Swiatzwierzat.pl Koty Zatwardzenie u kota - przyczyny, objawy i leczenie
pixabay.com

Zatwardzenie u kota - przyczyny, objawy i leczenie

13 lutego 2021

Zatwardzenie u kota - jakie mogą być objawy?

Zaparcie nie jest jedynie ludzką przypadłością. Często możemy zaobserwować je u zwierząt domowych, szczególnie u kotów, które załatwiają się do kuwety w warunkach domowych. Kiedy kot nie może się wypróżnić sygnalizuje to na różne sposoby i na takie nietypowe zachowanie powinniśmy natychmiast zareagować.

Podstawowym objawem jest brak wypróżniania się do kuwety. Jeśli od dwóch dni nie znajdujemy w żwirku kocich odchodów oznacza to, że kot może mieć kłopoty z wypróżnianiem się. Z reguły koty oddają stolec raz lub dwa razy na dzień przy swojej normalnej, zbilansowanej diecie. Stolec powinien być suchy, twardy, najlepiej jeśli jest bezwonny. Po dwóch dniach bez stolca powinniśmy zainteresować się samopoczuciem kota.

Trochę inaczej sprawa wygląda, jeśli kot jest karmiony dietą BARF zawierającą między innymi kości. Przy takiej diecie kot oddaje stolec rzadziej, nawet raz na dwa lub trzy dni, więc zdiagnozowanie zatwardzenia będzie w tym przypadku utrudnione, kot musiałby nie wypróżniać się dłużej niż dwa, trzy dni.

Brak wypróżniania nie jest jedynym objawem zatwardzenia u kota. U naszego pupila mogą pojawić się wyraźne trudności z oddaniem kału. Zaczyna zachowywać się niespokojnie, miauczy lub popiskuje. Charakterystyczna jest jego postawa przy takich problemach, przykurczona, skulona i cała napięta. Nie dziwmy się, jeżeli będzie odmawiał jedzenia lub picia. Może również wymiotować. Ogólnie kot staje się apatyczny, wystraszony i mało aktywny. Możemy zaobserwować, że często wchodzi do kuwety jednak się w niej nie załatwia.

To już bardzo wyraźnie sygnały, że kot ma dość poważne kłopoty. Jeżeli ostatecznie zdiagnozujemy zatwardzenie, to powinniśmy również wiedzieć jakie były jego przyczyny, aby uniknąć problemu w przyszłości.

Zatwardzenie u kota - co może je spowodować?

Powszechnie uważa się, że główną przyczyną zatwardzenia u kota jest źle zbilansowana dieta, najczęściej w postaci najtańszych z możliwych karm określanych kocim fastfoodem. Przy diecie odpowiednio tłustej i wilgotnej, obfitej w wysokomięsne składniki nie powinien pojawić się problem zatwardzenia, choć w przypadku diety BARF może je spowodować zbyt duża zawartość kości w pokarmie. Jednak w rzeczywistości przyczyny zaparć u kota mogą być bardziej prozaiczne lub po prostu związane z jego wiekiem lub innymi schorzeniami.

Często najprostszym wyjaśnieniem zatwardzenia u kota jest stan jego kuwety. Jeżeli nie czyścimy jej wystarczająco często, kot może nie chcieć się do niej załatwiać. Podobny problem może zaistnieć przy dwóch kotach w domu i czasami każdy z nich wymagać będzie własnej kuwety i nie załatwi się tam, gdzie załatwia się drugi kot. Inną behawioralną  przyczyną może być jakakolwiek zmiana rutyny, na przykład przeprowadzka, remont w mieszkaniu, narodziny dziecka. Każda tego rodzaju zmiana może wywołać u kota stres i być przyczyną zatwardzenia.

Kolejną przyczyną zaparć może być połknięcie ciała obcego. Mogą być to części kocich zabawek lub większy kawałek kości, które powodują niedrożność jelit. W takich przypadkach może to skończyć się interwencją chirurgiczną.

Nie możemy również pominąć problemu powstawania w przewodzie pokarmowym kul z połykanych włosów, czyli popularnych kłaczków. Ta przypadłość przytrafia się częściej kotom długowłosym wylizującym sierść i jest dodatkowo powiązana z nieodpowiednią dietą, przy której kot nie jest w stanie pozbyć się zebranej w układzie pokarmowym sierści w naturalnym procesie trawienia i wypróżniania.

Zatwardzenie u kota może być również spowodowane jego starszym wiekiem i towarzyszącymi mu chorobami. Może to być równie dobrze zwykłe przeziębienie lub osłabienie organizmu, których jednym z efektów jest mechaniczna niedrożność przewodu pokarmowego.

Inną przyczyną związaną ze stanem kota mogą być problemy ortopedyczne lub neurologiczne, które uniemożliwiają kotu przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas wypróżniania. Dyskopatia, złamanie ogona, zapalenie gruczołów okołoodbytowych, przerost gruczołu krokowego, nadczynność tarczycy czy po prostu nowotwory przewodu pokarmowego w świetle jelit mogą spowodować u kota zatwardzenie.

Jak widzimy, przyczyn zatwardzenia u kota może być naprawdę wiele. Jak w takim razie poradzić sobie z problemem, kiedy często nie wiemy dokładnie, co może być jego dokładną przyczyną?

Zatwardzenie u kota - w jaki sposób je leczyć?

Właściciel kota często próbuje leczyć zatwardzenie u pupila domowymi sposobami. Polegają one na próbie udrożnienia przewodu pokarmowego. Można kotu podać smalec z gęsi lub kaczki, spróbować nakarmić go siemieniem lnianym lub podać do pyszczka laktulozę w postaci syropu. W niektórych przypadkach takie działanie rozwiązuje sprawę i kot wraca do normalnego stanu.

Częściej jednak konieczna jest wizyta u weterynarza. Lekarz może podać kotu olej parafinowy, który powinien ułatwić wypróżnienie. Jeśli jesteśmy wystarczająco wprawni możemy spróbować podać olej parafinowy własnoręcznie, jednak trzeba bardzo uważać, żeby kot się nie zadławił przy próbie podania.

Innym sposobem jest zaaplikowanie kotu czopków z glicerolem. Poważniejszym zabiegiem jest wlewka doodbytnicza, czyli popularnie mówiąc lewatywa, która pomaga usunąć zalegające masy kału. Istnieją również farmakologiczne środki wspomagające ruchy robaczkowe jelit, przy pomocy których również można pozbyć się problemu zaparcia u kota. Najczęściej opisane wyżej sposoby w wystarczającym stopniu pomagają kotu i eliminują problem zatwardzenia. W wyjątkowych przypadkach konieczna jest jednak interwencja chirurgiczna, na przykład kiedy ciało obce nie jest w stanie w naturalny sposób opuścić układu pokarmowego kota.

Zatwardzenie u kota - jak mu przeciwdziałać?

Czy problemu zatwardzenia u kota można uniknąć? W wielu przypadkach tak. Trzeba stosować odpowiednią profilaktykę, na przykład podawać kotu co kilka dni łyżeczkę oleju lnianego lub podawać pastę odkłaczającą, jednak akurat w tym przypadku nie za często. Najistotniejsze są odpowiednio zbilansowana dieta i regularna pielęgnacja kota, polegająca na szczotkowaniu sierści. Tylko w ten sposób zmniejszymy szansę na pojawienie się problemu zatwardzenia u kota.

undefinedundefined

Obserwuj nas w
autor
Tomasz Miecznikowski

Tomasz Miecznikowski

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy