jedzeniem z kotem np. poprzez rzucanie mu smaczków tuż obok. W ten sposób mruczek podejmie próbę polowania, na pewno nie odmówi jedzenia. Rzucanie karmy jest nieco kontrowersyjne, jednak polowanie na smaczki jest świetną zabawą!

Zobacz zdjęcie:

Ile kot ma żyć

Ile kot ma żyć

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z namiTagi:

Monika KrupskaAutor

Redaktor prowadzą swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Kot uciekł na tory, pracownicy kolei odmówili pomocy. Pociąg rozjechał zwierzę na oczach właścicieli

Czytaj więcej >

Koty

Rodzice starali się uspokoić płaczące dziecko, lecz bez skutku. Czarny kot pokazał im, jak się to robi

Czytaj więcej >
unsplash/Ray Zhou

Koty

Dlaczego kotu śmierdzi z pyszczka? 5 możliwych przyczyn nieświeżego oddechu

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać, że kot czuje się niekochany? Te sygnały o tym świadczą

Czytaj więcej >

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >