Swiatzwierzat.pl Pozostałe Apel o zakaz importu trofeów łowieckich do UE. „Nie ma na to miejsca w XXI w."
Iberion

Apel o zakaz importu trofeów łowieckich do UE. „Nie ma na to miejsca w XXI w."

18 października 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

W poniedziałkowy poranek sieć obiegły niepokojące zdjęcia spod siedzib dwóch ministerstw, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Sejmu i Pałacu Prezydenckiego. Fotografie przedstawiają modele martwych nosorożców i słoni zapakowanych w papier pocztowy. Za kontrowersyjnym projektem stoi organizacja Humane Society International. Jaki przyświeca jej cel?

Aktywiści wyrazili stanowczy sprzeciw haniebnemu procederowi, w którym uczestniczy Polska i rozpoczęli akcję zbierania głosów poparcia pod petycją. Chodzi o wprowadzenie zakazu importu trofeów łowieckich do Unii Europejskiej.

Zastrzelony. Wypchany. Zapakowany. Wysłany?

Za stworzenie wirtualnych modeli martwych zwierząt odpowiedzialna jest międzynarodowa organizacja prozwierzęca Humane Society International/Europe. Zapoczątkowana kampania #NieWMoimŚwiecie przedstawia upolowane zwierzęta w przedmiotowy sposób - jako nic nie znaczące paczki pocztowe.

Pomysłodawcy pragną w ten sposób zwrócić uwagę społeczeństwa na kwestię krwawych polowań na słonie afrykańskie, nosorożce, rysie, niedźwiedzie polarne, lwy afrykańskie i wiele innych chronionych gatunków dla trofeów. Podkreślają, że umiejscowienie modeli zwierząt nie jest przypadkowe.

Przedstawiciele HSI zaznaczają, że wyłącznie polski parlament, premier i prezydent są w stanie zmienić prawo, tak aby zatrzymać krwawy proceder importu egzotycznych zwierząt.

Polska w czołówce europejskich importerów trofeów łowieckich

Aktywiści twierdzą, że z badań opinii publicznej wynika, że aż 85% mieszkańców UE sprzeciwia się zabijaniu dla trofeów chronionych gatunków zwierząt, a 81% chce wprowadzenia zakazu importu takich trofeów. Niemniej jednak wciąż wiele osób w Europie nie zna skali problemu. Okazuje się, że blisko 15 000 trofeów łowieckich z takich gatunków zwierząt jak słoń, lew, zebra, a nawet niedźwiedź polarny, zostało importowanych do UE w latach 2014-2018, natomiast unijna wspólnota jest drugim importerem trofeów łowieckich na świecie.

Z raportu opublikowanego przez HSI/Europe w czerwcu tego roku wynika również, że Polska znajduje się w czołówce importerów trofeów łowieckich.

- Polowania dla trofeów nie powinny mieć miejsce we współczesnym społeczeństwie. Zabijanie zwierząt tylko po to, aby przywieźć do domu makabryczna pamiątkę z polowania w postaci pojemnika z nogi słonia, czy dywanu z niedźwiedzia polarnego, pokazuje całkowity brak szacunku wobec życia tych niezwykłych zwierząt. Jednocześnie ma negatywny wpływ na ich dziko żyjące populacje, wzmagając stan zagrożenia, który potęguje kłusownictwo - przypomina Iga Głażewska, Dyrektorka HSI/Europe w Polsce.

Aktywiści zachęcają do złożenia podpisu pod petycją, mającą na celu zakończyć proceder zabijania dzikich zwierząt dla rozrywki i zapobiec masowemu globalnego wymierania gatunków.

- Nasza kampania ma na celu nagłośnienie tego problemu. Zwierzęta są zabijane, preparowane, pakowane i wysyłane do Europy. Najwyższy czas powiedzieć tym, którzy napędzają ten import – #NieWMoimŚwiecie - apeluje przedstawicielka HSI.

Jeśli popierasz akcję, dołącz do ruchu na rzecz wprowadzenia zakazu importu trofeów łowieckich z chronionych gatunków zwierząt. Petycja jest dostępna pod tym linkiem.

Zobacz zdjęcie i nagranie:

Źródło: Wyborcza, hsi.org

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy