Swiatzwierzat.pl Pozostałe 20 żubrów utknęło między zasiekami polsko-białoruskimi. Wajrak: „Zróbcie coś, do cholery!"
Jakub Kaminski/East News

20 żubrów utknęło między zasiekami polsko-białoruskimi. Wajrak: „Zróbcie coś, do cholery!"

21 stycznia 2022
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Nie tylko ludzie giną na granicy polsko-białoruskiej. Jak alarmuje Adam Wajrak, dziennikarz i działacz na rzecz ochrony przyrody, na śmierć głodową skazano co najmniej 20 żubrów z Puszczy Białowieskiej. Zwierzęta znalazły się między zasiekami i nie mogą wrócić.

Po białoruskiej stronie od lat istnieje tzw. sistiema. To naszpikowany elektroniką płot z tradycyjnego drutu kolczastego, niemniej jednak dla zwierząt przestrzeń między polską granicą a sistiemą jest bardzo atrakcyjnym terenem wyłączonym z ludzkiej obecności. Mają - a właściwie miały - tam spokój, aż do czasu, gdy rozgorzał polsko-białoruski spór. Powrót w głąb enklaw został im wówczas uniemożliwiony. Zwierzęta znalazły się w potrzasku i dokucza im głód.

Polskie żubry czeka śmierć głodowa?

- Niestety stało się to czego się spodziewałem i przed czym ostrzegało wielu specjalistów. Między płotami w Puszczy powstały kieszenie które stały się śmiertelną pułapką dla zwierząt - tymi słowami rozpoczął wpis Adam Wajrak, dziennikarz ekologiczny, który zaalarmował o żubrach uwięzionych w śmiertelnej pułapce na polsko-białoruskiej granicy.

Aktywista działający na rzecz ochrony przyrody przekazał, że między białoruską sistiemą a polską concertiną (drutem żyletkowym) jest zamkniętych i skazanych de facto na śmierć głodową około 20 żubrów. Dodał, że na razie Białorusini "nie są zainteresowani, aby coś z tym zrobić".

- Te żubry to są nasze żubry, które zwyczajowo przechodziły granicę i dochodziły do białoruskiego płotu , który czasami jest głęboko na wschód od granicy (nawet do 2 km). Ich powrót został odcięty przez drut żyletkowy - wyjaśnia Wajrak we wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Aktywista zaznaczył, że informacja jest "dość pewna", a post opatrzył przygnębiającym zdjęciem padłego żubra na tle concertiny. Tymczasem Straż Graniczna zapewnia, że zwierzę widoczne na zdjęciu nie zraniło się o drut kolczasty rozciągnięty wzdłuż granicy. W rozmowie z Interią rzecznik SG ppor. Anna Michalska przekazała, że żubr "wyglądał na chorego i zapewne to mogło być przyczyną zgonu".

Sekretarz Stanu w Min. Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska zapewnia, że od początku trudnej sytuacji na granicy, polskie służby ochrony przyrody, w tym pracownicy Parku Narodowego, pozostają w ścisłej współpracy ze służbami mundurowymi, monitorując sytuację przebywających tam zwierząt. Z nieoficjalnych źródeł wynika jednak, że śmierci zwierzęcia przyglądali się polscy żołnierze, stojący po drugiej stronie zasieków.

Dziennikarz prosi o reakcję władz

Adam Wajrak przekonuje, że resztę żubrów czeka taki sam los, co padłego przy granicy żubra, jeżeli polskie służby nie zdecydują się na konkretne działania. W tym celu zaapelował do władz o rozgrodzenie płotu po polskiej stronie, dając żubrom możliwość powrotu.

- Wiecie, gdzie to jest doskonale, więc coś zróbcie do cholery! Bo ten, co padł, na tym zdjęciu nie będzie jedyny, a wszelka odpowiedzialność za męczarnie tych zwierząt spadnie też na was! - zwrócił się w mocnych słowach do obecnie rządzących.

Źródło: facebook/adam wajrak, wyborcza.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy