Swiatzwierzat.pl Pozostałe Całe życie spędził na ciężkim łańcuchu. Tak wyglądała męka małego kundelka
facebook/OTOZ Animals

Całe życie spędził na ciężkim łańcuchu. Tak wyglądała męka małego kundelka

12 maja 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Kolejny pies został odebrany nieodpowiedzialnym właścicielom. Pomorski oddział OTOZ Animals zerwał łańcuch, do którego przykuty był 3-letni kundelek. Przyjazny czworonóg znał wyłącznie życie na uwięzi.

W gminie Linia w woj. pomorskim odbyła się interwencja Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Inspektorzy podjęli decyzję o przejęciu opieki nad niewielkich rozmiarów kundelkiem, który otrzymał imię Emil.

Kundelek przykuty do ciężkiego łańcucha

Tak, jak w przypadku większości psów trzymanych na łańcuchu, zadaniem kundelka było pilnowanie podwórka. Jednakże opiekunowie nie odwdzięczali mu się dobrocią za ciężką pracę w pocie czoła.

Pomimo nasilających się upałów mały kundelek mógł zapomnieć o świeżej wodzie w misce . Jego właściciela nie interesowała również jątrząca się rana na szyi i udzie psa.

Ponadto, Emil nie miał zapewnionego odpowiedniego schronienia. Prowizoryczna buda była dziurawa i pozbawiona dna, dlatego nie spełniała swojej funkcji.

Przyszedł jednak długo wyczekiwany dzień w życiu Emila. Męczarnia zwierzęcia wreszcie dobiegła końca. Radosny i garnący się do ludzi pupil trafił do schroniska Dąbrówka koło Wejherowa. Wolontariusze zrobią wszystko, co w ich mocy, by znaleźć dla niego dobrego i troskliwego opiekuna.

Tysiące zwierząt wciąż czeka na pomoc

W misję inspektorów Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami wpisana jest nieustanna walka o ratowanie podopiecznych i poprawa jakości ich życia. Bardzo często pracują od rana do wieczora, niosąc pomoc braciom mniejszym.

Nie oznacza to, że liczba zwierząt w potrzebie maleje. W roku 2020 podczas interwencji dotyczących niehumanitarnego traktowania zwierząt odebrano aż 2482 czworonogi.

W bieżącym roku sytuacja nie wygląda lepiej. Jak tłumaczą, tylko w pierwszym kwartale w wyniku interwencji odebrano 432 zmarzniętych, zagłodzonych, maltretowanych zwierząt . Zostały one przewiezione do specjalistycznych placówek, gdzie wolontariusze i lekarze uczą je żyć na nowo.

Wierzymy, że najbliższe miesiące bądź lata przyniosą oczekiwane zmiany i nowelizację Ustawy o Ochronie Zwierząt, która ureguluje sytuację zwierząt trzymanych na łańcuchach. Pamiętajmy, że pies przykuty do budy cierpi - fizycznie i psychicznie. Łańcuch to dla niego prawdziwe więzienie.

Zobacz zdjęcia:

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy