Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Czy to koniec dręczenia i wykorzystywania? Do Sejmu wpłynął projekt nowej ustawy dla zwierząt
Emil Hoff
Emil Hoff 30.06.2021 02:00

Czy to koniec dręczenia i wykorzystywania? Do Sejmu wpłynął projekt nowej ustawy dla zwierząt

BeFunky-collage (2)
YouTube / Sejm RP

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek otrzymała projekt poselski nowej ustawy, zwiększającej ochronę zwierząt w Polsce. Co proponują posłowie Koalicji Obywatelskiej i czy prawo ma szansę wejść w życie?

"Piątka dla zwierząt" odbiła się szerokim echem i rozpoczęła gorącą debatę w mediach tradycyjnych i Internecie nt. stanu ochrony praw zwierząt w Polsce. Nowe prawo miało zmienić na lepsze rzeczywistość polskich pupili domowych, zwierząt gospodarskich i służbowych. Ale nie zmieniło.

Fiasko "Piątki" to nie koniec

Kontrowersyjne zapisy trafiły ostatecznie do sejmowej "zamrażarki", tzn. odłożono je na bliżej nieokreślony czas, by uniknąć sporów. W ten sposób Sejm unika wprowadzania kontrowersyjnych zmian, które mogłyby osłabić popularność wiodących partii politycznych.

W odpowiedzi na fiasko "Piątki dla zwierząt" posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali nowy projekt ustawy, mającej polepszyć byt zwierzaków w Polsce.

Czy nowe prawo wejdzie w życie?

Czy projekt zostanie przyjęty przez sejmową większość? To możliwe. Wiadomo przecież, że lider PiS, Jarosław Kaczyński, bardzo lubi zwierzęta i był jednym z polityków popierających "Piątkę dla zwierząt" nawet mimo sprzeciwu dużej części własnego obozu politycznego.

Jest więc nadzieja dla zwierząt. Co ma zmienić nowe prawo?

Koniec łańcuchów i uwięzi

Zapisy projektu ustawy przede wszystkim poszerzają prawa zwierząt i definicje tego, co uznawane będzie za znęcanie się i okrucieństwo. Ma zostać wprowadzony całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchach.

Psy gospodarskie mają mieć do dyspozycji kojce o powierzchni 10 lub 20 metrów kwadratowych, w zależności od rozmiarów psa. Dzięki temu da się uniknąć wielu patologicznych sytuacji, gdy psy trzymane są całymi dniami na zbyt krótkich łańcuchach i cierpią.

Spacery obowiązkowe

Jedynym wyjątkiem od zakazu trzymania psa na uwięzi będą oczywiście spacery. Samo spacerowanie z psem ma się stać obowiązkiem właściciela.

Zbyt wiele psów choruje fizycznie i psychicznie, bo ich właściciele są zbyt leniwi, by regularnie wychodzić z nimi na spacery. Tymczasem spacer to dla psa okazja do ruchu, zabawy i socjalizacji z innymi zwierzakami.