Swiatzwierzat.pl Pozostałe Bobry na celowniku. Rolnicy chcą odstrzału, czy GDOŚ wyda zezwolenie?
pixabay/ralf82

Bobry na celowniku. Rolnicy chcą odstrzału, czy GDOŚ wyda zezwolenie?

25 listopada 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Mieszkańcy 6 sołectw w województwie lubelskim narzekają na szkody wynikłe na skutek działalności inżynierskiej bobrów. Konstrukcje budowane przez te zwierzęta doprowadzają do zalewania lokalnych dróg, łąk i pól uprawnych. W związku z tym rolnicy zwracają się z prośbę o zredukowanie ich populacji.

Problem bobrowych tam niemal co roku wraca jak bumerang. W Szumowie, Wólce Nowodworskiej, Olesinie, Klementowicach, Dębie i Kurowie sytuacja eskalowała do tego stopnia, że do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie wpłynął wniosek o odstrzał zwierząt wykonujących prace retencyjne.

Zwierzęta pod ochroną na muszce

- Z powodu otrzymywanych zgłoszeń od rolników złożyliśmy wniosek do RDOŚ o zgodę na redukcję populacji bobra. Poinformowaliśmy o problemie i czekamy na wskazanie jego właściwego rozwiązania - tłumaczy Arkadiusz Małecki, wójt gminy Kurów.

Wójt zaznaczył, iż zdaje sobie sprawę z tego, że bobry znajdują się na liście gatunków chronionych częściowo. Właśnie dlatego, aby ich odstrzał był zgodny z prawem, konieczne jest uzyskanie zgody regionalnej dyrekcji.

Jak donosi "Dziennik Wschodni", do regulacji populacji bobrów zgłosili się miejscowi myśliwi z koła łowieckiego, natomiast mieszkańcy są proszeni o zgłaszanie konkretnych numerów działek, gdzie zamieszkują ssaki budujące tamy i żeremie.

Konieczność czy zabójcza przezorność?

Jak wyjaśnia Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ w Lublinie, szkody powodowane przez bobry to powszechny problem, który występuje w całym kraju.

- Z gmin naszego województwa otrzymujemy średnio powyżej dwudziestu wniosków o pozwolenie na ich odstrzał w roku - mówi. - To jest gatunek, który nie ma naturalnych wrogów, więc bardzo szybko rozmnaża się i zajmuje nowe terytoria, wchodząc w kolizję z gospodarką prowadzoną przez człowieka. W przypadku, gdy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wyda zezwolenie na odstrzał, do bobrów będzie można strzelać wyłącznie w okresie jesienno-zimowym, maksymalnie do połowy marca.

Przypominamy, że w 2020 roku GDOŚ w Warszawie zezwolił na odstrzał niemal 1500 bobrów na terenie Mazowsza. Decyzję tłumaczono rosnącą liczbą wniosków o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry, przegęszczeniem populacji bobra i zajmowaniem przez niego suboptymalnych siedlisk jak np. płytkie rowy melioracyjne.

Źródło: Dziennik Wschodni, bagna.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy