Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Baribal: najmniejszy niedźwiedź Ameryki
Emil Hoff
Emil Hoff 24.03.2022 18:57

Baribal: najmniejszy niedźwiedź Ameryki

Baribal
Pixabay.com

Baribal to najpospolitszy amerykański niedźwiedź, a zarazem najmniejszy. Rozmiar nadrabia zręcznością – umie pływać i wspinać się na drzewa. Je niemal wszystko, ale ludzi nie atakuje. Dowiedz się, jaki jest i jak żyje baribal.

Baribal: relacje z ludźmi

Baribal (łac. ursus americanus) znany jest szerzej pod nazwą: niedźwiedź amerykański lub niedźwiedź czarny. To najpowszechniej występujący amerykański niedźwiedź. Jego siła i zręczność imponowały rdzennym mieszkańcom Ameryki, którzy stworzyli na temat baribali wiele legend i opowieści. Nie są to straszne legendy – baribale, w przeciwieństwie np. do niedźwiedzi grizzly, bardzo rzadko atakują ludzi i wolą schodzić im z drogi.

Także współczesna kultura nie raz zainspirowana została baribalem. Np. twórca maskotki pluszowego misia (ang. teddy bear), Morris Michtom, wzorował się na karykaturze, która przedstawiała małego baribala. Nawet Kubuś Puchatek (ang. Whinnie the Pooh) wziął swoje oryginalne imię od Whinnipeg, samicy baribala trzymanej w londyńskim zoo między 1915 i 1934 r.

Jak wygląda baribal?

Baribal to niedźwiedź średnich rozmiarów – uchodzi za najmniejszego spośród amerykańskich niedźwiedzi. Mimo to osiąga znaczne rozmiary. Dorasta do 200 cm długości i nawet ponad 400 kg żywej masy, choć zazwyczaj jest lżejszy – do ok. 250 kg. Samice są mniejsze od samców i ważą ok. 170 kg.

Baribal ma masywną głowę z krótką kufą i niewielkimi, okrągłymi uszami umieszczonymi z tyłu czaszki. Łapy baribala są dość szerokie, za to ogon niedługi. Całe ciało baribala pokrywa gęsta, błyszcząca, dwuwarstwowa i najczęściej czarna sierść, z wyjątkiem kufy, która jest brązowa. Rzadziej zdarzają się baribale o nieco jaśniejszym odcieniu sierści, a nawet płowe niedźwiedzie. Odnotowano też przypadki baribali-albinosów. Baribal jest bardzo silny i dość zręczny. Umie się wspinać, a także otwierać proste pojemniki, o czym przekonał się boleśnie niejeden turysta, któremu baribal dobrał się do prowiantu. Baribal potrafi też dość szybko biegać – nawet do 48 km/h.

Baribal: obszar występowania

Baribal dzieli się zwyczajowo na szesnaście podgatunków. Niezależnie jednak od odmiany, baribal zamieszkuje tylko Amerykę Północną, przede wszystkim Północną Kanadę od Quebecu po Jukon, Alaskę, zapuszcza się też na tereny kontynentalnych USA (głównie Północny-Zachód, podnóża Gór Skalistych i Appalachów) aż po Florydę, a nawet do Meksyku.

Baribal: biotop

Baribal żyje w lasach o gęstym poszyciu i porośniętych lasem górach. Preferuje tereny trudno dostępne, niezamieszkałe przez ludzi. Biolodzy sądzą, że zwyczaj zaszywania się w gęstym lesie wykształcił się u baribali jako odpowiedź na trudną konkurencję na otwartych przestrzeniach ze strony większych i groźniejszych niedźwiedzi grizzly.