Swiatzwierzat.pl Psy Ariégeois - wszechstronny myśliwy z południowej Francji
pixabay.com

Ariégeois - wszechstronny myśliwy z południowej Francji

25 lutego 2021

Historia Ariégeoisa

Ariégeois to pies pochodzący z rejonu Ariège w północnej części Pirenejów. Choć jest stosunkowo młodą rasą, to ma bardzo wiekowych przodków w postaci psów gończych. Przez wieki takie rasy jak duży gończy gaskoński były wykorzystywane do polowania przez francuską szlachtę, jednak sytuacja zmieniła się po Rewolucji Francuskiej. Klasa średnia nie mogła wówczas pozwolić sobie na utrzymanie ras psów gończych, więc uciekła się do użycia briquetów, które nie były tak reprezentacyjne jak duży gończy gaskoński. Psy te stawały się coraz bardziej popularne w nowo stworzonym departamencie Ariège położonym wzdłuż granic Hiszpanii i Andory.

Po latach popularności briquetów myśliwi zaczęli eksperymentować z różnymi rasami i w ten sposób powstał Ariégeois, do którego przodków oprócz briquetów zalicza się dużego gończego gaskońskiego i gończego Saintongeois. Wydarzyło się to najprawdopodobniej w okresie między 1880 a 1900 rokiem.

Psa nazwano od regionu w którym przyszedł na świat - Ariégeois. Przypominał swoich przodków gończych, ale rozmiarami był zbliżony do mniejszego briqueta. Szybko okazało się, że odziedziczył najlepsze cechy swoich wszystkich rodziców i zaczęto go uważać za jednego z najpiękniejszych francuskich psów.

W początkach dwudziestego wieku zdobywał coraz większą popularność. Jako myśliwy mógł pracować zarówno pojedynczo, jak i w sforze i doskonale posługiwał się węchem. Bez problemów poruszał się na trudnym terenie, zarówno górskim, jak i suchym i najczęściej był wykorzystywany do polowania na zające, choć używano go również do polowania na sarny i dziki.

Niestety druga wojna światowa przerwała dobrą passę tej rasy i prace nad jej odbudową trwały aż do lat siedemdziesiątych XX wieku. Obecnie jest znany we Francji jako doskonały pies myśliwski, choć poza jej granicami pozostaje rzadkością. Trafił jednak do USA, gdzie w 1993 roku został uznany przez tamtejszy United Kennel Club (UKC). W Polsce Ariégeois jest praktycznie nieznany.

Najważniejsze cechy wyglądu Ariégeoisa

Ariégeois według klasyfikacji FCI należy do grupy 6 - Psy gończe, posokowce i rasy pokrewne; i sekcji średnie psy gończe. To pies średniej wielkości i lekkiej budowy, elegancki i na swój sposób dystyngowany. Jego wysokość w kłębie wynosi od 50 do 58 cm, a waga od 28 do 30 kg.

Głowa Ariégeoisa widziana od przodu jest niezbyt szeroka i lekko wysklepiona, stop jest słabo zaznaczony. Kufa jest prosta lub z lekkim garbonosem, o długości równej długości czaszki. Nos jest czarny i dobrze rozwinięty. Oczy duże, brązowego koloru o bystrym spojrzeniu. Uszy są cienkie i sprężyste, wąskie u nasady i osadzone tuż poniżej linii oczu.

Grzbiet jest zwarty i mocno umięśniony, lędźwie lekko wysklepione, zad dość poziomy. Klatka piersiowa długa, średnio szeroka. Kończyny są mocne, dobrze umięśnione i proporcjonalne, łapy owalne i wydłużone. Opuszki i pazury czarne. Ogon jest dobrze osadzony i cienki na końcówce. Noszony jest wesoło i szablasto wygina się do góry.

Szata i umaszczenie Ariégeoisa

Podstawowe umaszczenie Ariégeoisa jest białego koloru, który pokrywa większość ciała. Posiada on jeszcze kruczoczarne łaty o wyraźnie odgraniczonych konturach. Znajdują się one przede wszystkim na głowie, uszach i pysku, zwłaszcza wokół oczu, choć można je znaleźć też na innych częściach ciała. Czasami Ariégeois pokryty jest cętkami, zdarza się również podpalanie pod oczami lub na policzkach.

Szata Ariégeoisa jest krótka, przylegająca i delikatna.

Charakter i aktywności Ariégeoisa

Ariégeois to pies wesoły, towarzyski i spolegliwy. Znany jest z wyjątkowej lojalności i stara się wszędzie towarzyszyć właścicielowi. Jako pies pracujący potrzebuje dużo ruchu i regularnych ćwiczeń. Powinien chodzić na długie spacery, podczas których będziemy pobudzać jego aktywność psychofizyczną. Dobrze sprawdza się w agility i w zabawie w sportowe tropienie.

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Miecznikowski

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy