Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Nasze ZOO > W gdańskim zoo urodziły się koty pustynne. Grozi im wyginięcie
Martyna Pałka
Martyna Pałka 07.11.2022 11:57

W gdańskim zoo urodziły się koty pustynne. Grozi im wyginięcie

Koty pustynne
fot. instagram/zoo_gdansk

Dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego podzielił się ze światem radosną nowiną. Na terenie placówki przyszły na świat dwa kociaki pustynne, które już teraz zachwycają wszystkich odwiedzających to miejsce. Przedstawiciele zoo podkreślają, że są puchate i śliczne. Co wiemy o nowych podopiecznych?

Gdańskie zoo ma kolejne powody do radości. Placówka powitała na świecie drugi miot kotów pustynnych, dawniej nazywanych kotami arabskimi. W czerwcu zeszłego roku pracownicy ogrodu zoologicznego byli świadkami narodzin pierwszego potomstwa, a we wrześniu tego roku do rodziny dołączyli kolejny samiec i samiczka. Jak wyglądały narodziny kotków pustynnych?

Gdańskie zoo poinformowało o narodzinach dwóch kotów pustynnych

Gdański Ogród Zoologiczny powitał pierwsze zwierzęta z gatunku kotów pustynnych już w 2015 roku. Wówczas na terenie placówki zamieszkały dwa samce o imionach Abu i Zabi, a kilka lat później dołączyły do nich kolejne osobniki. Obecnie na wybiegu znajduje się samiczka Maolie, nazywana przez wielu Moli oraz samiec Daraw. Nie trzeba było długo czekać, zanim para przystąpiła do kopulacji, a na świecie pojawiło się pierwsze potomstwo przebywających na terenie ogrodu kotów pustynnych.

W czerwcu 2021 roku pracownicy gdańskiego zoo powitali na świecie pierwszy miot, a teraz, we wrześniu 2022 roku rodzina powiększyła się o kolejne dwa osobniki - chłopczyka i dziewczynkę.

Już od pierwszych dni małe kotki wzbudziły zainteresowanie odwiedzających ogród. Łatwo można było też zauważyć między nimi pierwsze różnice, w tym zwłaszcza te związane z charakterem i temperamentem. Samiec był bardziej zdystansowany i unikał ludzi, podczas gdy jego siostra wykazywała dużo większą ciekawość i chęć interakcji z człowiekiem.

- Kotki mają już 2 miesiące. Pracujemy nad przyzwyczajaniem ich do nas, opiekunów, tolerowaniem dotyku człowieka, zachęcamy do podchodzenia do jedzenia podawanego przez opiekuna, bawimy się z nimi - wyznał jeden z pracowników Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Jak wyglądały pierwsze chwile po urodzeniu kociąt? Okazało się, że pracownicy placówki w pierwszym momencie zadbali o ich badania, zaszczepienie i zaczipowanie, o czym poinformowała jedna z pracownic zoo.

- Pierwszy przegląd młodych miał miejsce w piątym dniu ich życia. Wówczas sprawdziliśmy płeć kociąt, zostały zważone (samiec 125 gramów, samica 121 gramów), a także odrobaczone. W dalszym czasie planujemy dwukrotne szczepienia oraz czipowanie. Poza naszym ogrodem, tylko w dwóch innych ogrodach w Europie urodziły się w tym roku koty pustynne - wyznała Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych gdańskiego ZOO.

Koty pustynne - co to za gatunek i czym się charakteryzuje?

Jak sama nazwa wskazuje, zwierzęta te nie występują naturalnie na terenie naszego kraju. Koty pustynne, nazywane również często kotami arabskimi, żyją przede wszystkim na suchych terenach pustynnych, pozbawionych nadmiaru wody i różnorodnej roślinności. Naturalnie można spotkać je między innymi w Afryce Północnej oraz środkowej i południowo-zachodniej części Azji.

Zwierzęta te charakteryzują się przykuwającymi uwagę uszami o ogromnym rozmiarze oraz swoją nieproporcjonalnie wielką w stosunku do reszty ciała głową. Co więcej, pomiędzy palcami ich łap wyrastają im długie włoski, które sprawiają, że ich stopa przypomina bardziej futrzaną poduszkę. Ma to odpowiednie zastosowanie - chroni koty przed poparzeniami od gorącego piasku, a także zapewnia zapadaniu się w niestabilnym podłożu.

Koty pustynne mają również doskonały słuch, który jest dla niech niezwykłym ułatwieniem w trakcie polowań. Gatunek ten prowadzi raczej samotny i koczowniczy tryb życia, a największą aktywność wykazuje w nocy. Polują przede wszystkim na niewielkie zwierzęta, jak jaszczurki, węże czy ptaki, nadmiar jedzenia, którego nie udało im się zjeść, zakopują w piasku. Młode wychowują się z matką do 6 miesięcy życia.

Ważną i jednocześnie zasmucającą sprawą jest fakt, że gatunek kota pustynnego jest zagrożony wyginięciem. Dzikie czworonogi umierają za sprawą kłusownictwa oraz niszczenia środowiska naturalnego. Z tego powodu zwierzęta te objęte są specjalnym programem, dzięki któremu można je rozmnażać w miejscach do tego przeznaczonych. Takim miejscem jest właśnie polski Ogród Zoologiczny w Gdańsku.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: Gdański Ogród Zoologiczny

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?