Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Tysiące bezdomnych psów bez szans na adopcję
Julia Saracen
Julia Saracen 16.03.2020 21:50

Tysiące bezdomnych psów bez szans na adopcję

psy
Fot. vicart26, Pixabay

Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli wskazuje, że w schroniskach przebywa niemal 150 tys. psów i kotów, ale organizacje prozwierzęce szacują, że obecnie liczba bezdomnych zwierzaków może sięgać nawet 3 milionów. Ogromną część z nich stanowią schorowane czworonogi w podeszłym wieku bez szans na adopcję.

Starsze, schorowane, często niedowidzące czy niedosłyszące. W schroniskach latami czekają na dom. Często lądują tu po śmierci ukochanych opiekunów lub w momencie, gdy ich właściciele trafiają do domów opieki czy hospicjów i nie mogą się nimi dłużej zajmować. Czasem zostają porzucane, kiedy pojawiają się choroby i związane z nimi koszty leczenia. Czasem – tylko dlatego, że z wiekiem tracą swój szczenięcy urok i nie są już takie ładne.

Starszy – znaczy gorszy?

Dla psiego seniora trafienie do schroniska to zwykle wyrok. Jego szanse na adopcję są znikome. Jest to między innymi efekt fałszywego przekonania, że starszego psa nie da się niczego nauczyć i będzie bardziej problematyczny w ułożeniu niż szczeniak.

– Ludzie obawiają się potencjalnych problemów behawioralnych wynikających z trudnej przeszłości starszego psa. A wbrew pozorom czasem łatwiej jest ułożyć relację ze zwierzakiem, który ma już ukształtowany charakter i osiągnął pewną dojrzałość, niż uniknąć błędów wychowawczych. Nieprawdą jest też, że każdy bezdomny zwierzak ma za sobą traumatyczne doświadczenia.- przekonuje Justyna Krawczyk z akcji Karmimy Psiaki organizowanej przez Fundację Sarigato.

Fałszywe przekonania o psich seniorach są jednak wciąż bardzo silnie zakorzenione w naszym społeczeństwie i sprawiają, że pozostają oni niezauważani przez odwiedzających schroniska.

Tragiczna sytuacja schroniskowych staruszków

W najtrudniejszym położeniu są zwierzaki, które przez całe dotychczasowe życie były otoczone troskliwą opieką i są przyzwyczajone do warunków domowych. Trafiają w obce nieprzyjazne miejsce, nie mają swojego człowieka, swojego legowiska. Otaczają je nieznajomi ludzie i inne zwierzaki, a zasnąć nie pozwala permanentny schroniskowy hałas rozszczekanych i zestresowanych psów.

Pobyt w schronisku to trauma dla każdego zwierzaka. Jednak starsze psy zdecydowanie gorzej znoszą panujące tam warunki niż ich młodsi koledzy. Także fizycznie. Psim seniorom często doskwierają problemy ze stawami i inne schorzenia, przez co niskie temperatury i wilgoć to dla nich wyjątkowa udręka. Sytuacja starszych psów nie poprawia się latem – wysokie temperatury, zaostrzają stany niewydolności krążeniowej i oddechowej. Zdarza się, że w schroniskach psy stare, chore, nierokujące do adopcji są po prostu usypiane.

Naturalną koleją rzeczy jest to, że zwierzak z wiekiem zaczyna podupadać na zdrowiu, więc rosną koszty jego utrzymania. Chory pies wymaga większej troski i dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Potrzebuje nie tylko dobrej opieki, lecz również specjalistycznej karmy, leków, a czasem drogich badań czy operacji. Pokrycie tych kosztów często dla schronisk jest nie do udźwignięcia, szczególnie gdy placówka ma u siebie kilkanaście takich podopiecznych.

Możesz pomóc na wiele różnych sposobów

Adopcja to najpiękniejsza forma wsparcia bezdomnego zwierzaka. Jednak schroniska i fundacje zachęcają także do innego rodzaju zaangażowania na rzecz schroniskowych seniorów. Bardzo istotne jest wsparcie finansowe i rzeczowe, a także wolontariat, czyli oferowanie własnej pracy i czasu. Wspierać bezdomne psy i koty można także bez wychodzenia z domu – promując ogłoszenia adopcyjnych psich seniorów i biorąc udział w zbiórkach internetowych.

Jedną z form pomocy jest przekazanie 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Fundacja Sarigato, organizator akcji Karmimy Psiaki, wspiera schroniska otaczające troskliwą opieką psich seniorów. Pomaga szukać dla nich kochających domów, finansuje leczenie chorych zwierzaków i kupuje dobrej jakości karmę. Jeśli chcesz wspierać schroniskowych staruszków, przekaż 1% podatku Fundacji Sarigato (KRS 0000445475). Więcej szczegółów na: www.karmimypsiaki.pl/1procent