Swiatzwierzat.pl Aktualności Człekokształtne małpy zachorowały na trąd. To pierwszy przypadek w historii
unsplash/Francesco Ungaro

Człekokształtne małpy zachorowały na trąd. To pierwszy przypadek w historii

15 października 2021

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii i Instytutu Roberta Kocha mamy do czynienia z nagłym powrotem strasznej choroby. Okazuje się, że u dzikich szympansów w dwóch rejonach Afryki Zachodniej wykryto trąd.

Choroba ta objawia się przede wszystkim dotkliwymi zmianami skórnymi, które prowadzą w dalszej perspektywie do utraty części ciała.

Straszna choroba powraca?

Szympansy, u których potwierdzono trąd, przebywają obecnie na terenie Parku Narodowego Cantanhez w Gwinei Bissau oraz Parku Narodowego Tai na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Jak na razie naukowcy próbują ustalić, w jaki sposób doszło do infekcji.

Choć wstępne hipotezy badaczy nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone, zakładają one, że szympansy mogły się zarazić chorobą w wyniku kontaktu z zakażonymi ludźmi. To ludzie bowiem są głównym żywicielem bakterii, która wywołuje trąd.

- Jest to pierwsze potwierdzenie trądu u zwierząt w Afryce. To niespotykane, biorąc pod uwagę fakt, jak dobrze zbadane są szympansy żyjące na wolności - stwierdził badacz dr Kimberley Hockings, wykładowca na Uniwersytecie w Exeter.

Od czego się zaczęło?

Naukowcy po raz pierwszy zauważyli objawy trądu w populacji dzikich szympansów w Gwinei Bissau. Później wyszły na jaw kolejne przypadki - w Parku Narodowym Tai na zachodnim Wybrzeżu Kości Słoniowej. - Szczepy zidentyfikowane w każdej populacji szympansów są różne i oba są rzadkie u ludzi i innych zwierząt na całym świecie – wyjaśnił dr Charlotte Avanzi z Uniwersytetu Stanowego w Kolorado. Zdaniem naukowców badania są niezwykle ważne zwłaszcza z perspektywy ludzkiej. Umożliwiają one szersze zrozumienie przenoszenia choroby w krajach endemicznych, a przede wszystkim rzucą światło na dynamikę transmisji zakażenia między ludźmi.

Życie szympansów z Afryki Zachodniej jest zagrożone, dlatego konieczne są dalsze badania. Wyniki dotychczasowych odkryć opublikowano w czasopiśmie "Nature".

Zobacz post:

Źródło: o2.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Augustyniak

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy