Swiatzwierzat.pl
Jakie tajemnice skrywa chihuahua?

unsplash/Alicia_Gauthier

Chihuahua - historia, charakter, wychowanie, wszystko, co musisz wiedzieć o rasie

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Michał Trusewicz

Chihuahua to mały pies, który jest często wybierany jako psiak do towarzystwa. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Psy rasy chihuahua to słodkie zwierzaki, które potrafią głośno szczekać. Kto powinien zdecydować się na tę rasę? Poniżej kilka istotnych informacji dotyczących czworonogów tej rasy.

Chihuahua - pochodzenie

Chihuahua to rasa, która swoją historią sięga do dziedzictwa starożytnych Tolmeków - przodków Azteków. Archeologowie odkryli, że miejscowe klasztory są pełne złotych figurek, przedstawiających zwierzęta podobne do dzisiejszych chihuahua. Ten rodzaj zwierząt otoczono wyjątkową czcią religijną. Wierzono, że mają moc przeprowadzania człowieka na drugą stronę po śmierci. Uważa się, że to najstarsza rasa psów w Ameryce Południowej.

Chihuahua wiąże się z turystyką i odkrywaniem kultury Meksyku. W XIX wieku czworonogi przedostały się do Ameryki Północnej. Są popularne w Europie dopiero od niedawna. 

Chihuahua - charakter psa

Niewielkie psy zostały obdarzone wielkim temperamentem. Mają pokłady ogromnej energii, często nie czują respektu przed większymi czworonogami. Gdy wyczują obcego przybysza są zdolne obszczekać każdego. Chihuahua mają dużą pewność siebie i czujność. Mimo niewielkich rozmiarów, potrafią dzielnie walczyć o terytorium.

Chihuahua traktuje ludzi jak przyjaciół, uwielbia być rozpieszczana przez domowników. Kocha być w centrum zainteresowania, nie lubi gdy jest lekceważona. Psy tej rasy są wrażliwe na kłótnie i krzyki, szybko się wtedy denerwują lub uciekają. Zwierzaki uwielbiają spacery - zimą trzeba zakładać im ubranka.

Chihuahua - dla kogo pies?

Zwierzęta tej rasy nadają się dla każdego, kto lubi mieć oddanego i przywiązanego psiego przyjaciela. Chihuahua będzie towarzyszyć człowiekowi w każdej jego podróży. Doskonale odnajdzie się w dużych rodzinach z dziećmi, ale także spokojnie sobie poradzi w mieszkaniach osób starszych czy samotnych. Zaletą tego psa jest jego umiejętność adaptacji do różnych warunkach. Nie potrzebuje dużej przestrzeni, więc może nawet odnaleźć się w małej kawalerce.

Chihuahua - zalety i wady

ZALETY:- przywiązany do opiekuna- przyjacielski- długowieczny- opieka nad nim nie kosztuje dużo- dogaduje się z innymi zwierzętami w domu- lubi dzieci

WADY:- chihuahua często prowokuje różne psy- samce miewają skłonność do znaczenia terenu

Chihuahua - umiejętności

Chihuahua nie była wychowywana do konkretnych zadań. Miała uprzyjemniać czas właścicielom, którzy się ją opiekowali. Jednak nie oznacza to, że ta rasa jest skazana na obecność w salonach. Można wykorzystać wrodzoną bystrość psa, by nauczyć go nowych poleceń i umiejętności. To bardzo wszędobylska rasa, która będzie chciała uczyć się i spędzać czas na treningu.

Chihuahua - zdrowie

Chihuahua to pies długowieczny, potrafi żyć nawet 16 lat. Jednak trzeba liczyć się z tym, że czworonogi mogą borykać się z wieloma problemami zdrowotnymi. Wymagają systematycznej opieki i pielęgnacji. Niestety, z wiekiem chihuahua może nabrać problemów ze wzrokiem. 

Niektóre osobniki mogą cierpieć na wrodzone schorzenia ortopedyczne. Największym zagrożeniem dla przedstawicieli tej rasy jest zapadnięcie tchawicy. Objawy tej choroby to suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Chihuahua często pogarsza się uzębienie. Wszystko zależy od doboru karmy i smakołyków. Na zębach zwierzaka może odkładać się kamień.

Chihuahua - cena

Koszty utrzymania psa nie są wielkie. Zazwyczaj opieka nad chihuahua wiąże się z wydaniem około 50 zł miesięcznie na niezbędne produkty. Zakup przedstawiciela tej rasy to wydatek rzędu 1800 - 4000 zł.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Mała chihuahua to pieszczochunsplash/Jessica_Knowlden

Bywa zadziornaunsplash/Robina_Weermeijer

Źródła: psy.pl, lelum.pl

Tagi:

ChihuahuaZwierzętaPies

Michał TrusewiczAutor

Michał Trusewicz urodził się w 1995 roku, skończył warszawską polonistykę. Prowadzi pismo literackie "Wizje". Ma malutkiego psa - Dycię, planuje kolejne. Mieszka w Warszawie.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Ukryła w domu kamerę, aby zobaczyć, co robi opiekunka do psów. Wkrótce zajęła się nią policja

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies zjada odchody? Powodów jest wiele. Wyjaśniamy, skąd bierze się ten problem

Czytaj więcej >

Psy

Dramat w schronisku dla zwierząt w Posadówku. Umierały z zimna i głodu, część z nich ukryto w zamrażarce

Czytaj więcej >

Psy

Dziewczynka nie może przestać przytulać rottweilera. Internauci zaniepokojeni, to już przesada?

Czytaj więcej >

Psy

Będzie licencja na posiadanie psa? Politycy mają zająć się propozycją zmian w prawie

Czytaj więcej >

Psy

Pies wzięty ze schroniska ratuje życie właścicielowi. Nie opuścił go nawet w najczarniejszej godzinie

Czytaj więcej >