Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Niedawno urodziły się bardzo rzadkie białe lwy. Są już gotowe, aby je zobaczyć
Jakub Pasek
Jakub Pasek 21.12.2020 01:00

Niedawno urodziły się bardzo rzadkie białe lwy. Są już gotowe, aby je zobaczyć

biały lew
pixabay.com/PublicDomainPictures

Cztery małe białe lwy przyszły niedawno na świat w Nantong Forest Safari Park we wschodnich Chinach. To doniosłe wydarzenie, ponieważ na wolności żyje dziś jedynie 13 znanych ludzkości zwierząt, które swój kolor futra zawdzięczają takiej mutacji. Odpowiadający za nią gen jest recesywny, umaszczenie zanika więc na skutek krzyżowania się z innymi lwami.

Białe lwy przyszły na świat w chińskim zoo

Do niedawna jedynie ich opiekunowie i pracownicy zoo mieli okazję cieszyć się widokiem czterech małych, mających niespełna miesiąc białych lwów. Władze placówki postanowiły w końcu upublicznić ich zdjęcia. Widzimy na nich maluchy podczas zabaw i noszone przez obsługę na rękach. Robią piorunujące wrażenie.

Już niedługo zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć je na żywo. W najbliższą sobotę, 26 grudnia lwy zostaną po raz pierwszy wypuszczone na wybieg dostępny dla zwiedzających. Turyści nie mogą się doczekać. Widok jednego białego lwiątka stanowiłby ogromną gratkę dla miłośników tych zwierząt. Czwórka maluchów, które przyszły na świat na terenie ogrodu stanowi historyczne wręcz wydarzenie.

Władze ogrodu poinformowały, że wszystkie koty są zdrowe i rosną w bardzo szybkim tempie. Jak na razie pozostają pod troskliwą opieką matki oraz opiekunów lwów z zoo. Są ciekawskie i odznaczają się ogromną potrzebą eksploracji najbliższego otoczenia. 

Na zdjęciach i nagraniach możemy podziwiać je głównie w trakcie wspólnych zabaw lub zabiegów pielęgnacyjnych. Na tych czynnościach, oraz śnie upływa większość ich czasu. Lwy potrafią spać nawet do 14 godzin dziennie.

Białe lwiątka przygotowują się do pierwszego spotkania z turystami

Cztery małe samce są już na tyle duże, by wypuścić je na wolierę, zajmowaną przez dorosłych krewnych. W stanie naturalnym samica nie dopuszcza innych członków stada do swoich młodych przez kilka tygodni po ich urodzeniu. By odwzorować te warunki w zoo, pracownicy tuż przed porodem przenoszą matkę na inny wybieg, z dala od innych zwierząt oraz zwiedzających.

To już drugi miot białych lwów, który przyszedł na świat w Nantong Forest Safari Park. Poprzednio, w maju urodziły się trzy samice i jeden samiec. Najwyraźniej zwierzęta są zadowolone z warunków panujących w placówce.

Wszystkie ogrody zoologiczne, które wśród swojego inwentarza mają białe lwy, robią wszystko, by zachować czystość ich linii. Gdyby pozwolić im się krzyżować ze zwykłymi przedstawicielami tego gatunku, biały kolor sierści zanikłby całkowicie.

Naukowcy spekulują na temat źródeł nietypowej barwy sierści u niektórych z tych zwierząt. Białe futro utrudnia kamuflowanie się na sawannie, nie jest więc efektem przystosowania ewolucyjnego. Prawdopodobnie to właśnie z tego powodu cecha ta jest w zaniku. Zdaniem większości biologów, rozwój danego zwierzęcia odbywa się dzięki tego typu losowym mutacją. Te, które zwiększają ich szanse na przeżycie, są utrzymywane, te, które nie pomagają w zdobyciu pokarmu lub przystosowaniu do panujących warunków, zanikają.

Zobacz zdjęcie:

[EMBED-3419]

źródło: dailymail.com