Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage (2)

YouTube / Sejm RP

Czy to koniec dręczenia i wykorzystywania? Do Sejmu wpłynął projekt nowej ustawy dla zwierząt

30 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek otrzymała projekt poselski nowej ustawy, zwiększającej ochronę zwierząt w Polsce. Co proponują posłowie Koalicji Obywatelskiej i czy prawo ma szansę wejść w życie?

"Piątka dla zwierząt" odbiła się szerokim echem i rozpoczęła gorącą debatę w mediach tradycyjnych i Internecie nt. stanu ochrony praw zwierząt w Polsce. Nowe prawo miało zmienić na lepsze rzeczywistość polskich pupili domowych, zwierząt gospodarskich i służbowych. Ale nie zmieniło.

zagadka

Niezwykłe wyzwanie podbija Internet. Tajemniczy obrazek łamie nawet najwytrwalszych, co na nim jest?

CZYTAJ DALEJ

Fiasko "Piątki" to nie koniec

Kontrowersyjne zapisy trafiły ostatecznie do sejmowej "zamrażarki", tzn. odłożono je na bliżej nieokreślony czas, by uniknąć sporów. W ten sposób Sejm unika wprowadzania kontrowersyjnych zmian, które mogłyby osłabić popularność wiodących partii politycznych.

W odpowiedzi na fiasko "Piątki dla zwierząt" posłowie Koalicji Obywatelskiej przygotowali nowy projekt ustawy, mającej polepszyć byt zwierzaków w Polsce.

Czy nowe prawo wejdzie w życie?

Czy projekt zostanie przyjęty przez sejmową większość? To możliwe. Wiadomo przecież, że lider PiS, Jarosław Kaczyński, bardzo lubi zwierzęta i był jednym z polityków popierających "Piątkę dla zwierząt" nawet mimo sprzeciwu dużej części własnego obozu politycznego.

Jest więc nadzieja dla zwierząt. Co ma zmienić nowe prawo?

Koniec łańcuchów i uwięzi

Zapisy projektu ustawy przede wszystkim poszerzają prawa zwierząt i definicje tego, co uznawane będzie za znęcanie się i okrucieństwo. Ma zostać wprowadzony całkowity zakaz trzymania psów na łańcuchach.

Psy gospodarskie mają mieć do dyspozycji kojce o powierzchni 10 lub 20 metrów kwadratowych, w zależności od rozmiarów psa. Dzięki temu da się uniknąć wielu patologicznych sytuacji, gdy psy trzymane są całymi dniami na zbyt krótkich łańcuchach i cierpią.

Spacery obowiązkowe

Jedynym wyjątkiem od zakazu trzymania psa na uwięzi będą oczywiście spacery. Samo spacerowanie z psem ma się stać obowiązkiem właściciela.

Zbyt wiele psów choruje fizycznie i psychicznie, bo ich właściciele są zbyt leniwi, by regularnie wychodzić z nimi na spacery. Tymczasem spacer to dla psa okazja do ruchu, zabawy i socjalizacji z innymi zwierzakami.

Zwierzę nie może być pozbawione opieki weterynarza

Obowiązkowe ma być także czipowanie zwierząt i leczenie chorób, które powodują u nich ból. Dzięki czipom łatwiej będzie zwracać właścicielom zgubione psy czy koty. Z kolei obowiązkowa opieka weterynaryjna nad cierpiącymi zwierzętami to pomysł zaskakujący, ale konieczny.

Dla wielu właścicieli psów nie jest oczywiste, że ich zwierzęta cierpią, i nie udzielają im pomocy. O takich przypadkach pisaliśmy wielokrotnie. Nowe prawo ma wymusić na właścicielach psów regularne poddawanie ich badaniom u weterynarzy i leczenie chorób, które sprawiają zwierzakom ból.

Koniec wykorzystywania zwierząt w cyrkach

Posłowie KO proponują wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Wskazują, że takie praktyki nie tylko często nadal narażają zdrowie psychiczne i fizyczne zwierząt, ale też skazują je na nienormalne funkcjonowanie z powodu ciągłego zmieniania miejsca pobytu.

Co więcej, projekt ustawy bierze też w obronę karpie, które w okresie świątecznym transportowane są do sklepów żywcem, często w fatalnych warunkach. Nowe prawo ma zakazać przewozu żywych ryb, z wyjątkiem akwariowych.

Co myślicie o tych zmianach? Czy tym razem uda się uchwalić nowe prawo?

Źródło: Bezprawnik

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Aktualności

Inspektorzy DIOZ uratowali zaniedbane psy „Nigdy nie były przytulane i kochane"

Czytaj więcej >

Aktualności

Niezwykła ekspozycja pod Sejmem. Tak wygląda przyszłość bez chowu przemysłowego zwierząt

Czytaj więcej >

Aktualności

Dzień na plaży zmienił się w dramat. Na odsiecz ruszyli niezwykli ratownicy

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Koszykarze zabrali na spacer bezpańskie psiaki. Chcą zachęcić do udziału w wolontariacie

Czytaj więcej >

Aktualności

Rozbito gang organizujący walki psów. To największa taka operacja w historii stanu Nowy Jork

Czytaj więcej >