Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Właściciele kotów są zdrowsi! Badania dowodzą, że posiadanie kota pozytywnie wpływa na zdrowie
Luiza Pastuszka
Luiza Pastuszka 25.07.2019 15:28

Właściciele kotów są zdrowsi! Badania dowodzą, że posiadanie kota pozytywnie wpływa na zdrowie

Kot
Unsplash.com @mieldalabeja @

Właściciele kotów są zdrowsi i o wiele radośniejsi od innych ludzi! Badania naukowe jednoznacznie dowodzą, że posiadanie kota w domu, ma pozytywny wpływ na zdrowie. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj powody, dla których powinieneś stać się szczęśliwym posiadaczem futrzanego przyjaciela!

O tym, że miłośnicy zwierząt dzielą się na dwie grupy, wie najprawdopodobniej każdy z nas. Mowa tu oczywiście o wielbicielach psów oraz kotów. Okazuje się jednak, że posiadanie kota ma zbawienny wpływ na zdrowie człowieka!

Właściciele kotów są zdrowsi! Badania naukowe jednoznacznie to potwierdzają

Naukowcy z University of Minnesota w Minneapolis przez ponad 10 lat przeprowadzali an Amerykanach badania, w których wzięło udział blisko 4 435 osób. Respondenci byli w przedziale wiekowym 30 – 75 roku życia. Część z nich była właścicielami kotów, inni natomiast nie posiadali żadnych zwierzaków w domu.

Wyniki badań jednoznacznie wskazują, iż właściciele kotów są o 1/3 mniej narażeni są na wystąpienie zawału, niż osoby, które nie zdecydowały się na posiadanie zwierząt domowych.

Co więcej, u posiadaczy kotów zauważono zmniejszone ryzyko zgonu wywołanych chorobami układu krążenia, w tym także udaru mózgu!

– Posiadanie kotów, jako zwierząt domowych, może stanowić nowatorską strategię zmniejszania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych u osób z wysokim ryzykiem ich wystąpienia- skomentowali wyniki autorzy badania.

Przytulanie łagodzi niepokój

Dr Melanie Greenberg, licencjonowana psycholog kliniczna oraz autorka książki The Stress-Proof Brain w wywiadzie dla NBC News, wyjaśniła, iż głaskanie kota uwalnia oksytocynę, która nie bez przyczyny nazywana jest jako cudowny środek chemiczny. Wydzielanie się hormonu sprawia, że stajemy się o wiele mniej spięci i zapominamy o zestresowaniu.

Kocie mruczenie lekiem na całe zło

Inne badanie wykazało, że kocie mruczenie obniża ciśnienie krwi przez co bardzo pozytywnie wpływa na nastrój człowieka. Kociaki mają wrodzoną umiejętność modulowania częstotliwością dźwięków od 20 do 140 Hz. Działanie takie ma niezwykle pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Właściciele kotów są prawdziwymi szczęściarzami. Okazuje się, że mruczenie zwierzaka oraz ciepło jego futerka pomaga w walce z depresją! Chorzy słysząc mruczenie kotka częściej odrywają swoje myśli od codziennych problemów i skupiają się na mruczeniu swoich pupili.

Jak jeszcze właściciele kotów mogą skorzystać z kociej obecności? Mruczek może nauczyć cię poprawnie odpoczywać! Śpiący na kolanach czworonóg to najlepsza okazja do odpoczynku i wzięcia głębokiego oddechu po ciężkim dniu! Nawet 15-minutowa drzemka potrafi mieć niezwykle pozytywny wpływ na twój organizm i nastrój. Gwarantujemy, że obudzisz się wypoczęty i zmotywowany do działania. Przy okazji czas, który spędzicie razem na pewno zaowocuje w zacieśnieniu waszych relacji! Nie zapominaj, że kociaki pomimo swojej samodzielności potrzebują uczucia i uwagi!

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Kot

Głaskanie futrzaka uwalnia z organizmu człowieka oksytocynę, która odpowiada za redukcję stresu.

Kot

Kot sprawia, że o wiele łatwiej jest się odprężyć i zrelaksować.

Kot

Badania naukowe wskazują, iż posiadanie kota pozytywnie wpływa na zdrowie właściciela.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Kot utknął w drzwiach garażowych. Wszyscy byli pewni, że nic z niego nie zostało
  2. Kot wypadł z 18. piętra. Gdy właścicielka go znalazła, nie wierzyła własnym oczom
  3. Kotek odwiedził dawnego właściciela w domu starości. Nie mogli się od siebie oderwać
  4. Kotek trafił do szpitala ze spuchniętym noskiem. To, co miał w środku, budzi przerażenie
  5. Koty i ich zwyczaje. Cała prawda o kotach domowych, obalamy mity!