Jakie tajemnice skrywa chihuahua?
Źródło: unsplash/Alicia_Gauthier

Chihuahua - historia, charakter, wychowanie, wszystko, co musisz wiedzieć o rasie

12 Maja 2020

Chihuahua to mały pies, który jest często wybierany jako psiak do towarzystwa. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Psy rasy chihuahua to słodkie zwierzaki, które potrafią głośno szczekać. Kto powinien zdecydować się na tę rasę? Poniżej kilka istotnych informacji dotyczących czworonogów tej rasy.

Chihuahua - pochodzenie

Chihuahua to rasa, która swoją historią sięga do dziedzictwa starożytnych Tolmeków - przodków Azteków. Archeologowie odkryli, że miejscowe klasztory są pełne złotych figurek, przedstawiających zwierzęta podobne do dzisiejszych chihuahua. Ten rodzaj zwierząt otoczono wyjątkową czcią religijną. Wierzono, że mają moc przeprowadzania człowieka na drugą stronę po śmierci. Uważa się, że to najstarsza rasa psów w Ameryce Południowej.

Chihuahua wiąże się z turystyką i odkrywaniem kultury Meksyku. W XIX wieku czworonogi przedostały się do Ameryki Północnej. Są popularne w Europie dopiero od niedawna.

Chihuahua - charakter psa

Niewielkie psy zostały obdarzone wielkim temperamentem. Mają pokłady ogromnej energii, często nie czują respektu przed większymi czworonogami. Gdy wyczują obcego przybysza są zdolne obszczekać każdego. Chihuahua mają dużą pewność siebie i czujność. Mimo niewielkich rozmiarów, potrafią dzielnie walczyć o terytorium.

Chihuahua traktuje ludzi jak przyjaciół, uwielbia być rozpieszczana przez domowników. Kocha być w centrum zainteresowania, nie lubi gdy jest lekceważona. Psy tej rasy są wrażliwe na kłótnie i krzyki, szybko się wtedy denerwują lub uciekają. Zwierzaki uwielbiają spacery - zimą trzeba zakładać im ubranka.

Chihuahua - dla kogo pies?

Zwierzęta tej rasy nadają się dla każdego, kto lubi mieć oddanego i przywiązanego psiego przyjaciela. Chihuahua będzie towarzyszyć człowiekowi w każdej jego podróży. Doskonale odnajdzie się w dużych rodzinach z dziećmi, ale także spokojnie sobie poradzi w mieszkaniach osób starszych czy samotnych. Zaletą tego psa jest jego umiejętność adaptacji do różnych warunkach. Nie potrzebuje dużej przestrzeni, więc może nawet odnaleźć się w małej kawalerce.

Chihuahua - zalety i wady

ZALETY:
- przywiązany do opiekuna
- przyjacielski
- długowieczny
- opieka nad nim nie kosztuje dużo
- dogaduje się z innymi zwierzętami w domu
- lubi dzieci

WADY:
- chihuahua często prowokuje różne psy
- samce miewają skłonność do znaczenia terenu

Chihuahua - umiejętności

Chihuahua nie była wychowywana do konkretnych zadań. Miała uprzyjemniać czas właścicielom, którzy się ją opiekowali. Jednak nie oznacza to, że ta rasa jest skazana na obecność w salonach. Można wykorzystać wrodzoną bystrość psa, by nauczyć go nowych poleceń i umiejętności. To bardzo wszędobylska rasa, która będzie chciała uczyć się i spędzać czas na treningu.

Chihuahua - zdrowie

Chihuahua to pies długowieczny, potrafi żyć nawet 16 lat. Jednak trzeba liczyć się z tym, że czworonogi mogą borykać się z wieloma problemami zdrowotnymi. Wymagają systematycznej opieki i pielęgnacji. Niestety, z wiekiem chihuahua może nabrać problemów ze wzrokiem.

Niektóre osobniki mogą cierpieć na wrodzone schorzenia ortopedyczne. Największym zagrożeniem dla przedstawicieli tej rasy jest zapadnięcie tchawicy. Objawy tej choroby to suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Chihuahua często pogarsza się uzębienie. Wszystko zależy od doboru karmy i smakołyków. Na zębach zwierzaka może odkładać się kamień.

DZISIAJ GRZEJE:1. Pies przyniósł w pysku małe zawiniątko. Właścicielka zdębiała, gdy zobaczyła zwierzę. Co to było?
2. Golden retriever uratował małego kotka. Przyniósł go ledwo żywego w pyszczku

Chihuahua - cena

Koszty utrzymania psa nie są wielkie. Zazwyczaj opieka nad chihuahua wiąże się z wydaniem około 50 zł miesięcznie na niezbędne produkty. Zakup przedstawiciela tej rasy to wydatek rzędu 1800 - 4000 zł.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Mała chihuahua to pieszczochMała chihuahua to pieszczoch
unsplash/Jessica_Knowlden

Bywa zadziornaBywa zadziorna
unsplash/Robina_Weermeijer

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uratowała maleńkiego kotka ze śmietnika. Dopiero po czasie zrozumiała, z czym dokładnie ma do czynienia
  2. Pies nigdy nie został pocałowany. Nagrano moment, gdy po raz pierwszy doświadcza bliskości człowieka
  3. Mężczyźni urządzili rajd samochodowy. Ucierpiał niewinny kot
  4. 8-tygodniowy szczeniak dostał czkawki. Nagrano przeurocze zachowanie psiaka
  5. Babcia nie mogła znaleźć swojej sztucznej szczęki. Miał ją pies i nie chciał oddać, piękny uśmiech
  6. Kundelek pojawił się na pogrzebie swojego opiekuna. Jego zachowanie wzruszyło całą rodzinę

Źródła: psy.pl, lelum.pl

Następny artykuł