Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii i Instytutu Roberta Kocha mamy do czynienia z nagłym powrotem strasznej choroby. Okazuje się, że u dzikich szympansów w dwóch rejonach Afryki Zachodniej wykryto trąd.
Choroba ta objawia się przede wszystkim dotkliwymi zmianami skórnymi, które prowadzą w dalszej perspektywie do utraty części ciała.
Straszna choroba powraca?
Szympansy, u których potwierdzono trąd, przebywają obecnie na terenie Parku Narodowego Cantanhez w Gwinei Bissau oraz Parku Narodowego Tai na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Jak na razie naukowcy próbują ustalić, w jaki sposób doszło do infekcji.
Porzucone kocięta uratowane przez dzielnicowych. Kto wyrzucił je do rowu?
CZYTAJ DALEJChoć wstępne hipotezy badaczy nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone, zakładają one, że szympansy mogły się zarazić chorobą w wyniku kontaktu z zakażonymi ludźmi. To ludzie bowiem są głównym żywicielem bakterii, która wywołuje trąd.
- Jest to pierwsze potwierdzenie trądu u zwierząt w Afryce. To niespotykane, biorąc pod uwagę fakt, jak dobrze zbadane są szympansy żyjące na wolności - stwierdził badacz dr Kimberley Hockings, wykładowca na Uniwersytecie w Exeter.
Od czego się zaczęło?
Naukowcy po raz pierwszy zauważyli objawy trądu w populacji dzikich szympansów w Gwinei Bissau. Później wyszły na jaw kolejne przypadki - w Parku Narodowym Tai na zachodnim Wybrzeżu Kości Słoniowej.
- Szczepy zidentyfikowane w każdej populacji szympansów są różne i oba są rzadkie u ludzi i innych zwierząt na całym świecie – wyjaśnił dr Charlotte Avanzi z Uniwersytetu Stanowego w Kolorado.
Zdaniem naukowców badania są niezwykle ważne zwłaszcza z perspektywy ludzkiej. Umożliwiają one szersze zrozumienie przenoszenia choroby w krajach endemicznych, a przede wszystkim rzucą światło na dynamikę transmisji zakażenia między ludźmi.
Życie szympansów z Afryki Zachodniej jest zagrożone, dlatego konieczne są dalsze badania.
Wyniki dotychczasowych odkryć opublikowano w czasopiśmie "Nature".
Zobacz post:
Źródło: o2.pl
Sprawdź swoją wiedzę o psach!
Pytanie 1 z 9
W jaki sposób pies widzi kolory?
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!