Swiatzwierzat.pl
Sporty dla psów: zabawa i zdrowie

Pixabay.com

Sporty dla psów: zabawa i zdrowie

8 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Sporty dla psów to świetna zabawa dla zwierzaków i opiekunów, a do tego sposób na utrzymanie zdrowia i kondycji. Można uprawiać je zawodowo lub rekreacyjnie. Jest z czego wybierać – istnieje wiele konkurencji. Prezentujem

Sporty dla psów: pies jest szczęśliwy w ruchu

Wiele psów ceni sobie komfort domowych pieleszy i niechętnie schodzi z ulubionego miejsca na kanapie, które zdążyło już ugnieść się i przybrać kształt idealnie dopasowany do psiego zadka. Jeden spacer dziennie na szybkie siku i wymianę powitań z innymi czworonogami zupełnie wystarcza im do szczęścia. Psy te jednak są w mniejszości. Większość czworonogów kocha zabawę i ruch, a do szczęścia potrzebuje długich i urozmaiconych spacerów.

Podobnie jest z ludźmi. Aktywni ludzie i ich aktywne psy mogą znaleźć wspólną pasję – sporty kynologiczne. To różnego rodzaju konkurencje, w których do rywalizacji stają pary pies-opiekun lub same psy. W zależności od konkurencji, psi sport może wymagać od zwierzaka szybkości, zręczności, inteligencji, posłuszeństwa lub po trochu każdej z tych cech.

Psie sporty to rozrywka i emocje dla ludzi, którzy potrafią ekscytować się np. gonitwami psów nie mniej niż meczami piłki nożnej. Dla zwierząt sporty to przede wszystkim świetna zabawa, ruch gwarantujący im zdrowie, szczęście i spełnienie, a także okazja do spędzenia czasu wspólnie ze swoimi opiekunami.

Sporty dla psów: zabawa i zdrowie dla zwierząt i ludzi

Czy psie sporty to trudna dziedzina, która wymaga lat treningu, poświęcenia czasu i sił, a także dużych inwestycji w trenerów i sprzęt? Profesjonalne zawody mogą tego wymagać. Nie musisz jednak robić ze swego psa międzynarodowego czempiona, by czerpać korzyści z psich sportów.

Psie sporty to przede wszystkim zabawa i sposób na zdrowe spędzenie czasu razem ze swoim czworonogiem. Ruch i świeże powietrze służą zarówno zwierzętom jak i ludziom. Dlatego warto przynajmniej po amatorsku uprawiać ze swym psem jakiś sport, choćby po to, by urozmaicić mu spacery, a przy okazji wzmocnić własną kondycję.

Nawet leniwe psy kanapowe potrafią zupełnie zmienić swoje nastawienie do ruchu, gdy tylko opiekun zaoferuje im nową ekscytującą zabawę. Podobnie jest z ludźmi – odpowiednio dobrany psi sport może zupełnie odmienić Twój stosunek do spacerów z czworonogiem i z obowiązku zmienić je w przyjemność.

Sporty dla psów: jak wybrać odpowiednią konkurencję?

Sport dla psa należy dopasować do możliwości – jego i naszych.

Niektóre psy nie mogą usiedzieć na miejscu i potrzebują mnóstwa ruchu – te zwierzęta sprawdzą się w gonitwach. Inne potrzebują stałego kontaktu z człowiekiem i uwielbiają spełniać jego polecenia – dla nich są konkurencje sprawdzające posłuszeństwo, tzw. obedience. Psy zaprzęgowe kochają przeciągać ciężary, a dla psów myśliwskich przeznaczone są konkurencje łowieckie.

Pamiętaj także, że niektóre psy, zwłaszcza te o spłaszczonych pyskach, nie powinny się przemęczać i nie nadają się do psich sportów. Także dorastające psy dużych ras nie powinny za bardzo obciążać swoich mięśni i stawów, by nie wykształcić zwyrodnień.

Należy także mierzyć własne siły na zamiary. Uprawienie sportu z psem to świetny sposób na stopniową poprawę własnej kondycji. Jeśli jednak dopiero zaczynamy przygodę z psim sportem, warto wybrać na początek taką konkurencję, która nie wymaga od człowieka szczególnej sprawności, szybkości czy kondycji, a więc raczej agility niż np. canicross.

Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych psich sportów. Na pewno znajdziesz wśród nich coś w sam raz dla siebie i Twojego psa!

Sporty dla psów: agility

Konkurencja agility polega na pokonywaniu przez psa toru przeszkód za komendami opiekuna. Agility sprawdza zarówno sprawność psa, jak i jego inteligencję, tzn. zdolność do reagowania na komendy.

Przygotowując psa do zawodów agility, należy nauczyć go przeskakiwać przez przeszkody, śmigać przez tunele, huśtać się na huśtawce, dawać susy w dal czy zręcznie omijać przeszkody slalomem. Dla psa trening agility to mnóstwo frajdy i urozmaiconej zabawy.

Sporty dla psów: canicross

Canicross to bieg przełajowy z psem. Pies połączony jest ze swym opiekunem smyczą z amortyzatorem, przyczepioną do specjalnego pasa. Pies biegnie przed opiekunem, prowadzi go i ciągnie. To sport wymagający od człowieka sprawności fizycznej, znakomicie nadający się dla osób chętnie uprawiających jogging.

Sporty dla psów: coursing

Coursing to rodzaj gonitwy. Psy pędzą za wypuszczoną przed nimi mechaniczną przynętą, np. atrapą zająca. Wyścig odbywa się w naturalnym terenie, a nie na owalnym torze, czym różni się od typowych gonitw chartów. W zawodach coursingu mogą brać udział psy wszystkich ras, nie tylko charty.

Sporty dla psów: dog dancing

Psy średnio znają się na muzyce, czego dowodem jest fakt, że jeszcze żaden nie wygrał odcinka programu „Jaka to melodia?”. Dog dancing nie polega więc na tym, że pies tańczy do rytmu. To raczej pokaz psiej sprawności i posłuszeństwa. Opiekun i pies wspólnie wykonują serię sztuczek do muzyki, często prezentując widowiskowe i złożone choreografie.

Dog dancing wymaga ścisłej współpracy psa z opiekunem – to wspólna zabawa ludzi i zwierząt.

Sporty dla psów: dog frisbee

To konkurencja zręcznościową, w której pies musi zaaportować ciśnięte przez opiekuna frisbee. W zależności od techniki i odległości rzutu, a także stylu pochwycenia frisbee przez psa, przyznaje się czworonogowi określoną ilość punktów.

Sporty dla psów: dog jumping / diving

To psie skoki do wody. Tutaj liczy się to, jak daleko doskoczy pies po odbiciu się od specjalnej deski.

Sporty dla psów: dogtrekking

Dogtrekking to – jak wskazuje nazwa – chodzenie po górach z psem. Podobnie jak w canicrossie, pies połączony jest z człowiekiem linką z amortyzatorem i prowadzi bieg. Dogtrekking jest bardziej wymagający fizycznie, ponieważ przeprawa odbywa się przez teren górzysty. Można biec, truchtać lub iść, w zależności od możliwości fizycznych i warunków terenowych. Z powodu trudnego otoczenia dogtrekking wymaga także od opiekuna i jego psa dobrej orientacji w terenie.

Sporty dla psów: flyball

Flyball to wyścig psich sztafet. Drużyna składa się z czterech psów. Każdy zwierzak kolejno pokonuje tor przeszkód, dopada do ustawionej na jego końcu maszyny, naciska łapą guzik, uwalniający piłkę, po czym wraca po torze razem z piłką.

Sporty dla psów: hard dog race

Hard dog race to bieg po torze przeszkód, w którym udział bierze zarówno pies, jak i człowiek. Wymaga sprawności od obu uczestników, bo wśród przeszkód znaleźć się mogą m.in. konary do przeskoczenia, opony do przebiegnięcia po nich, woda do przepłynięcia, pokonywanie drabinek, dźwiganie ciężarów i czołganie się w błocie.

Sporty dla psów: nosework

Ta konkurencja testuje psie umiejętności węszenia i tropienia. Sprawdza się zdolność psa do podążania za zapachem w zamkniętym pomieszczeniu, na świeżym powietrzu, w pojeździe i w jakimś pojemniku (od kartonowych pudeł po bagaż podróżny). Konkurencja pozwala wyselekcjonować najlepsze psy do pracy w policji czy służbach celnych.

Sporty dla psów: obedience

Obedience oznacza po angielsku posłuszeństwo. Ta konkurencja sprawdza, jak pies reaguje na komendy. Zwierzak musi wykonać zadania, ale jego powodzenie zależy nie od sprawności fizycznej, lecz od tego, na ile posłuszny jest swojemu panu. Musi w odpowiednich momentach stać, siadać, warować lub aportować.

Luźniejsza formą konkurencji obedience jest rally-obedience, gdzie można zachęcać psa do wykonania komendy i nagradzać, gdy mu się uda.

Sporty dla psów: schutzhund

To konkurencja sprawdzająca zdolność psa do pracy. Testuje się jego zdolność tropienia, posłuszeństwa oraz instynkt obronny.

Sporty dla psów: speedway

W tej konkurencji mierzy się prędkość, z jaką pies biegnie do swego opiekuna na komendę powrotu.

Sporty dla psów: treibball

To jedna z konkurencji dla psów pasterskich. Sprawdza ich umiejętność zapędzania stada. Zamiast skołowanych owiec, psy zapędzają jednak kolorowe piłki. Muszą je skierować i doprowadzić w określone miejsce w określonym czasie.

Sporty dla psów: weight pulling

To konkurencja siłowa. Psi strongmani muszą przeciągnąć sanie obciążone określonym ładunkiem przez określony odcinek toru.

Sporty dla psów: wyścigi zaprzęgów

Psy – często sfora lub większa grupa – muszą przeciągnąć sanie ze swym trenerem po określonej trasie w określonym czasie. To konkurencja, do której stworzone są np. husky czy malamuty.

Formą wyścigów zaprzęgów są też konkurencje bikejoring (pies ciągnie trenera na rowerze) i skijoring (pies ciągnie narciarza).

Sporty dla psów: odpowiednie nastawienie

Profesjonalne psie turnieje to domena zawodowych trenerów i ich starannie wyselekcjonowanych psów. Stawką tutaj – podobnie jak w przypadku czystko ludzkich zawodów – są spore pieniądze i prestiż. Jeśli planujesz związać swoją karierę zawodową z hodowlą i treningiem psów, zwycięstwo w tego rodzaju zawodach to naturalny cel, którego osiągnięcie zapewni sławę i reklamę Twojej hodowli czy centrum szkoleniowemu.

Jeśli jednak uprawiasz sport z psem rekreacyjnie, nie przejmuj się waszymi osiągami. Twój pies nie musi reagować natychmiast na każdą komendę, wykręcać salt w powietrzu, pruć za przynętą z prędkością 100 km/h czy przez pół dnia ciągnąć sanie o masie 200 kg.

Celem rekreacyjnego uprawiania psiego sportu są zdrowie i zabawa. Jeśli zażyłeś świeżego powietrza, dotleniłeś mózg, przyspieszyłeś krążenie, spaliłeś nieco kalorii, a do tego ubawiłeś się ze swoim psem i wzmocniłeś z nim więź, to właśnie osiągnąłeś swój cel. Obaj – Ty i Twój pies – zwyciężacie w psich zawodach za każdym razem, gdy zdrowo zmęczeni wracacie do domu po spacerze, na którym rozruszaliście swoje ciała i umysły.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >