Swiatzwierzat.pl Psy Billy - bardzo rzadki pies gończy z Francji
pixabay.com

Billy - bardzo rzadki pies gończy z Francji

24 marca 2022

Historia psa rasy Billy

Pies rasy Billy powstał we Francji w XIX wieku za sprawą zabiegów myśliwego Gastona Hublota de Rivault. Chciał on odtworzyć białą rasę psów gończych, która funkcjonowała w hodowli królewskiego dworu Francji od szesnastego wieku. Po Rewolucji Francuskiej hodowla czworonogów, które określano jako “białe psy króla” załamała się i poszczególne osobniki zaczęto krzyżować z innymi myśliwskimi rasami. Powstały wówczas takie nowe rasy jak montemboeuf i ceris.

To właśnie tych ras oraz dwóch innych - Poitevin i Larrye - de Rivaut użył do odtworzenia “białych psów króla”. Najbardziej zależało mu na przejściu u tworzonej rasy cech od montemboeufa i cerisa, które charakteryzowały się jaśniejszym umaszczeniem. Wyhodowanego w ten sposób psa nazwał Billy od własnej posiadłości, czyli zamku Billy, który stał w gminie o dokładnie takiej samej nazwie.

Pierwszy wzorzec rasy powstał w 1886 roku i przez kilka dziesięcioleci zdobyła ona we Francji dużą popularność dzięki swojemu pięknemu wyglądowi i użytkowej wartości. Niestety, później przyszły dla Billych złe czasy. W 1927 roku sfora uległa rozproszeniu, a najmocniejszy cios populacja rasy otrzymała w czasie drugiej wojny światowej. Przetrwało ją zaledwie kilka psów (niektóre źródła mówią o zaledwie jednej parze) i wydawało się, że oznacza to, że rasa praktycznie wyginęła.

Odbudowania populacji podjął się potomek Gastona de Rivault, Anthony Rivault, który do hodowli włączył harriera, porceline i ponownie poitevina. Zadanie zostało wykonane, chociaż Billy pozostaje wciąż mało znaną rasą. Psy używane są głównie do polowania na sarny i dziki, a ich populacja jest niewielka. W 1973 roku rasa Billy została uznana przez FCI. W Polsce jest praktycznie nieznana.

Najważniejsze cechy wyglądu psa rasy Billy

Według klasyfikacji FCI Billy należy do grupy 6 - Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne i sekcji 1.1 - duże psy gończe. To pies dużej wielkości, mocny i solidnie zbudowany, który ma jednocześnie elegancki i zgrabny wygląd, bez wrażenia ciężkości. Wysokość w kłębie zamyka się w przedziale 58-62 cm u suk i 60-70 cm u psów, a waga od 33 do 35 kg.

Głowa u psa rasy Billy jest szczupła, a nawet delikatna. Czaszka lekko wysklepiona, nie za szeroka, z wyraźnym guzem potylicznym. Stop jest dobrze zaznaczony, kufa niemal kwadratowa i umiarkowanie długa, nos może mieć kolor czarny lub czerwono-brązowy. Oczy są duże i ciemne, o czujnym spojrzeniu. Uszy są średniej wielkości, dość wysoko osadzone, płaskie i lekko skręcone do wewnątrz.

Grzbiet jest mocny, szeroki i lekko wysklepiony, lędźwie szerokie, zad spadzisty, klatka piersiowa dość wąska, ale bardzo głęboka. Kończyny są silne i proste, łapy okrągłe z mocno zwartymi palcami. Ogon jest długi i mocny, czasami lekko upiórowany.

Szata i umaszczenie psa rasy Billy

Umaszczenie psa Billy może być jednolicie białe lub białe z odcieniem kawy z mlekiem. Może być też białe z cytrynowymi albo jasnopomarańczowymi łatami, a także z czaprakiem.

Szata jest krótka i zarazem ostra w dotyku. Czasami może dawać odczucie lekkiej szorstkości.

Charakter i aktywności psa rasy Billy

To pies, który podczas polowania potrafi być wytrwały i zawzięty, a w otoczeniu ludzi jest łagodny, choć niewylewny. To duży, zrównoważony czworonóg, który, jak inne psy gończe, potrafi być niezależny i nieco uparty. Wymaga dużej dawki ruchu w ciągu dnia i najlepiej czuje się w środowisku wiejskim. Jeżeli nie jest psem pracującym, powinien mieć zapewnione długie spacery i pobudzające umysł aktywności. Sprawdzi się doskonale w sportowym tropieniu.

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Miecznikowski

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy