Czy koty płaczą? Sprawdź, co oznaczają łzy u mruczka
Koty udomowione zostały ponad 9500 tysiąca lat temu, a jednak wciąż skrywają przed nami wiele tajemnic. Wiemy, że koty tak samo jak ludzie okazują emocje, jednak nie każdy potrafi je dobrze odczytać. Jeśli właściciel widzi łzy u swoje kota to wcale nie oznacza, że jest mu smutno. Mruczki płaczą z zupełnie innych powodów, których nie powinniśmy lekceważyć. Dlatego tak ważne są odpowiedzialne adopcje. Decydując się na zwierzaka niezależnie od tego, jakiego jest gatunku powinniśmy zwracać na niego uwagę, obserwować jego zachowanie, a w przypadku jakichś odchyłów szukać pomocy u specjalistów.
Koci płacz pełen tajemnic
Kocie łzy zazwyczaj są oznaką problemów ze zdrowiem. Weterynarze podkreślają, że notoryczne łzawienie u mruczka powinno wzbudzić nasz niepokój. Widząc kocie łzy należy skontaktować się z lekarzem, który pomoże rozwiązać problem. Jakie są najczęstsze przyczyny kociego płaczu?
- Alergia - koty tak samo jak ludzie mogą mieć alergię. Pod jej wpływem mogą kichać, prychać czy płakać. Należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże ustalić, na co jest uczulony zwierzak.
- Podrażnienia - mruczki mogą uszkodzić okolicę oka mechanicznie. Zadrapanie, pyłek czy włos może doprowadzić do płaczu u mruczka.
- Infekcje - wiele kocich chorób objawia się przez łzawienie. Jeśli kot ma problemy z oczami, często łzawi może oznaczać to, że jego organizm został zaatakowany przez bakterie. Pilnie należy skonsultować się z lek. weterynarii, aby móc rozpocząć leczenie. Zbyt późne wykrycie choroby może doprowadzić do śmierci mruczka.
DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:
Płacz nie zawsze zwiastuje tragedię
Każdy kot ma inny charakter i wygląd, jednak budowę tę samą. Oznacza to, że kształt pyska może odpowiadać za łzawienie, dlatego nie każde kocie łzy są oznaką choroby czy mechanicznego uszkodzenia. U mruczków z długą sierścią istnieje większe prawdopodobieństwo wdarcia się włosa do oka. Dlatego jeśli istnieje taka konieczność można zwierzaka zabrać do fryzjera.
Wsłuchując się w dźwięki wydawane przez kota można odnieść wrażenie, że często jego głos/miauczenie podobne jest do szlochania człowieka. Jeśli czworonóg jest najedzony, zdrowy, nie dzieje mu się żadna krzywda, prawdopodobnie próbuje zwrócić naszą uwagę na siebie, komunikując, że jest w tym momencie smutny, przygnębiony. Nigdy nie należy lekceważyć takich komunikatów. Zwierzaki potrzebują czułości i miłości, powinniśmy starać się być ich przyjaciółmi na dobre i na złe.
Zobacz zdjęcie:
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:
Pod wilkiem załamał się lód. Niestety nie udało się uratować zwierzęcia
Jelenia Góra. Policjanci uratowali z pożaru całą rodzinę i klatkę z chomikami