Słyszałeś o trzymaniu w domu tzw. helikopterów japońskich?
Helikopter japoński, o którym jest mowa to mutacja gatunku papużek falistych. Swoją dziwaczną nazwę zawdzięczają zabawnemu ułożeniu upierzenia na grzbiecie. Pióra układają się tak, że mogą kojarzyć się ze śmigłami helikoptera. Występują one w rozmaitych kolorach. Wśród mutacji papużek falistych występują cztery kolory: żółty, niebieski, zielony i czarny. Żółta barwa powstaje dzięki barwnikowi o nazwie psittacinie. Może być on także czerwony i pomarańczowy, jednak te kolory nie występują u tego gatunku papug. Papugi faliste stają się coraz bardziej popularne i są lubiane ze względu na uroczy wygląd oraz łatwość ich hodowli. Możemy je oglądać m.in. na wystawach ptaków egzotycznych i ozdobnych.
Co zrobić, żeby hodować papużki faliste?
Panuje powszechna opinia, że papużki faliste są łatwe w utrzymaniu. Wiadomo, że są bardzo towarzyskie, świetnie prezentują się na zdjęciach, możemy nauczyć ich zabaw i sztuczek, a nawet prostych słów. Tak jak w przypadku każdego innego zwierzęcia domowego, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić im najlepsze warunki bytowania, a w razie potrzeby także opiekę weterynaryjną. Poza odpowiednią przestrzenną klatką (lub wolierą) i zbilansowaną karmą, powinniśmy zadbać o dostarczenie papużce pozytywnych bodźców takich jak m.in.: aktywność fizyczna, zabawa, rozmowa, bezpieczne akcesoria do klatki. Papużki faliste mogą nauczyć się naśladowania ludzkiej mowy.
Papugi faliste rozmnażanie: Aby rozmnożyć papużki w swojej hobbystycznej hodowli domowej, powinniśmy zapewnić naszej parce budkę lęgową i właściwe odżywianie. Przeciętna budka lęgowa ma wymiary kostki o boku 20 cm (umieszczamy ją w klatce lub wolierze). Papużki możemy rozmnażać w stadzie, pod warunkiem zachowania zasady umieszczania odpowiednio większej ilości budek lęgowych: dla 2 par będą to 3 budki lęgowe. Z jednego lęgu zwykle jest 4-7 jaj składanych po około 7-10 dniach od pierwszej kopulacji.
Karma dla papużek falistych
Papużki faliste są typowymi ziarnojadami, dlatego dedykowana dla nich przykładowa, podstawowa mieszanka składa się przede wszystkim w 45% z ziaren kanaru (trawa pastewna), prosa, siemienia lnianego, owsa i słonecznika. Poza podstawową karmą należy zadbać o suplementacji diety surowymi owocami bogatymi w witaminy i sepią, która jest źródłem wapnia. Niektórzy hodowcy podają swoim papużkom żółtko ugotowanego na twardo jaja kurzego. Nie podajemy ptakom pieczywa!
Materiał Partnera