Swiatzwierzat.pl
Wilki, które zaatakowały pilarzy, zostały odstrzelone

Pixabay/942784

Odstrzelono wilki, które zaatakowały pilarzy. Eksperci ujawnili wyniki autopsji

11 Marca 2021

Autor tekstu:

Irmina Jach

Udostępnij:

Wilki, które w ubiegły poniedziałek zaatakowały pilarzy, zostały odstrzelone. Z raportu patologów weterynaryjnych wynika, że zwierzęta nie wykazywały żadnych niepokojących zmian fizycznych. Przyczyny agresji nie są do końca znane.

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Łukasz Lis przekazał, że zwierzęta, które zaatakowały mężczyzn, były wilczycami. Wyniki autopsji już wkrótce zostaną uzupełnione o badania genetyczne. Wysłano już odpowiednie próbki.

Wilki, które zaatakowały pilarzy, zostały odstrzelone

- Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości w budowie zewnętrznej, jak i wewnętrznej, które mogłyby świadczyć o hybrydyzacji [...] te kwestie jednoznacznie rozwiążą badania genetyczne - poinformował Łukasz Lis.

- Jedyne, co należałoby odnotować, to fakt, że jedna wilczyca ma zmiany świerzbowe na kończynach, a druga w żołądku - oprócz skór z dzika, kości drobnych, szczeciny - miała obierki z ziemniaków i marchewki - dodał rzecznik rzeszowskiej RDOŚ.

Zdaniem eksperta „trudno wyrokować, co powodowało takie zachowanie”. Łukasz Lis uważa, że stanowisko w tej sprawie powinni przedstawić behawioryści zwierzęcy. Niestety, podjęto decyzję o odstrzeleniu wilków. Zadanie zostało już zrealizowane.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska postanowił przychylić się do wniosku burmistrza Brzozowa i wydał decyzję zezwalającą na odstrzelenie trzech wilków mieszkających w lesie nieopodal miejscowości. Zgodę motywował bezpieczeństwem mieszkańców, w tym pracowników terenowych.

Do dramatycznego zdarzenia doszło w ubiegły poniedziałek w lesie na pograniczu Brzozowa. Wilki zaatakowały dwóch mężczyzn pracujących przy wycince drzew. Ofiary przez kilka minut broniły się przed drapieżnikami, wykorzystując w tym celu piły spalinowe.

Z relacji jednego z pilarzy wynikało, że dwa wilki zaatakowały go z przodu, a trzeci z tyłu. Na pomoc poszkodowanemu ruszył kolega. Zaatakowanym udało się odgonić warczące zwierzęta. Nie wiadomo, co sprowokowało drapieżniki do ataku na ludzi. 

W czwartek członkowie komisji dokonującej oględzin po poniedziałkowym incydencie również zaobserwowali dwa wilki, które nie wykazywały strachu wobec ludzi i nie starały się zwiększyć dystansu, który dzielił ich od obserwujących. Nie podjęły jednak ataku.

Jak poinformowały lokalne władze samorządowe w ostatnich tygodniach pojawiły się sygnały, że w okolicach Brzozowa grasują drapieżniki, które nie boją się podchodzić do osad ludzkich. W powiecie może żyć nawet 28-30 wilków. Na Podkarpaciu z kolei może pojawiać się łącznie aż 500 tych majestatycznych zwierząt.

 Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

Facebook/Obywatelska Gmina Łubianka

Inne zwierzęta

Smutny widok przed domem jednego z sołtysów. Zdjęcia martwej sarny błyskawicznie obiegły internet

Czytaj więcej >
FACEBOOK/WILDBASE

Inne zwierzęta

Sówka pierwszy raz została wykąpana. Jej zdjęcia robią furorę w sieci

Czytaj więcej >
unsplash/Svetozar Cenisev

Inne zwierzęta

Inwazja szczurów w Toruniu. Miasto rozpoczęło deratyzację, trzeba zachować ostrożność

Czytaj więcej >
polskiwilk.org.pl/

Inne zwierzęta

Śmierć młodego wilka w lesie. Zwierzę konało kilka dni

Czytaj więcej >
twitter/CPW_SE

Inne zwierzęta

Przerażony niedźwiedź utknął na drzewie. Podano mu środek uspokajający, by spadł na ziemię

Czytaj więcej >
pixabay/bparker73

Inne zwierzęta

Na świat przyszedł niezwykle rzadki cielak z dwoma głowami. To przypadek jeden na 100 tys. (WIDEO)

Czytaj więcej >