Zdarza ci się krzyknąć na psa? Już nigdy tego nie zrobisz, gdy poznasz reakcję pupila na podniesiony głos
Wychowanie psa nie należy do najłatwiejszych zadań. Naukowcy z Portugalii potwierdzili, że tresura psa oparta na systemie kar, wywołuje skutki, które nie tak łatwo odwrócić. Jeśli zdarza ci się krzyknąć na psa – gwarantujemy, że więcej tego nie zrobisz!
Każdy z nas chciałby, aby nasze pupile były wychowane na grzeczne i posłuszne pieski. Niestety, wiele osób, by osiągnąć swój cel, zaczyna notorycznie krzyczeć na czworonoga, co prowadzi do znacznego i długotrwałego pogorszenia samopoczucia zwierzęcia.
Wychowanie psa nie musi odbywać się za karę
W badaniu, które przeprowadzili naukowcy pod kontrolą Any Catariny Vieira, wzięły udział 42 psy, których poprawne wychowanie nastąpiło poprzez dawanie nagród w postaci smakołyków. Druga badana grupa liczyła 50 psów uczęszczających na program treningowy, w wyniku którego za nieposłuszeństwo, pupil jest karcony krzykiem, lub szarpnięciem smyczą.
Obie grupy psów były nagrywane podczas treningów. Kluczowym momentem badania było pobieranie śliny od zwierząt przed i po tresurze. Sprawdzano wtedy, ile pojawiło się w niej kortyzolu, czyli hormonu odpowiadającego za stres.
Oczywiście psy, które były wychowywane za pomocą siły, wykazywały podczas ćwiczeń o wiele więcej dziwnych zachowań, charakterystycznych dla stresujących sytuacji. Natomiast u czworonogów z programu, którego głównym zadaniem było nagradzanie, nie zauważono żadnych zmian. Ponadto, poziom kortyzolu pozostawał u drugiej grupy ciągle na jednym poziomie.
Wychowanie psa, a życie codzienne
Naukowcy postanowili sprawdzić, jak tresowane psy zareagują na nagrodę, kiedy będą już w swoich domach. Eksperyment polegał na tym, że w jednym kącie pokoju stawiano miskę pełną smacznych przekąsek, natomiast w drugim znajdowała się taka sama miska, tylko pusta. Mniej atrakcyjną dla nich część pokoju, czworonogi omijały szerokim łukiem.
Któregoś razu, pusta miska została postawiona na środku pokoju, bliżej tej, w której było pełno łakoci. Chciano zaobserwować, jak szybko zwierzęta do niej podejdą.
Eksperyment dowiódł, że psy poddawane treningom bez użycia siły podbiegały do miski pełne pozytywnej energii, natomiast te, których wychowanie polegało na karceniu ich, robiły to znacznie wolniej i bardziej ostrożnie.
W sprawie zabrał głos Marc Bekoff, biolog ewolucyjny, którego poproszono o przeanalizowanie przeprowadzonych w Porto badań. Według niego, szkolenie oparte na karceniu, niesie za sobą okropnie złe konsekwencje. Właściciel nie powinien dopuszczać do tresury opartej na bólu. Nie dość, że nie przynosi ona oczekiwanych skutków, to jeszcze pogarsza stan samopoczucia naszego pupila.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Badania dowodzą, że wychowanie psa, za pomocą dawania mu nagród, przynosi lepsze skutki.
Treningi polegające na nagradzaniu sprawiają, że nasz pupil jest szczęśliwy i chętny do zabawy.
ZOBACZ TEŻ:
- Najdroższe ulice handlowe w Polsce. Na nich za czynsz zapłacisz najwięcej
- W programie na żywo występowali lew i dziecko. Wystarczyłyby sekundy, by doszło do tragedii
- Labrador przez tydzień dzielnie czekał na pana przed szpitalem. Nie wiedział, że ten już nie wróci
- Jej pies wygląda jak mop. Nagrała jak pływa, internauci oglądają wideo po kilka razy
- Dziewczynka zaczęła kopać psa. Pożałowała, nagrała się zemsta zwierzaka
źródło: kochamyzwierzaki.pl