Swiatzwierzat.pl
pies prosi o jedzonko

pixabay/littlehouse

Cebula - zakazany produkt w diecie psa. Dlaczego nie wolno dawać psu cebuli?

5 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Większość właścicieli psów, kupuje dla nich specjalną karmę, ale czasem może się zdarzyć, że zwierzak dostanie resztki z obiadu albo w pośpiechu zje kawałek przygotowywanego jedzenia, które przez przypadek upadło na podłogę. Trzeba jednak być czujnym i szczególnie uważać na dodawaną do wielu potraw cebulę. Może być niebezpieczna dla zdrowia naszych pupili!

Cebula, czosnek, por, szalotka (lub zielona cebula) czy szczypiorek to rośliny okopowe, które zawierają związki siarki organicznej, odpowiedzialnej za ich charakterystyczny zapach i smak. Te uwielbiane przez nas dodatki do wielu potraw, mogą być toksyczne dla psów.

Czy pies może jeść cebulę?

Psy nie powinny jeść cebuli ani innych gatunków z rodziny cebulowatych ze względu na zawarty w nich toksyczny dla czworonogów związek chemiczny - dwusiarczek N-propylu, należący do związków siarki.

Dwusiarczek N-propylu powoduje u psa uszkodzenie oksydacyjne poprzez przyłączenie się do cząsteczek tlenu w czerwonych krwinkach. Skutkuje to uniemożliwieniem prawidłowego przenoszenie tlenu przez czerwone krwinki, co samo w sobie jest bardzo szkodliwe.

BeFunky-collagew3hrbs (21)

Ile trwa ciąża kota i po czym poznać, że kotka jest w ciąży?

CZYTAJ DALEJ

Cebula może prowadzić do hemolizy krwi u psa

Dodatkowo dochodzi wówczas do "oszukiwania" układu psa, czego efektem jest odbieranie jego własnych czerwonych krwinek jako niebezpieczne. Dochodzi wtedy do reakcji obronnej organizmu psa, który atakuje czerwone krwinki. Proces ten nazywany jest hemolizą.

Hemoliza to proces rozpadu czerwonych krwinek (erytrocytów). Niekontrolowana może doprowadzić do niedokrwistości hemolitycznej, czyli sytuacji, w której czerwone krwinki niszczone są szybciej, niż mogą być wytwarzane. Prowadzi to do poważnych objawów zatrucia, a ostra hemoliza krwi stanowi nawet stan zagrożenia życia.

Możliwe objawy zjedzenia cebuli przez psa:

 • Zapach cebuli lub czosnku w wydychanym powietrzu

 • Nadmierne ślinienie się

 • Podrażnienie jamy ustnej

 • Wymioty

 • Biegunka

 • Letarg

 • Oznaki bólu brzucha

 • Szybkie bicie serca (tachykardia)

 • Zadyszka (tachypnea)

 • Osłabienie

 • Brak tolerancji wysiłku fizycznego

 • Zapaść

 • Jasne lub niebieskawe dziąsła

Co zrobić gdy pies zje cebulę?

Bezpośrednio po zjedzeniu przez psa cebuli można wywołać u niego wymioty, a następnie podać węgiel aktywowany, aby zmniejszyć wchłanianie substancji w przewodzie pokarmowym. W przypadku kiedy od zjedzenia minęło kilka dni, należy udać się do weterynarza, który zadecyduje o dalszym leczeniu.

Podsumowując, psy nie powinny jeść cebuli, ponieważ może ona doprowadzić do zatrucia, a nawet do stanu zagrażającego jego życiu. Niebezpieczny dla psów jest każdy rodzaj cebuli. Nie ma znaczenia także forma, w jakiej się znajduje. Bez względu na to, czy jest ugotowana surowa, czy w proszku może być dla niego niebezpieczna. Szczególnie narażonymi rasami na zatrucie cebulą są psy pochodzenia japońskiego: Akita i Shiba Inu.

fot. facebook/Ewa Zgrabczyńska- Rebelia GOGH, instagram/katarzyna_dowbor_official, TRICOLORS/East News,

Serca Polek biją dla zwierząt. 10 inspirujących kobiet, które zmieniają świat

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiamy dziesięć wyjątkowych kobiet, miłośniczek zwierząt, aktywistek, które działają na rzecz praw zwierząt, ratują je lub promują na wszelki sposób. Wśród nich m.in. Joanna Krupa czy Olga Tokarczuk.

Zobacz galerię >

QUIZ: Co wiesz o podwodnym świecie zwierząt?

Pytanie 1 z 6

Największa ryba na świecie to:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: strefapsiaka.pl, diag.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Dlaczego pies merda ogonem? To wcale nie musi oznaczać radości

Czytaj więcej >

Psy

Trener psów ujawnia 3 błędy w wychowaniu zwierząt. Absolutnie ich nie popełniaj

Czytaj więcej >

Psy

7 najbardziej wrażliwych ras psów. Należy je traktować delikatnie

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies podnosi przednią łapę? Poznaj 4 możliwe powody

Czytaj więcej >

Psy

Podatek od posiadania psa idzie w górę. Ile zapłacimy w 2023 roku?

Czytaj więcej >

Psy

Czy owczarek niemiecki często choruje? Na jakie choroby najczęściej?

Czytaj więcej >