Swiatzwierzat.pl
Szczotka dla kota. Jak wybrać odpowiednią?

Pixabay.com

Szczotka dla kota. Jak wybrać odpowiednią?

22 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Koty trzeba czesać regularnie – inaczej nałykają się własnych włosów, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jakie są rodzaje szczotek dla kota i do czego służą? Jaka szczotka dla kota będzie odpowiednia? Dowiedz się, jak oce

Szczotka dla kota: pupila czesać trzeba

Koty wprawdzie same poświęcają sporą część dnia na utrzymanie swojego futerka w czystości, nie oznacza to jednak, że opiekun nie musi zajmować się kocimi włosami.

Przeciwnie – większość kotów wymaga regularnej pielęgnacji. Stale, a zwłaszcza w okresie linienia, koty gubią podszerstek. Jeśli podszerstek nie zostanie wyczesany, kot zliże go w czasie porannej toalety. Zbyt duża ilość włosów nagromadzonych w kocim przewodzie pokarmowym może utrudniać kotu jedzenie, trawienie, wydalanie, a nawet stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, jeśli kule włosowe zaczopują jelita.

Dlatego nie ulega wątpliwości, że każdy kot, zwłaszcza w okresie linienia, powinien być regularnie wyczesywany. Do czesania kota służą szczotki. Ale jak dobrać szczotkę odpowiednią dla twojego pupila?

Szczotka dla kota: dopasuj narzędzie do typu sierści

Szczotka dla kota powinna być dopasowana do typu jego sierści. Inne szczotki nadadzą się najlepiej do wyczesywania kotów krótkowłosych, a inne do zwierzaków z długą sierścią. Są szczotki dla kotów z gęstym podszerstkiem i dla tych z podszerstkiem rzadkim lub szczątkowym.

Kotom długowłosym potrzeba szczotek z długimi zębami, które sięgną im aż do skóry, a krótkowłosym wystarczy narzędzie o krótszych zębach.

Szczotka dla kota z gęstym podszerstkiem powinna mieć gęsto rozstawione zęby, by dokładnie wyczesywać martwe włosie. Z kolei koty z podszerstkiem rzadkim zadowolą się szczotką o luźniejszym rozstawie zębów lub wręcz grzebieniem, przeznaczonym przede wszystkim do rozczesywania włosów okrywowych.

Dlatego opiekun, wybierając szczotkę dla kota, powinien mieć przede wszystkim na uwadze typ jego sierści – długość włosów i gęstość podszerstka – i wybrać szczotkę o odpowiedniej długości i rozstawie zębów.

Do pielęgnacji kota można używać więcej niż jednej szczotki, o ile uda się oswoić zwierzaka z większą liczbą narzędzi do pielęgnacji. Niektóre szczotki przeznaczone są do wyciągania martwego podszerstka, inne do wygładzania włosa okrywowego. Poniżej prezentujemy zestawienie najpopularniejszych typów szczotek dla kota.

Szczotka dla kota: pudlówka

Pudlówka, profesjonalnie nazywana zgrzebłem, to jedna z najpopularniejszych szczotek dla kota, zwłaszcza dla kota długowłosego.

Pudlówka składa się z długich, cienkich, drucianych zębów zakończonych pinami, umieszczonych na elastycznej poduszce. Zęby sięgają samej skóry kota, co pozwala rozczesać jego podszerstek wraz z włosami okrywowymi dokładnie i delikatnie. Nadaje się dobrze do czesania kocich kit.

Pudlówka powinna być dostosowana do rozmiaru kota, tak by dało się nią wygodnie wyczesać zarówno grzbiet pupila, jak i jego zakamarki (pachy, pachwiny, futerko na uszach i za uszami).

Pudlówka do czesania kota kosztuje ok 30 zł.

Szczotka dla kota: szczotka z włosia

Szczotka z włosia nie służy do rozczesywania, tylko zbierania wyczesanych martwych włosów, jest to więc dodatkowe narzędzie do kończenia pielęgnacji kotów długowłosych. Szczotka z włosia dodatkowo oczyszcza, wygładza i nadaje sierści kota połysk.

Szczotka z włosia dla kota kosztuje ok. 20 zł.

Szczotka dla kota: szczotka z gumy

Szczotka z gumy pełni tę samą funkcję u kotów krótkowłosych, co szczotka z włosia u długowłosych. U kotów bez podszerstka przeczesanie szczotką z gumy zupełnie wystarcza do utrzymania ich włosów w ładzie i czystości.

Szczotka z gumy dla kota to wydatek ok. 15-20 zł.

Szczotka dla kota: grzebień

Grzebień z luźnym rozstawem zębów służy do rozczesywania włosa okrywowego u kotów długowłosych. Dzięki niemu można wyprostować i wygładzić włosy, zapobiegając tworzeniu się kołtunów.

Grzebień z gęstym rozstawem zębów pozwala z kolei wyczesać koci podszerstek, nada się też do wstępnego przynajmniej przegnania z kota pcheł.

Grzebień dla kota musi być wykonany z metalu, bo plastik będzie elektryzował kocie włosy i utrudniał ich ułożenie.

Grzebień dla kota z dwoma zestawami zębów (szeroki i wąski rozstaw), wykonany z metalu i z drewnianą rączką, może kosztować ok. 30-50 zł.

Szczotka dla kota: filcak

Jeśli czesząc kota grzebieniem z luźnym rozstawem zębów natkniesz się na kołtun lub sfilcowaną sierść, nie rozrywaj poplątanych włosów siłą. W ten sposób tylko zirytujesz kota, którego długo trzeba będzie potem przekonywać, by łaskawie znowu poddał się czesaniu.

Do rozcinania kołtunów i korygowania sfilcowanej sierści kota służy filcak – rodzaj szczotki wyposażonej w zagięte ostrza, które wchodzą w kołtuny jak w masło i rozcinają je bezboleśnie.

Dobry filcak do rozczesywania kota kosztuje ok. 30-50 zł.

Szczotka dla kota: furminator

Furminator to specjalna szczotka do podszerstka, skonstruowana w taki sposób, by maksymalnie skutecznie zdejmować z kota martwy włos. Należy jednak posługiwać się furminatorem umiejętnie, by wyczesać z kota tylko martwe włosy, a nie cały podszerstek, i nie skaleczyć skóry zwierzaka.

Furminator należy stosować mniej więcej raz w tygodniu u kotów posiadających gęsty podszerstek, zwłaszcza w okresie linienia. Dokładne wyczesanie martwego podszerstka jest wtedy bardzo ważne – bez tego kot nałyka się własnych włosów w czasie codziennego wylizywania sierści, co może doprowadzić do powstania u niego kul włosowych i niedrożności przewodu pokarmowego.

Porządny furminator kosztuje ok. 50-100 zł.

Szczotka dla kota: rękawica

Rękawica to nietypowe narzędzie do wyczesywania kotów krótkowłosych i z niewielką ilością podszerstka. Gumowe wypustki po wewnętrznej zbierają martwy włos, a miękki materiał po stronie zewnętrznej pozwala wygładzić kocią sierść i nadać jej dodatkowy połysk.

Co więcej, koty najczęściej przepadają za czesaniem za pomocą rękawicy, bo odbierają je jako przyjemny masaż i niespodziewaną – choć oczywiście zasłużoną – sesję głaskania.

Rękawica do czesania kota to wydatek rzędu 15-20 zł.

Szczotka dla kota: postaw na jakość wykonania

Kiedy już zdecydujesz się na typ szczotki, zwróć uwagę na jakość jej wykonania. Szczotka dla kota powinna być solidna, wykonana z materiałów naturalnych, łatwa do czyszczenia. Zęby szczotek i grzebieni powinny być zaokrąglone lub zakończone kulami – to tzw. piny.

Tanie szczotki dla kota najczęściej szybko się rozlatują, poza tym tworzywa sztuczne mogą się elektryzować, co utrudnia rozczesywanie kociej sierści.

Warto zainwestować w porządną szczotkę, która czesze lepiej i posłuży dłużej, bo kiedy kot przyzwyczai się do jednej szczotki, niechętnie będzie poddawał się czesaniu innym narzędziem.

Szczotka dla kota: czesanie kota krótkowłosego

Kot – niezależnie od długości sierści - powinien być przyzwyczajany do czesania od małego – do zapachu i dotyku szczotek, do uczucia towarzyszącego wybieraniu martwych włosów, do skrobania zgrzebłem, rozcinania kołtunów filcakiem, masowania rękawicą itp. Im dokładniej kot zapozna się z całą procedurą w okresie socjalizacji, tym lepiej będzie ją znosił w dorosłym życiu.

Czesanie kota krótkowłosego zacznij od głaskania, by zwierzak zrelaksował się i chętniej poddał zabiegom pielęgnacyjnym. Następnie czesz kota od głowy, przesuwając się w kierunku ogona, a kończąc czesanie na łapach i brzuchu. Nie zaczynaj od brzucha, bo koty często nie lubią być dotykane w tym rejonie i uciekają spod szczotki.

Jeśli używasz furminatora do wyczesywania podszerstka, zacznij czesanie właśnie od niego. Potem przeczesz kota za pomocą pudlówki, a zabieg wykończ przy użyciu szczotki gumowej. Jeśli masz rękawicę do czesania, możesz przeprowadzić całe czesanie za jej pomocą, wcześniej wyczesując podszerstek furminatorem.

Kot krótkowłosy powinien być czesany mniej więcej raz w tygodniu, częściej tylko w okresie linienia.

Szczotka dla kota: czesanie kota długowłosego

Kota długowłosego należy najpierw rozczesać za pomocą grzebienia. Jeśli natkniesz się na kołtuny lub sfilcowane włosy, najlepiej ściąć je filcakiem. Kiedy masz już pewność, że sierść pupila jest wolna od splątanych włosów, rozczesz ją dokładnie za pomocą pudlówki z odpowiednio długimi zębami.

W okresie linienia do czesania kota długowłosego należy użyć w pierwszej kolejności grzebienia o gęstych zębach lub furminatora. Nie przesadzaj z furminatorem na kocim ogonie – jeśli usuniesz zbyt wiele włosów, kita pupila może stracić efektowny wygląd.

Koty długowłose należy czesać – w zależności od rasy – kilka razy w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie.

Podobne artykuły

reddit/u/kenlayne

Koty

Kot napędził właścicielom niezłego stracha. Jego zdjęcie stało się hitem w sieci

Czytaj więcej >
Kot w Wielkanoc

Koty

Czy mogę dać kotu jajko? Dowiedz się, o czym należy pamiętać w Wielkanoc

Czytaj więcej >
facebook/Best Friends Felines

Koty

Wystające żebra, sama skóra i kości. Uratowane przed śmiercią kociątko zmieniło się do nie poznania

Czytaj więcej >
pixabay/Kabo

Koty

Dlaczego kot kopie przy misce? Wyjaśniamy zachowania mruczka

Czytaj więcej >
Marlin

Koty

Świat oszalał na punkcie kota-pływaka. Nie straszna mu żadna fala (WIDEO)

Czytaj więcej >
Szczęśliwy kot

Koty

Jak poznać, że kot jest szczęśliwy? 8 znaków, że twój pupil ma u ciebie jak w raju

Czytaj więcej >