8 milionów ludzi na świecie cierpi na chorobę Chagasa. Jak można się nią zarazić?
Spędziliście wakacje w słońcu tropików? Meksyk, plaże Jukatanu, może Południe USA? Lepiej sprawdźcie, jak rozpoznać objawy choroby Chagasa. Eksperci twierdzą, że schorzenie to może stać się w niedalekiej przyszłość problemem nawet w Europie!
Choroba Chagasa roznoszona jest przez świdrowce - pasożyty żerujące w organizmach pluskwiaków. Im bardziej postępuje ocieplenie klimatu, tym dalej sięga obszar występowania pluskiew, zarażających chorobą.
Nie ma pewnej metody leczenia
W tej chwili głównym obszarem występowania choroby Chagasa jest Ameryka Środkowa i południe USA. Chorobę wywołuje dostanie się do organizmu ludzi lub zwierząt wydzieliny zarażonego świdrowcem pluskwiaka. Gdzie pluskwy, tam i choroba Chagasa.
Choroba Chagasa we wczesnym stadium daje objawy grypy, jednak w późniejszym atakuje i niszczy serce, żołądek i jelita. Mniej więcej 1/3 zarażonych cierpi na komplikacje wywołane chorobą Chagasa, wiele osób umiera.
Leczenie choroby Chagasa polega na szybkim podaniu leków przeciwpasożytniczych. Nie ma jednak sprawdzonej metody leczenia tej choroby , bo patogeny wykazują wysoką odporność na leki. W USA stosuje się często leczenie eksperymentalne.
Choroba turystów
Obecnie choroba Chagasa zbiera żniwo głównie wśród Latynosów. Choruje na nią ok. 8 mln osób, a co roku umiera od 10 do nawet 50 tys. chorych. Z danych WHO wynika, że choroba Chagasa zbiera dziś większe żniwo wśród Latynosów niż HIV i wirusowe zapalenie wątroby.
Osoby, które wróciły z tropikalnych wakacji, powinny na wszelki wypadek zbadać się pod kątem zarażenia świdrowcem.
Niestety, eksperci przestrzegają, że choroba Chagasa, choć dziś dotyka głównie mieszkańców Ameryki Środkowej i turystów, w przyszłości może stać się globalnym problemem. Im cieplejszy staje się klimat, tym bardziej sprzyja rozwojowi pluskiew przenoszących świdrowce.
Źródło: ABC Zdrowie
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
-
Sunia przywiązana pod umywalką w końcu dostaje miłość, na którą zasługuje
-
Przerwano materiał o policyjnych zwierzętach. Stacja puściła transmisję z czarnej mszy