Czego boją się psy? Najpopularniejsze psie lęki, nie wszystkie są oczywiste
Czy na pewno wiesz, czego boją się psy? Z pewnością część ich lęków jest powszechnie znana, ale nie zawsze wiemy, dlaczego właściwie nasz pupil boi się czegoś, co pozornie nie powinno wzbudzać w nim strachu. Jednak psie zmysły znacznie różnią się od naszych, w związku z czym psy mogą bać się pewnych zjawisk z innych powodów, niż nam się wydaje.
Czego boją się psy?
1. Burza i fajerwerki - niejeden opiekun czworonoga zmierzył się z tym strachem. Dlaczego psy tak bardzo boją się burzy? Oczywistym powodem jest hałas - wrażliwy słuch psa sprawia, że dźwięki piorunów są dla niego dużo głośniejsze, niż dla nas. Podobnie jest w przypadku wybuchów fajerwerków, które psie ucho rejestruje jako 2-3 razy silniej, niż ludzkie.
Jeśli chodzi o burzę, ostatnie badania dowodzą, że chodzi również o wyładowania elektryczne. Obecny w powietrzu ładunek elektrostatyczny jest odczuwalny dla psów na ich własnej skórze, co zwiększa nieprzyjemne doznania w czasie ulewy z piorunami.
2 . Jazda samochodem - choć niektóre pieski wręcz uwielbiają długie podróże, są też takie, dla których jest to największy koszmar. Może się to brać z samego faktu, że pojazd jest zamknięty, szybki i głośny, ale czasem także z powodu choroby lokomocyjnej.
Jeśli twój pies w czasie podróży ma nudności, poradź się weterynarza, jak mu pomóc. Ważne jest jednak, by nie karmić zwierzaka kilka godzin przed podróżą i usadzenie go przodem do kierunku jazdy, zapiętego pasami lub umieszczonego w transporterze.
3 . Weterynarz - psy z reguły nie przepadają za wizytami u weterynarza, a to ze względu na to, że zazwyczaj spotykają je tam mało przyjemne rzeczy. Igły, badania i lekarstwa nie należą do ulubionych rzeczy czworonogów, a psy doskonale zapamiętują miejsca i ludzi, za którymi nie przepadają.
Dobrym pomysłem jest wstąpienie raz na jakiś czas do weterynarza, ale bez wykonywania badań, tylko z krótką wizytą, najlepiej połączoną z dawaniem przysmaków - wtedy pies może zrozumieć, że nie zawsze dzieje mu się tam "krzywda".
4 . Samotność - większość psów nie lubi zostawać sama w domu. Ile razy zdarzyło ci się słyszeć zawodzenie po zamknięciu drzwi wyjściowych? Niektóre psy znoszą jednak rozłąkę gorzej niż inne.
Lęk separacyjny to poważna sprawa, która wymaga wiele pracy zarówno od opiekuna jak i od psa. Można z nim walczyć na wiele sposobów, na przykład poprzez próbę zajęcia psa zabawkami, czy przedmiotem pachnącym właścicielem. Lepiej tez nie zostawiać przestraszonego psa samego na zbyt długo. Jeśli lęk jest naprawdę poważny, najlepiej udać się po poradę do behawiorysty.
Czego boi się pies?
5 . Nieznane obiekty - to jeden z mniej oczywistych psich strachów. Na pewno zdarzyła ci się sytuacja, w której twój pies nagle zaczyna warczeć albo uciekać przed odkurzaczem czy mikserem. Czasem jednak psy przerażają dużo bardziej osobliwe przedmioty - plastikowe butelki czy dziecięce zabawki. Lęk ten wynika po prostu z nieznanego - pies z rezerwą podchodzi do obcego przedmiot, zwłaszcza gdy ten wydaje dziwne dźwięki albo efekty świetlne.
Nagłe zaskoczenie hałasem czy błyskiem może spowodować u psa lęk, podobnie jak jakiś nieznany, osobliwy ruch. Zazwyczaj w zwalczeniu tego strachu pomaga oswojenie psa z różnymi przedmiotami, najlepiej już od szczeniaka.
Podsumowując, to, czego boją się psy, nam może wydawać się nieoczywiste, ale z każdym lękiem można jakoś walczyć. To oczywiście tylko niektóre powody psiego strachu - każdy zwierzak jest przecież zupełnie inny i może bać się różnych rzeczy, czasem naprawdę dziwnych. A czy wasze psy mają jakieś nietypowe lęki?
źródło: kochamyzwierzaki.pl