Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Chihuahua - historia, charakter, wychowanie, wszystko, co musisz wiedzieć o rasie
Michał Trusewicz
Michał Trusewicz 12.05.2020 02:00

Chihuahua - historia, charakter, wychowanie, wszystko, co musisz wiedzieć o rasie

Jakie tajemnice skrywa chihuahua?
unsplash/Alicia_Gauthier

Psy rasy chihuahua to słodkie zwierzaki, które potrafią głośno szczekać. Kto powinien zdecydować się na tę rasę? Poniżej kilka istotnych informacji dotyczących czworonogów tej rasy.

Chihuahua - pochodzenie

Chihuahua to rasa, która swoją historią sięga do dziedzictwa starożytnych Tolmeków - przodków Azteków. Archeologowie odkryli, że miejscowe klasztory są pełne złotych figurek, przedstawiających zwierzęta podobne do dzisiejszych chihuahua. Ten rodzaj zwierząt otoczono wyjątkową czcią religijną. Wierzono, że mają moc przeprowadzania człowieka na drugą stronę po śmierci. Uważa się, że to najstarsza rasa psów w Ameryce Południowej.

Chihuahua wiąże się z turystyką i odkrywaniem kultury Meksyku. W XIX wieku czworonogi przedostały się do Ameryki Północnej. Są popularne w Europie dopiero od niedawna. 

Chihuahua - charakter psa

Niewielkie psy zostały obdarzone wielkim temperamentem. Mają pokłady ogromnej energii, często nie czują respektu przed większymi czworonogami. Gdy wyczują obcego przybysza są zdolne obszczekać każdego. Chihuahua mają dużą pewność siebie i czujność. Mimo niewielkich rozmiarów, potrafią dzielnie walczyć o terytorium.

Chihuahua traktuje ludzi jak przyjaciół, uwielbia być rozpieszczana przez domowników. Kocha być w centrum zainteresowania, nie lubi gdy jest lekceważona. Psy tej rasy są wrażliwe na kłótnie i krzyki, szybko się wtedy denerwują lub uciekają. Zwierzaki uwielbiają spacery - zimą trzeba zakładać im ubranka.

Chihuahua - dla kogo pies?

Zwierzęta tej rasy nadają się dla każdego, kto lubi mieć oddanego i przywiązanego psiego przyjaciela. Chihuahua będzie towarzyszyć człowiekowi w każdej jego podróży. Doskonale odnajdzie się w dużych rodzinach z dziećmi, ale także spokojnie sobie poradzi w mieszkaniach osób starszych czy samotnych. Zaletą tego psa jest jego umiejętność adaptacji do różnych warunkach. Nie potrzebuje dużej przestrzeni, więc może nawet odnaleźć się w małej kawalerce.

Chihuahua - zalety i wady

ZALETY:- przywiązany do opiekuna- przyjacielski- długowieczny- opieka nad nim nie kosztuje dużo- dogaduje się z innymi zwierzętami w domu- lubi dzieci

WADY:- chihuahua często prowokuje różne psy- samce miewają skłonność do znaczenia terenu