Źródło: swiatzwierzat.pl materiały własne

Z ulicy na salony – kot amerykańcki curl

1 Grudnia 2020

Niektórzy mówią, że bezdomniaki kochają najmocniej. To prawda, bo nawet jeśli z ulicy trafiają na wystawowe salony, ich bezgraniczna miłość staje się najsilniejszym genem. Taki właśnie jest kot amerykański curl, którego przypadkowa mutacja uczyniła wystawowym królem.

W latach 80 ubiegłego wieku pewna bezdomna kotka, z uszami zagiętymi w półksiężyc urzekła swoim uroczym wyglądem pewną amerykańską parę. Adoptowana odwdzięczyła się wielką miłością i… kociakami, które po niej odziedziczyły gen wygiętych uszu. Shulamit – bo tak zwała się owa kotka – stała się pierwszą reprezentantką kota amerykańskiego curl.

Kot amerykański curl – charakterystyka rasy

Kot amerykański curl jest średniej wielkości kotem z bardzo proporcjonalną sylwetką, waży około 5 kg i mierzy 35 cm. Migdałowe oczy idealnie komponują się z barwą ich sierści. Federacje hodowców dopuszczają wszystkie umaszczenia, gdyż dla zachowania odpowiedniej puli genów, koty te miesza się z kotami europejskimi. Lecz to, co jest najbardziej charakterystyczne dla rasy to uszy – zawsze zakrzywione, niektóre nawet na tyle mocno iż osiągają 180 stopni!

Wydaje się iż właśnie pochodzenie – mocno powiązane z kotem europejskim – sprawia, że są to koty niezwykle czułe, miłe i przyjacielskie. Są niesamowicie aktywne i wymagają sporego ruchu, szczególnie jeśli możliwa jest zabawa z właścicielem.

Czasami zachowują się jak psy, gdyż szybko uczą się aportować i podawać łapę. Nie straszne jest im otwieranie drzwi i zaglądanie do szafek, a ze swoim właścicielem chętnie podążą na spacer w szelkach. Uwielbiają również ostrzyć pazury, dlatego – jeśli nie chcemy mieć zniszczonych mebli – warto zainwestować w odpowiedni drapak.

Jak pielęgnować kota amerykańskiego curl?

Pielęgnacja tych amerykańskich kotów jest dość prosta. Podobnie jak koty europejskie wymagają częstego czesania, szczególnie w okresie linienia. Ze względu na ich budowę istotna jest również higiena uszu, które dość szybko się brudzą, co może doprowadzić do infekcji.

Na szczęście koty te mają dość szeroką pulę genów kotów europejskich, przez co nie cierpią na wiele chorób genetycznych. Mimo to, przynajmniej raz do roku powinny one odwiedzić gabinet weterynaryjny w celu wykonania badań kontrolnych. Podobnie jak większość kotów domowych często mają problem z kamieniem nazębnym oraz układem moczowym.

Odpowiednio zbilansowana dieta, oparta na BARF powinna temu zapobiec, szczególnie że kot amerykański curl jest również łakomczuchem, który szybko przybiera na wadze. Odpowiedzialny właściciel musi zatem zapewnić mu odpowiednią rozrywkę oraz pilnować porcji kalorii, jaką ten kot dostarczy do swego organizmu.

Kot amerykański curl jest również kotem ciekawskim, co jest bezpośrednio powiązane z jego wysokim ilorazem inteligencji. Oznacza to, że jest gotów zwiedzać świat, jeśli balkon, taras lub okno nie zostaną odpowiednio zabezpieczone. Decydując się na zakup kota powinniśmy zatem wcześniej pomyśleć nad osiatkowaniem terenu, co wpłynie też pozytywnie na bezpieczeństwo kota oraz okolicznego ekosystemu, bo podobnie jak koty europejskie, ten przybysz z ameryki jest również doskonałym łowcą.

Dla kogo kot amerykański curl?

Koty te są dobre dla wszystkich, o ile nie zapomnimy że jak każdy inny mruczek, również i one potrzebują zarówno czasu na zabawę, jak i odpoczynek. Odnajdą się w domu z dziećmi, jeśli nauczymy je szacunku do zwierząt, a także są idealnymi towarzyszami dla osób starszych, pod warunkiem że będą gotowi poświęcić chwilę czasu na intensywną zabawę.

Kot amerykański curl to prawdziwy kot, z krwi i kości, który mocno przywiązuje się do człowieka. Jest bezpośrednim potomkiem bezdomniaków, którym natura splatała figiel i wykręciła uszu. Zanim więc zdecydujemy się na adopcję egzotycznej rasy, warto odwiedzić schronisko – być może i tam znajduje się kot wyjątkowy, piękny, który ze schroniskowej klatki może trafić na największe światowe wystawy?

Następny artykuł