Swiatzwierzat.pl
Foka

autor: Leszek Kucira

Absolutna rzadkość. Foczy maluch przyłapany na spacerze we Władysławowie

1 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Mieszkańcy Władysławowa mogli natknąć się na rzadko spotykany widok w środę o poranku. Młoda foka szara niespodziewanie postanowiła przepełzać do centrum miasta. Młodego samczyka zabezpieczyła straż miejska i zawiozła do Stacji Morskiej w Helu.

Zima wróciła do Polski. W wielu rejonach kraju zaobserwowano opady śniegu, a zdaniem synoptyków to "dopiero zapowiedź" tego, co czeka nas w najbliższych dniach. Chociaż widok białych płatków za oknem niewątpliwie wzbudza sensację, wieści o młodej foczce przedzierającej się przez zaspy przyćmiły wszystkie inne wiadomości z kraju.

Mała foczka zgubiła się we Władysławowie

We Władysławowie został znaleziony foczy maluch, który wyszedł na ulicę. Jeden z kierowców wypatrzył na poboczu morskie stworzenie i udokumentował, jak przechodzi przez jezdnię na ulicy Starowiślnej w środę o godzinie 6.30.

- Widziałem już różne zwierzęta, jak przechodzą przez ulicę, ale foki to jeszcze nie widziałem - napisał na Facebooku Leszek Kciura, który uwiecznił fokę na filmie.

Nagranie wzbudziło duże zainteresowanie wśród internautów. Komentujący nadali maluchowi imię Władek, a w sekcji komentarzy prześcigają się w zabawnych wypowiedziach:

- Są pingwiny z Madagaskaru, to i foka z Władysławowa może być.

- Sprytna ta foka. Zamiast opływać dookoła Mierzeję Helską, to z Zatoki Puckiej do Bałtyku przeszła przez drogę na skróty.

- Wśród fok rozeszła się wieść o cudownym miejscu, gdzie jest bezpiecznie, jest opieka i żarcie podają pod pyszczek, więc niektóre wyruszają na suchy ląd w poszukiwaniu tego eldorado.

Molly

Wyrwali suczkę z rąk oprawcy. Moment, gdy pierwszy raz śpi spokojnie, wzrusza do łez

CZYTAJ DALEJ

"Pokonała wydmy, tory kolejowe i chodnik"

Mężczyzna zaopiekował się foczym maluchem, zawijając je w koc i umieszczając w kartonie, po czym przetransportował ją do pobliskiej siedziby straży miejskiej. Funkcjonariusze zaopiekowali się zwierzęciem i polewali je wodą, aż do momentu przybycia specjalistów z fokarium.

Samczyka foki szarej przewieziono do Stacji Morskiej w Helu, gdzie czeka go teraz rehabilitacja. Koordynatorka zespołu opiekunów fok ze Stacji Morskiej w Helu Wioleta Miętkiewicz zdradziła, że tak się czasem zdarza, że szczenięta wychodzą na plażę i ruszają przed siebie. Dodała, że kiedyś znaleziono inną fokę w lesie.

- Teraz śpi. Ma niewielkie ranki na ciele i jest wychudzona. Musi dojść do siebie, nabrać ciała, wtedy ją wypuścimy na wolność -  tłumaczyła Miętkiewicz.

W Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu przebywa obecnie 16 małych fok i stado hodowlane liczące pięć osobników. Ośrodek już pęcznieje w podopiecznych, dlatego zwraca się z gorącą prośbą o wsparcie dalszych działań na rzecz ratowania fok. Możecie pomóc załodze, przekazując darowiznę na www.ratujemyzwierzaki.pl/ratujfoki.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

8 ras psów, które całe życie wyglądają jak szczeniaki. Nie sposób im się oprzeć

Niektóre psy, ze względu na swoje niewielkich rozmiarów ciała przez całe życie wyglądają, jak szczeniaki. Inne nadrabiają szczenięcym zachowaniem. Wszystkie łączy jedno: są wiernymi przyjaciółmi człowieka. (Fot. Annette Shaff, canva.com)

Zobacz galerię >

Jak dobrze znasz królestwo zwierząt? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jaki gatunek małpy jest najbliższy człowiekowi?

Źródło: facebook/fokarium, Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Polacy go pokochali. Cała prawda o kocie, który wchodził na Giewont

Czytaj więcej >