Braque de l’Ariège - jasno nakrapiany wyżeł z francuskiej Oksytanii
Historia Braque de l’Ariège
Wyżły z Ariège mają we Francji długą, myśliwską tradycję. Braque de l’Ariège wywodzi się od wyżłów francuskich, które krzyżowano w XIX wieku z wyżłami z południa, głównie z wyżłem hiszpańskim z Burgos i wyżłem włoskim krótkowłosym (bracco italiano). To właśnie od tych dwóch ras Braque de l’Ariège wziął sylwetkę określaną jako bracco i jasne umaszczenie.
Braque de l’Ariège należy do psów wystawiających i wykorzystywany był głównie do polowań na ptactwo, szczególnie na kuropatwy, ale też na zające. Braque de l’Ariège charakteryzuje się zwinnością i lekkością w poruszaniu.
Jego populacja nigdy nie była liczna, zdarzało się, że na jednego psa tej rasy przypadało nawet kilku myśliwych. Braque de l’Ariège zdołał przeżyć niemal cały dwudziesty wiek, będąc niejednokrotnie na granicy wyginięcia i ten stan postanowiła zmienić w 1990 roku grupa hodowców, która chciała uchronić rasę przed wymarciem. Na jej czele stał Alain Deteix, którego działaniom należy zawdzięczać stopniowe odrodzenie Braque de l’Ariège. Obecnie to wciąż mało znana rasa, ale jej populacja utrzymywana jest na stabilnym poziomie. Braque de l’Ariège można spotkać również w innych krajach poza Francją. W Polsce mamy jedną hodowlę, w której ofercie są psy rasy Braque de l’Ariège.
Najważniejsze cechy wyglądu Braque de l’Ariège
Według klasyfikacji FCI Braque de l’Ariège należy do grupy 7 - Wyżły i sekcji 1 - wyżły kontynentalne. To pies w typie kontynentalnym o mocnej budowie, jednak nie sprawiający wrażenia ciężkości. Jego proporcjonalna sylwetka razem z nakrapianą szatą tworzą elegancki i szlachetny wygląd Braque de l’Ariège. Wysokość w kłębie zamyka się w przedziale 56-65 cm dla suk i 60-67 cm dla psów, waga między 25 i 30 kilogramów.
Głowa Braque de l’Ariège jest długa, kanciasta i wąska na wysokości łuków jarzmowych. Mózgoczaszka jest delikatnie zaokrąglona, stop lekko zaznaczony. Kufa jest długa i prosta, nos może być różowy, czerwonawy, cielisty lub jasnobrązowy w zależności od umaszczenia i nigdy czarny. Fafle są delikatne i dobrze przylegające. Oczy są dobrze osadzone i owalne, mogą mieć kolor brązowy lub ciemnobursztynowy. Spojrzenie Braque de l’Ariège, tak jak u innych wyżłów jest szczere i spokojne. Uszy osadzone na wysokości oczu lub poniżej są delikatne, długie i pofalowane.
Grzbiet jest prosty i długi, jednocześnie zwarty i muskularny, lędźwie lekko wypukłe, zad lekko spadzisty, klatka piersiowa szeroka i głęboka. Kończyny proste, mocne i muskularne, łapy zwarte, prawie okrągłe, dobrze wysklepione z również dobrze rozwiniętymi opuszkami. Ogon jest osadzony wysoko, mocny u nasady i zwężający się stopniowo do końcówki. Noszony jest poziomo, nigdy powyżej linii grzbietu. Zazwyczaj był kopiowany do czterech dziesiątych naturalnej długości.
Szata i umaszczenie Braque de l’Ariège
Umaszczenie Braque de l’Ariège najczęściej jest bladopomarańczowopłowe, także brązowe z nakrapianiem w postaci płowych plamek lub w postaci brązowego dereszu. Zdarzają się również osobniki o maści białej, nakrapianej płowymi lub brązowymi plamami.
Szata Braque de l’Ariège jest krótka, gęsta i przylegająca i powinna się błyszczeć. Na głowie i uszach włos jest delikatniejszy.
Charakter i aktywności Braque de l’Ariège
Braque de l’Ariège to przede wszystkim pies pracujący, który jest posłuszny, łatwy w szkoleniu i wykorzystywany praktycznie do każdego typu polowania. Jako towarzysz człowieka jest czuły i łagodny, dobrze współpracuje z dziećmi, najlepiej jednak ze starszymi. Jeżeli nie jest pracującym psem, powinien mieć w ciągu dnia zapewnioną dużą dawkę ruchu. Konieczne będą długie spacery, podczas których pies będzie mógł spożytkować energię. Poza tym dla psychofizycznego rozwoju można uprawiać z nim rozrywki kynologiczne, od prostej zabawy w aportowanie do bardziej zaawansowanego sportowego tropienia.