Ubezpieczenie zwierząt domowych w ramach polisy mieszkaniowej
Mówiąc o polisach mieszkaniowych, zwykle przychodzą na myśl ubezpieczenia dotyczące elementów stałych lub ruchomości. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że w ten sposób da się także zabezpieczyć swoje zwierzęta. Jak dokładnie działa polisa mieszkaniowa dotycząca pupili?
Polisa mieszkaniowa a ubezpieczenie zwierząt
Ubezpieczenie mieszkania obejmujące ruchomości domowe często dotyczy również zwierząt mieszkających w danej nieruchomości. Wówczas chodzi o ucierpienie pupili w wyniku tych samych zdarzeń losowych, co w przypadku pozostałych obiektów. Mowa tu głównie o pożarze, zalaniu czy kradzieży z włamaniem. Zazwyczaj w ofertach nie jest wyszczególniona liczba zwierząt objętych polisą. W takich ubezpieczeniach znajdują się jednak informacje na temat gatunków.
Ubezpieczenie zwierząt domowych obejmuje jedynie gatunki wskazane w polisie. W każdej ofercie znajdziesz najpopularniejsze pozycje, takie jak psy czy koty. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe obejmują ochroną również mniej typowe zwierzęta, takie jak kanarki, żółwie, ryby, szczury czy szynszyle. Jeśli masz w domu jednego z tych pupili, konieczne jest dokładne przeczytanie szczegółów polisy przed jej wykupieniem.
Jakich zwierząt nie da się ubezpieczyć?
Polisy mieszkaniowe pozwalają na ubezpieczenie zaledwie kilkunastu gatunków zwierząt. Pozostałe nie są objęte polisą nawet wtedy, gdy zdecydujesz się na wykupienie najdroższego wariantu. Mowa tu m.in. o takich zwierzętach, jak:
-
gatunki półdzikie i dzikie,
-
agresywne rasy psów,
-
zwierzęta wykorzystywane w celach zarobkowych,
-
zwierzęta przeznaczone na handel,
-
gatunki egzotyczne,
-
gatunki zabronione w Polsce.
Dokładny zakres gatunków wyłączonych z ochrony różni się w zależności od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Coraz częściej polisy obejmują nawet pszczoły. Wówczas chodzi głównie o liczbę uli, a nie samych owadów. Czasem ochrona może dotyczyć również koni wykorzystywanych w celach rekreacyjnych lub prywatnych. Szczegóły na temat dokładnego zakresu polisy znajdują się zawsze w ofercie oraz dokumencie, dlatego warto się z nimi zapoznać.
Dokładną cenę ubezpieczenia mieszkania wraz ze zwierzętami domowymi obliczysz tutaj: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator . Dzięki porównywarce dowiesz się także, jaki zakres mają konkretne polisy i która z nich jest najbardziej opłacalna. To bardzo prosty sposób na zestawienie wielu ofert w jednym miejscu, bez konieczności samodzielnego przeglądania dziesiątek stron internetowych.
Jak działa ubezpieczenie zwierząt domowych w polisie mieszkaniowej?
Ubezpieczenie zwierząt domowych działa w dokładnie ten sam sposób, co w przypadku ruchomości domowych. Chodzi głownie o śmierć lub uszczerbek na zdrowiu w wyniku zdarzeń losowych wymienionych w polisie. Czasem takie ubezpieczenie pozwala na wypłacenie odszkodowania również po wypadku komunikacyjnym lub celowym działaniu osób trzecich. Warto jednak pamiętać, że każda polisa działa w nieco inny sposób.
Ubezpieczenie zwierząt a OC w życiu prywatnym i Home Assistance
Istnieje jeszcze jedna forma polisy, która obejmuje zwierzęta domowe. Mowa tu o OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie pozwala na pokrycie szkód wyrządzonych innym osobom. W sytuacji, gdy Twoje zwierzę pogryzie przechodnia lub zniszczy czyjeś mienie, prawdopodobnie będzie można wypłacić odszkodowanie właśnie na podstawie takiej polisy. Oczywiście, również w tym przypadku istnieją liczne wyłączenia. Warto więc sprawdzić szczegóły ubezpieczenia przed wybraniem konkretnej oferty i porównać co najmniej kilka propozycji.
W przypadku właścicieli zwierząt korzystne może okazać się także Home Assistance. Ta forma ubezpieczenia pozwala na zapewnienie opieki zwierzęciu, gdy właściciel nie może tego zrobić, daje możliwość bezpłatnego skorzystania z infolinii i konsultacji weterynaryjnych oraz pokrywa koszty transportu po wypadku. Jest to duże ułatwienie również w sytuacji, gdy właściciel choruje i musi być hospitalizowany.
Tekst zewnętrzny