Swiatzwierzat.pl Pozostałe Smutny widok na brytyjskiej plaży. Młoda orka zaplątała się w rybackie sieci
unsplash/Thomas Def

Smutny widok na brytyjskiej plaży. Młoda orka zaplątała się w rybackie sieci

10 września 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Anna Lisa Jenaer dokonała przerażającego znaleziska na szkockich Orkadach. Fale wyrzuciły na brzeg ciało młodej orki. Zwierzę padło ofiarą bezwzględnych zabójcy - porzuconych w morzu sieci rybackich.

Spacerująca po rezerwacie kobieta znalazła martwą orkę, pokrytą licznymi obrażeniami i śladami po sznurach. Rany wciąż były świeże, dlatego natychmiast powiadomiła odpowiednie władze.

Orka padła ofiarą przełowu

- To był mój pierwszy raz, kiedy zobaczyłem orkę. Był to bardzo smutny widok, a jednocześnie niesamowite przeżycie móc podejść tak blisko tego zwierzęcia. To było fascynujące - powiedziała Anna Lisa Jenaer.

The Scottish Marine Animal Strandings Scheme (SMASS) zbadał incydent, aby określić przyczynę śmierci stworzenia. Okazuje się, że zawinił porzucony w wodzie sprzęt rybacki.

- W płucach wykryto wodę, co w połączeniu ze śladami liny wokół orki silnie sugeruje, że przyczyną śmierci było utopienie z powodu splątania - powiedział rzecznik SMASS lokalnym mediom.

Eksperci szacują, że zwierzę mogło mieć około pięciu lat. Był to okaz w dobrym zdrowiu i kondycji, który nie przejawiał trudności w polowaniu. Zawartość jej żołądka wskazuje, że przed nieszczęśliwym wypadkiem orka posiliła się fokami.

Sieci widmo, czyli co czyha w wodzie

WWF Polska opublikowała raport, z którego wynika, że Wraz ze wzrostem populacji wzrasta też zapotrzebowanie na ryby. Prowadzi to do zwiększa się liczba połowów i użycia sieci rybackich, które wychwytują zarówno gatunki ryb będących celem połowu, jak również inne organizmy oraz zagrożone gatunki.

Porzucone w morzach sieci są realnym zagrożeniem dla morskich stworzeń i odpowiadają za śmierć niezliczonej liczby ssaków, ryb i innych stworzeń. Eksperci zauważają, że złapanemu w sieci zwierzęciu w przeciągu 20-30 min kończy się mu tlen. Zwykle po tym czasie zaczyna się topić.

Warto zauważyć, że sieci rybackie, podobnie jak inne odpady z tworzyw sztucznych, mogą też rozpadać się na mniejsze elementy i przekształcić w mikroplastik. Stanowi on zagrożenie nie tylko dla morskich stworzeń, ale również i nas - ludzi.

SMASS podejrzewa, że reszta orek pojawiających się w tej okolicy również może być narażona na podobne niebezpieczeństwo. Rzecznik organizacji tłumaczy, że aktywiści, ekolodzy i wielu rybaków aktywnie angażuje się w działania łagodzące wpływy połowów, lecz niestety nie sposób jest zapobiec wszystkim wypadkom.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: turystyka.wp.pl, wwf.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy