Swiatzwierzat.pl
kot miauczenie

pixabay/ClaraMD

Dlaczego kot budzi mnie w nocy? 5 najważniejszych powodów

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

Koty lubią hałasować nocą, kiedy domownicy już dawno śpią. Nie przeszkadza im budzenie ich w późną porą, nie rozumieją, że człowiek musi się wyspać, aby być przygotowanym na kolejny dzień pełen wyzwań. Wielu opiekunów chcąc uniknąć pobudek zamyka czworono

Istnieje wiele powodów, przez które koty budzą człowieka w nocy. Mruczki nie robią tego ze złości, a starają się coś przekazać właścicielowi. Zamykanie zwierzaków na noce w innych pokojach, nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim kot nie rozumie, dlaczego został ukarany i oddelegowany. Może próbować głośniej miauczeć, chcąc zwrócić na siebie uwagę właściciela. Dlaczego zatem koty wstają o 3,4 czy 5 nad ranem? Odpowiedzi może być kilka. 

Dlaczego kot nie śpi w nocy?

Koty prowadzą nocy tryb życia, jednak to wcale nie oznacza, że nie można ich "przestawić". Wiele mruczków podporządkowało się do trybu życia opiekunów, zasypiając wtedy, kiedy oni. W przypadku zwierzaka, który uwielbia spać - przesypianie 8 godzin bez pobudki, nie jest żadnym problemem. Gorzej, kiedy mruczek lubi chodzić często na krótkie drzemki. Właściciele muszą się wtedy uzbroić w cierpliwość i starać się zachęcać zwierzaka do dłuższego wypoczynku.

Kot może budzić w nocy właściciela z różnych powodów. Jakich?

1. Jest głodny - mruczki są wielkimi łakomczuchami i powinniśmy pilnować ich diety. Jednak to nie oznacza, że możemy nakładać im mniej jedzenia, ponieważ zwierzaki mogą później się na nas odgrywać. Kot powinien jeść kilka posiłków w ciągu dnia - od 4 do 5, jednak z uwagi na nasz tryb pracy nie zawsze jest możliwe tak częste karmienie go. Należy wtedy dawać mruczkowi większe porcje jedzenia, nie zapominając o rutynie. Zwierzaki uwielbiają monotonię i należy się tego trzymać. Jeśli zaczniemy karmić pupile w nocy, te prawdopodobnie będą nas wtedy budzić, ponieważ doskonale już pamiętają, o której dostają jedzenie. 

2. Rozpiera je energia - obecnie wielu opiekunów pracuje z domu, jednak nie zawsze tak było. Przed okresem pandemii, opiekunowie wychodzili do pracy zostawiając zwierzaki na 8-10 godzin same w domu, albo i więcej! Znudzone mruczki najczęściej wtedy spały, a po powrocie właścicieli nie okazywano im wystarczającej uwagi. Jeśli kot ma w sobie za dużo energii, może próbować obudzić właściciela, aby ten się z nim pobawił. Aby tego uniknąć najlepiej codziennie bawić się ze zwierzakiem przed naszym pójściem spać. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

3. Źle się czują - koty mogą próbować nam powiedzieć o swoich chorobach. Jeśli mruczki rzadko nas budzą w nocy, prawdopodobnie nie robią tego bez przyczyny. Jeśli widzimy zmienne zachowanie u zwierzaka, np. brak apetytu czy energii najlepiej skontaktować się z weterynarzem. 

4. Mają złe nawyki - tak jak wyżej wspomnieliśmy, koty kochają rutynę. Z tego względu, jeśli zaczniemy do nich wstawać w nocy, mruczki szybko to zapamiętają. Jeśli chcemy, aby zwierzaki dały nam spokój w nocy, najlepiej jest je ignorować. Nauczenie tej zasady może długo potrwać, jednak finalnie kot nie widząc reakcji właściciela na jego miauczenie, znudzi się i da spokój. 

5. Czują się samotne - koty tak samo jak psy potrzebują towarzystwa. Nie powinniśmy zamykać ich na noc w innym pokoju czy łazience, ponieważ to może "złamać ich serca". Jeśli nasz pupil jest towarzyski, najlepiej wstawić mu do sypialni legowisko. Spanko najlepiej ustawić nad naszym łóżkiem (półce, komodzie), tak aby mruczek mógł obserwować nas przez sen. Tym samym, kociak nie będzie czuł się samotny, a i będzie mieć opiekunów w zasięgu wzroku.

 Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >