Swiatzwierzat.pl
Strzyżenie psa w domu - instrukcja krok po kroku

Pixabay.com

Strzyżenie psa w domu - instrukcja krok po kroku

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Strzyżenie psa to sztuka, a jej opanowanie daje sporo satysfakcji i oszczędności. Czy każdego psa można strzyc? Co jest potrzebne do strzyżenia psa w domu? Ile kosztuje zabieg u profesjonalnego groomera? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku: strzyżeni

Strzyżenie psa: gdzie się tego nauczyć?

Strzyżenie psa to sztuka, podobnie jak strzyżenie ludzi. Profesjonalni psi groomerzy to wysoko opłacani artyści po specjalistycznych szkoleniach.

Nie czarujmy się – strzyżenie psa w domu to rozwiązanie prowizoryczne, odpowiednie wyłącznie dla psów niewystawowych. Psy, które mają zdobywać medale na konkursach piękności, muszą być strzyżone wyłącznie przez profesjonalistów i ściśle według regulaminu konkursowego.

Jeśli jednak nie masz zamiaru wystawiać swojego psa, możesz strzyc go samodzielnie w domu. Techniki strzyżenia możesz podpatrzeć u groomera podczas kilku pierwszych wizyt z psem, możesz też poszukać filmów instruktażowych w Internecie. Kluczem do sukcesu jest wprawa i pewna ręka, a te przychodzą z praktyką.

Poniżej prezentujemy krótki poradnik strzyżenia psa krok po kroku.

Strzyżenie psa: czy wszystkie psy można strzyc?

Chociaż każdy opiekun chce, by jego pies wyglądał szałowo, nie każdy pupil powinien być strzyżony. Można strzyc tylko tzw. psy z włosami, czyli takie, które nie mają podszerstka. Strzyżenie psa z podszerstkiem może prowadzić do zaburzeń w jego wzroście i miejscowego łysienia psa.

Psy z włosami często wręcz muszą być strzyżone, ponieważ ich włosy rosną nieustannie i w końcu przesłaniają zwierzakowi oczy i utrudniają chodzenie. Dlatego warto podpatrzeć u groomera przynajmniej podstawowe techniki fryzjerskie, pomocne przy samodzielnym przycinaniu psu brwi, wąsów, brody i włosów na łapach. Psy z włosami powinny być strzyżone mniej więcej raz na trzy miesiące.

Strzyżenie psa: czy warto strzyc w domu?

Samodzielne strzyżenie psa dla wielu może stanowić trudne wyzwanie. Dla własnego świętego spokoju osoby obawiające się nożyczek i maszynki powinny prowadzić swoje psy do profesjonalnego groomera. Dla wielu osób jednak strzyżenie psa w domu to ekscytujące przeżycie, możliwość sprawdzenia się i zaoszczędzenia pieniędzy.

Ile można oszczędzić na domowym strzyżeniu psa? To zależy od rozmiaru psa i typu jego sierści. Im mniejszy pies i krótsza jego sierść, tym tańsza usługa w salonie groomerskim. Strzyżenie małych krótkowłosych psów może kosztować ok. 70 zł. Z kolei duże długowłose psy mogą generować jednorazowy koszt w wysokości nawet 400 zł. Wiele zależy od oferty konkretnego salonu. Niektórzy groomerzy oferują np. przycięcie psu pazurów przy okazji strzyżenia, co może, lecz nie musi być dodatkowo płatne.

Jeśli więc posiadasz np. samoyeda, a więc średnich rozmiarów psa bez podszerstka o dość długiej sierści, samodzielne kąpanie go i strzyżenie może zaoszczędzić Ci sporo pieniędzy. Z kolei samodzielne strzyżenie yorkshire terriera nie wygeneruje wielkich oszczędności, choć niektóre fantazyjne fryzury, kosmetyki i dodatki oferowane przez profesjonalnych groomerów tym małym pieskom, mogą dodatkowo podbijać cenę strzyżenia i tym samym zwiększać oszczędność ze strzyżenia psa w domu.

Strzyżenie psa: jak przygotować pupila do strzyżenia?

Strzyżenie to zabieg obcy psiej naturze. Dlatego psa trzeba przyzwyczaić do strzyżenia od małego, już w okresie socjalizacji. Dzięki temu pies nie będzie się bał szumu maszynki, szczęku nożyczek, opryskiwania emulsją antystatyczną, wcierania szamponów i balsamów. Psiaka, o którym wiadomo, że trzeba go będzie regularnie strzyc, należy też zawczasu nauczyć spokojnego stania. To powinna być jedna z pierwszych „sztuczek” do nauczenia. Dzięki temu zabieg strzyżenia przebiegnie szybciej i sprawniej.

Kiedy strzyżesz psa, mów do niego uspokajająco, głaszcz od czasu do czasu, chwal za dobre sprawowanie i nagradzaj smakołykami. Te czynności uspokoją psa i ułatwią ostrzyżenie go bez żadnych przygód i niespodzianek.

Strzyżenie psa: jak przygotować stanowisko fryzjerskie?

Przeciętny właściciel psa raczej nie posiada w domu stołu groomerskiego z szelkami, na którym można wygodnie umieścić i przypiąć psa. Taki stół nie jest zresztą potrzebny. Wybierz jakiś blat, tak by strzyżony pies siedział na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu będzie Ci wygodniej operować maszynką i nożyczkami.

Na blacie połóż ręcznik lub gumową matę, żeby pies się nie poślizgnął. Taka podkładka ułatwi też sprzątanie, choć nie należy się łudzić – strzyżenie psa z reguły generuje spory bałagan. Upewnij się, że nie strzyżesz psa nad dywanem, w który ścięte psie włosy powłażą głęboko i na amen. Najlepiej strzyc psa nad kafelkami, z których łatwo jest zmieść święte włosy.

Strzyżenie psa: jaki sprzęt będzie potrzebny?

Strzyżenie psa nie różni się wiele od strzyżenia człowieka. Profesjonalni fryzjerzy posługują się wieloma różnymi nożyczkami, maszynkami, grzebieniami, szpilami, chwytakami, suszarkami, balsamami i kremami. Wszystko po to, by zaspokoić żądania nawet najbardziej wymagających klientów. Puszyste loki? – żaden problem. Misterne warkocze zaplecione na brodzie? – w mgnieniu oka. Makieta lotniska ułożona na głowie i postój dla taksówek z wąsów? – nic prostszego.

Profesjonalni psi groomerzy mają podobną ilość sprzętu i podobne możliwości, co najdrożsi ludzcy fryzjerzy. Jednak w warunkach domowych nie potrzeba zbytnio komplikować sobie życia. W domu strzyżenie psa można przeprowadzić z użyciem dobrze naostrzonych i naoliwionych nożyczek fryzjerskich i specjalnej maszynki do strzyżenia psów. Dobrze też wyposażyć się w specjalną emulsję antystatyczną, szampon dobrany do typu włosów psa, ewentualnie także balsam i odżywkę, oraz solidny grzebień albo szczotkę.

Maszynka do strzyżenia i wszystkie kosmetyki muszą być przeznaczone specjalnie dla psów. Ludzka maszynka nie poradzi sobie z psimi włosami, z kolei kosmetyki dla ludzi szkodzą psom.

Strzyżenie psa: rozczesanie włosów

Pierwszym krokiem przy strzyżeniu psa jest rozczesanie jego sierści. Należy zrobić to dokładnie i delikatnie. By ułatwić sobie zadanie, spryskaj sierść pupila specjalną emulsją antystatyczną. Jeśli napotkasz kołtun, rozerwij go palcami. Nigdy nie szarp włosów psa – to sprawi mu ból i zniechęci do poddawania się pielęgnacji. W skrajnych przypadkach przestraszone psy uciekają spod maszynki i tyle z ich strzyżenia.

Do czesania psa użyj solidnego grzebienia lub szczotki odpowiedniej do typu sierści pupila. Zwierzęta o długich włosach dobrze jest czesać szczotkami w typie pudlówki, których piny sięgają do skóry psa i dokładnie rozdzielają włosy. Grzebień posłuży do rozczesania zakamarków i miejsc szczególnie często się kołtuniących, czyli obszarów na uszach i pod uszami, w pachach i pachwinach.

Strzyżenie psa: kąpiel

Rozczesaną sierść psa trzeba dokładnie umyć. Pies powinien być od małego przyzwyczajany do kąpieli, szczególnie psy bez podszerstka, które wymagają częstszego mycia. Użyj szamponu dla zwierząt, dobranego pod kątem typu sierści pupila. Opłucz psa letnią wodą, wmasuj dokładnie szampon we wszystkie zakamarki, a potem starannie spłucz.

Po kąpieli wysusz psa ręcznikiem lub suszarką, jednocześnie rozczesując mu włosy. Szczególnie staranie wysusz psu uszy, bo zawilgocone psie małżowiny to idealne miejsce do rozwoju bakterii i grzybów. Poza tym wilgotny pies może się przeziębić, jeśli np. stanie w przeciągu.

Strzyżenie psa: strzyżenie właściwe

Ta część jest zarazem najtrudniejsza i najłatwiejsza. Najtrudniejsza, bo właśnie strzyżenie nada włosom psa ostateczny wygląd, a wszelkie pomyłki będą widoczne w postaci nierówności psiej fryzury. Najłatwiejsza, bo strzyżenie psa w domu nie jest skrępowane wymogami konkursowych regulaminów i pozwala na radosną kreatywność.

Zasadniczo istnieje tylko kilka zdroworozsądkowych zasad, regulujących strzyżenie psa. Należy strzyc psa z włosem. Lepiej wykonywać oszczędne ruchy i na bieżąco korygować wygląd włosów niż przesadnie szastać nożyczkami lub maszynką – to pozwoli uniknąć błędów. Pamiętaj też, że niewielkie obszary i zakamarki psiego ciała wymagają precyzji – do przystrzygania pachwin czy psich brwi przydadzą się mniejsze nożyczki i odpowiednia nakładka na maszynkę. Szczególnej uwagi wymaga strzyżenie psiego pyszczka, pełnego nierówności. Najlepiej posłużyć się przy tym nożyczkami i grzebieniem.

Wszystko inne jednak zależy od fryzjera. To on decyduje, którą część ciała ostrzyże najpierw i jaki kształt nada włosom.

Strzyżenie psa: czy skracać sierść na lato?

Wbrew popularnemu przekonaniu, weterynarze odradzają strzyżenie psów na krótko na czas letnich upałów. Psy w naturze radzą sobie przecież bez strzyżenia. Chłodzą się za pomocą dyszenia. Sierść nie tylko nie przeszkadza, ale wręcz pomaga im w termoregulacji, chroniąc skórę przed promieniami słońca.

Dlatego psa należy strzyc tylko wtedy, gdy jego włosy wyrosły zbyt długie lub uległy poważnemu zabrudzeniu albo skołtunieniu. Psy radzą sobie z upałami po swojemu i nie powinno się nadmiernie skracać im włosów na lato.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >