Swiatzwierzat.pl
Świat zwierząt

Wyżeł niemiecki długowłosy – zrównoważony i wszechstronny

17 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Tomasz Miecznikowski

Udostępnij:

Wyżeł niemiecki długowłosy jest jedną z dziewięciu ras wyżłów hodowanych współcześnie w Niemczech. Pod względem popularności i użytkowości plasuje się pośrodku tej grupy i sprawdza się przede wszystkim jako pies myśliwski.

Historia wyżła niemieckiego długowłosego

Przodkami niemieckiego wyżła długowłosego były pochodzące z wczesnego średniowiecza psy powszechnie nazywane ptasznikami. Ich początki datuje się na VIII i IX wiek, kiedy powszechne stało się polowanie na ptactwo przy pomocy zarzucanej sieci. Miejsce w którym przebywały lub ukrywały się ptaki wskazywały myśliwym właśnie psy ptaszniki, podchodząc na bliską odległość do zwierzyny, często w pobliżu wody. Określa się je także mianem legawców, czyli psów, który wskazywały zwierzynę myśliwemu kładąc się na ziemi i wyczekując w bezruchu, aż zostanie zarzucona sieć. Po wynalezieniu broni palnej coraz rzadziej korzystano z usług ptaków ptaszników, a częstszą formą wskazywania myśliwemu zwierzyny stała się tzw. stójka. 

Właściwa historia wyżła niemieckiego długowłosego rozpoczęła się w XIX wieku. Niemieccy hodowcy stworzyli wówczas kilka nowych ras wyżłów długowłosych, łącząc w krzyżówki dawne psy z linii ptaszników oraz odmiany psów wodnych i gończych. W ten sposób powstał niemiecki płochacz, mały i duży munsterlander oraz wyżeł niemiecki długowłosy. 

Pierwszy raz pokazano wyżła niemieckiego długowłosego na wystawie w Hanowerze w 1879 roku. Podczas tego wydarzenia został zaprezentowany również niemiecki wyżeł krótkowłosy. Obie rasy psów od tego momentu uważane są za rodzime niemieckie. W tym samym roku ogłoszono ich wzorzec. Pod koniec XIX wieku, miłośnik i hodowca wyżła niemieckiego długowłosego, baron Friedrich von Schorlemer ustanowił obowiązujący standard rasy. 

Współcześnie jest to rasa znana głównie w Niemczech. W Polsce jej przedstawicieli można było spotkać w większych ilościach w okresie międzywojennym na północy kraju, głównie na Pomorzu. W XXI wieku jest już ich u nas dużo mniej, mówi się o kilkudziesięciu osobnikach na cały kraj.

Najważniejsze cechy wyglądu wyżła niemieckiego długowłosego

Według klasyfikacji FCI, wyżeł niemiecki długowłosy należy do grupy wyżłów, sekcji wyżłów kontynentalnych i typu spanieli. To pies mocny i umięśniony, z nisko osadzonym tułowiem. Wysokość wyżła niemieckiego długowłosego zamyka się w przedziale 60-70 cm dla psów i 58-66 cm dla suk, waga między 25 i 35 kg dla obu płci. 

Glowa psa jest wydłużona, czaszka lekko wypukła, stop lekko zaznaczony, kufa lekko zakrzywiona. Czaszka i kufa są tej samej długości. Oczy osadzone normalnie, nie wypukłe, o ciemnobrązowej barwie. Uszy dość długie, osadzone ani za wysoko, ani za nisko, skierowane do przodu. Nos brązowy i lekko cętkowany. 

Klatka piersiowa psa jest duża i obniżona, szyja nie za krótka o eleganckim wyglądzie. Grzbiet prosty i mocny, lędźwie lekko umięśnione, zad szeroki i lekko pochylony. Ogon pies nosi poziomo, a jego końcówka jest nieznacznie uniesiona do góry. Kończyny silne, ustawione pionowo.

Umaszczenie wyżła niemieckiego długowłosego jest bardzo zróżnicowane. Wyróżnia się jego następujące odmiany: jednolite brązowe, brązowe z białymi łatami lub cętkami, dereszowate ciemne, dereszowate jasne, nakrapiane z wieloma brązowymi plamami na białym tle, brązowe-białe. Głowa psa najczęściej jest brązowego koloru.

Szata jest z rodzaju dobrze przylegających, średniej długości, gładka i z połyskiem. Podszerstek jest obfity. Oprócz podanych wyżej jej ogólnych właściwości, w różnych częściach ciała psa układa się ona inaczej. Szczególnie istotny jest mocno upiórowany ogon i portki na tylnych częściach tylnych kończyn, które od wieków były charakterystyczne dla psów ptaszników. Na przednich kończynach z tyłu tworzą się frędzle Na brzuchu psa sierść jest wyjątkowo gęsta. Na uszach sierść jest falista i tworzą się na niej frędzle.

Szkolenie i charakter niemieckiego wyżła długowłosego

Niemiecki wyżeł długowłosy należy do spokojnych, zrównoważonych psów, które bardzo przywiązują się do właściciela. Jego szkolenie jest łatwe i przyjemne, jeśli wychowujemy go z przeznaczeniem na psa myśliwskiego. Jako psa do towarzystwa (w czym zresztą sprawdza się znakomicie) powinniśmy szkolić go od wczesnych lat, zwracając uwagę na zachowania związane z instynktem myśliwskim. Warto poćwiczyć komendę przywołania, ponieważ pies ten ma skłonność do ucieczek w momencie kiedy wyczuje świeży trop. Podczas szkolenia powinniśmy stosować łagodne metody, ponieważ wyżły źle reagują na wyjątkową stanowczość u właścicieli. Brutalność nie zda tu egzaminu, mogąc powodować u psa psychiczne traumy.

Aktywności niemieckiego wyżła długowłosego

Psy tej rasy potrzebują na co dzień dużo ruchu. Nie wystarczą w ich przypadku tradycyjne, piętnastominutowe spacery, wyżeł długowłosy potrzebuje większych przestrzeni i bodźców, które będą stymulować jego psychofizyczny rozwój. Spacer można urozmaicić proponując psu zabawę w tropienie. Sprawdzi się również w jego przypadku agility lub canicross, czyli popularne zabawy kynologiczne, bardzo przydatne w rozwoju typowego pracującego psa, który pełni jedynie rolę czworonoga do towarzystwa.

Wspólne życie z niemieckim wyżłem długowłosym

Wyżeł niemiecki długowłosy to pies myśliwski, który najlepiej będzie się czuł w wiejskiej, ewentualnie w podmiejskiej scenerii. Dom z ogrodem to w jego przypadku najlepsza forma zamieszkania. Mieszkając w nim w bloku nie bylibyśmy w stanie zapewnić mu stuprocentowego komfortu.

Jego spokojne i zrównoważone usposobienie predestynują go do roli pierwszego psa w rodzinie, ale trzeba mieć świadomość, że przekłada się to na szczególną aktywność domowników w wychowaniu psa. Dla osób starszych wyżeł ten nie będzie dobrym wyborem, chyba że są wyjątkowo aktywne. Za to dobrze funkcjonuje w otoczeniu dzieci, z którymi lubi spędzać czas na zabawie. 

Pozostawiony w domu sam powinien nie sprawiać problemów, jeśli przed okresem naszej nieobecności zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu. Może mieszkać z innym zwierzęciem, jeśli od młodych lat będzie z nim socjalizowany. Na zewnątrz, wobec innych psów zachowuje się przyjaźnie. 

Mimo, że dużo szczeka, jest nieśmiały wobec obcych i nie sprawdza się w roli stróża. Jako pies myśliwski jest wyjątkowo samodzielny, jednak jako pies do towarzystwa potrzebuje częstych kontaktów z właścicielem.

Pielęgnacja i zdrowie wyżła niemieckiego długowłosego

Sierść psa tej rasy wymaga regularnego szczotkowania, przynajmniej raz w tygodniu, w przeciwnym razie mogą się na niej tworzyć kołtuny. Po intensywniejszych spacerach powinniśmy skontrolować jej stan oraz uszy psa, które są podatne na infekcje.

To odporny i wytrzymały pies, przyzwyczajony do zmiennych warunków pogodowych. Nie straszny mu chłód, ani woda, jedynie w upały trzeba mu zapewnić schronienie w cieniu i dostęp do wody.

W kwestii żywienia pies ten nie jest szczególnie wymagający, ważne żeby pokarm był obfity w składniki energetyczne. Można mu podawać karmę wysokiej jakości lub posiłki domowe z mięsa, warzyw i ryżu lub kaszy. Pory posiłków należy przystosować do okresów aktywności psa. Koszt utrzymania powinien zamknąć się w kwocie 200 zł. 

Cena za psa, w zależności od hodowli i rodowodu, zamyka się w przedziale od 2000 do 3000 złotych.

Wychowując psa w optymalnych warunkach i zaspokajając jego wszystkie potrzeby, wyżeł niemiecki długowłosy może żyć średnio od 11 do 13 lat.

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >