Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czy kot potrafi wyczuć złego człowieka? Tak, ale jest pewien wyjątek
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 10.04.2022 09:52

Czy kot potrafi wyczuć złego człowieka? Tak, ale jest pewien wyjątek

cat-gcb9a9154e 1920
fot. christels, pixabay.com

Badacze wykazali, że psy potrafią wyczuć, gdy ktoś może mieć wobec nas złe zamiary i starają się ostrzec swoich opiekunów. A jak jest z kotami? Czy one także potrafią rozpoznać złego człowieka? Według naukowców, koty nie mają tak dobrej intuicji, jak psy.

Posiadacze kotów doskonale wiedzą, że mają one swoje preferencje, zwłaszcza gdy chodzi o dobór towarzystwa. Do niektórych ludzi biegną od razu i nie przestają się łasić, a od innych uciekają z sykiem. Nie świadczy to jednak o tym, że wyczuwają, kto jest zły, a kto dobry.

Czy koty wyczuwają złych ludzi?

Kocie sympatie i antypatie są wynikiem swoistej interpretacji ludzkiego zachowania. Zwierzęta odbierają wysyłane przez nas sygnały niewerbalne, takie jak ton głosu, postawa i ruchy ciała, a więc to my zachęcamy lub zniechęcamy do siebie koty. W wielu wypadkach wystarczy jeden niefortunny gest lub dźwięk, by zwierzę zaczęło odczuwać do kojarzonego z nim człowieka irracjonalną niechęć.

Naukowcy, którzy wcześniej oceniali umiejętności psów w ocenie "dobrych" i "złych" ludzi, postanowili zbadać kocią intuicję. Niestety zwierzęta nie wypadły zbyt dobrze w tym eksperymencie. Okazało się bowiem, że koty albo wcale nie posiadają intuicji albo po prostu niespecjalnie przejmują się tym, czy ich opiekunom grozi niebezpieczeństwo.

Potwierdziły to także kolejne badania, które polegały na tym, że opiekun kota prosił kogoś o pomoc w otwarciu pudełka. Osoba ta mogła mu pomóc, zachować się neutralnie lub aktywnie odmówić pomocy. Kot przez cały czas obserwował sytuację, a na zakończenie otrzymywał smakołyk. Żaden kot nie odmówił smaczka.

Psy, biorące udział w tym eksperymencie okazały się być bardziej lojalne wobec swoich właścicieli i odmawiały zjedzenia smakołyku od osób, które były złośliwe wobec ich opiekunów. Tymczasem kotów nie za bardzo to obchodziło.

Koty nie mają intuicji lub są obojętne na los włascicieli

Według naukowców koty mogą nie posiadać tak rozwiniętych zachowań społecznych, czego przyczyną może być fakt, że w porównaniu z psami które zostały udomowione 15.000 lat temu, koty zostały udomowione zaledwie 10.000 lat temu. A może po prostu nie interesuje ich to, czy ktoś ma dobre czy złe intencje w stosunku do ich opiekunów?

Nie zapominajmy przy tym, że zwierzęta nie są zdolne do refleksyjnych sądów, a zatem nie mają moralności i nie potrafią odróżniać dobra od zła. Czy zatem koty wyczuwają "dobrych" ludzi? Odpowiedź brzmi: tak, ale dobrych dla nich! Pozostaje mieć jednak nadzieję, że z czasem koty ewoluują i zaczną się troszczyć o swoich opiekunów równie mocno, jak psy.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zooart.com.pl, wamiz.pl