Swiatzwierzat.pl Koty Czy kot powinien spać w jednym łóżku z dzieckiem? Poznaj za i przeciw
unsplash/Christopher Ryan

Czy kot powinien spać w jednym łóżku z dzieckiem? Poznaj za i przeciw

11 kwietnia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Podobno właściciele zwierząt dzielą się na takich, którzy śpią ze swoimi pupilami i takich, którzy się do tego nie przyznają. A czy dziecko powinno dzielić łoże z czworonożnym przyjacielem? I tak, i nie. Wyniki badań naukowców z Minnesota University zaskakują. Z pewnością niejeden rodzic zastanawiał się, w jaki sposób zadbać o wzajemne relacje najmłodszych członków rodziny i domowych pupili. Czy wpuszczanie kota do dziecięcego łóżka jest korzystne dla rozwoju i zdrowia malucha?

Chociaż widok dzieci czy nastolatków wtulającej się w mruczka budzi powszechny zachwyt, futrzak nie zawsze powinien trafić pod kołdrę. Wyjaśniamy, dlaczego eksperci sprzeczają się w kwestii pozwalania dzieciom i kotom na spanie w jednym łóżku.

Kot w dziecięcym łóżeczku – pozwalać czy protestować?

Zacznijmy od tego, że na pytanie, czy spanie ze zwierzęciem w jednym łóżku jest dobre dla ludzi, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Odrzućmy na bok mity, jakoby koty tylko czekały na okazję, by zadusić słodko śpiącego brzdąca pod nieobecność rodziców. Prawdą jest, że kontrowersje wokół spędzania nocy z kotem u boku mają swoje źródło głównie w obawach dotyczących przenoszenia chorób i zakłóceń snu.

W przeciwieństwie do większości dzieci i dorosłych, sen u psów czy kotów nie jest ciągły. Podczas nocy dochodzi do mikroprzebudzeń, podczas których zwierzaki mogą wstawać, kręcić się po pokoju, deptać nas czy nawet podrapać bądź ugryźć, jeśli przypadkowo je przygnieciemy czy uderzymy. Pozostawiając dziecko samo z kotem, nie przewidzimy, jak zachowa się nasz pupil w efekcie niespodziewanego bodźca. Spójrzmy na tę kwestię z innej strony - obecność kochającego zwierzaka może wpływać uspokajająco i ułatwiać dziecku zasypianie. Oprócz tego, nie ulega wątpliwości, że życie z kotem pod jednym dachem wiąże się z wieloma innymi korzyściami, m.in. kocie mruczenie nie tylko działa na nas relaksująco, ale również uśmierza ból i wpływa na wzmocnienie naszego zdrowia oraz układu odpornościowego.

Drgania o konkretnej częstotliwości mają bowiem pozytywny wpływ na ruchomość stawów po urazach i w konsekwencji sprawiają, że szybciej zrastają się nam kości, ale także pomagają wygrać z nerwicą czy depresją. W przypadku dzieci i nastolatków zmagających się z zaburzeniami psychicznymi mruczek może okazać się remedium na samotność czy lęki.

Czy spanie ze zwierzęciem jest dobre? Nie zawsze i nie dla każdego

Spróbujmy teraz przybliżyć punkt widzenia przeciwników, dla których wpuszczanie kota czy psa do łóżka jest czymś niedopuszczalnym. Niektórzy bardzo często zwracają uwagę na kwestię higieny oraz konsekwencje zdrowotne zapraszania zwierzaka do wspólnej drzemki, a mianowicie ryzyko wystąpienia alergii czy astmy.

Statystycznie rzecz biorąc, dzieci, które wychowywały się z kotami, rzadziej są alergikami, lecz w dalszym ciągu nie jest to reguła. Wniosek z tego taki, że jeśli Twoje dziecko jest astmatykiem lub alergikiem to lepiej, mimo miłości do zwierząt, nie pozwalać im spać w jednym łóżku.

A poza tym trudno się nie zgodzić, że perspektywa wspólnego snu ze zwierzęciem, które nie jest regularnie odrobaczane, odkleszczane bądź nieszczepione na wściekliznę nie brzmi rozsądnie. Ryzyko zarażenia się chorobami odkleszczowymi bądź innymi pasożytami powinno przekonać każdego, by zamiast do sypialni malucha, jak najszybciej zabrać podopiecznego do weterynarza.

Kolejnym minusem, który w znaczący sposób zniechęca właścicieli do wpuszczania pupili do pokoju dziecka, jest pozostawianie przez nich sierści oraz zarazków i piachu na pościeli. Tutaj rada jest prosta: pościel, w której śpi dziecko śpi z kotem, powinna być zmieniana odpowiednio często, by pozbyć się z niej sierści, łupieżu i naskórka zwierząt, które stanowią magnez na roztocza. Dobrze jest pokryć materac specjalnym pokrowcem antyalergicznym, który odpycha kurz i daje się łatwo, szybko i często prać.

Nie zapominaj, że nawet jeśli Twoje pociechy lubią spać z mruczkami, pupil w żadnym wypadku nie powinien być do tego zmuszany . Każdy zwierzak powinien mieć do dyspozycji własne legowisko, najlepiej ustawione w zacisznym miejscu.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: koty.pl, poradnikzdrowie.pl, mjakmama24.pl

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy