Swiatzwierzat.pl Pozostałe Skandaliczny przebieg lekcji religii. Dzieci uczą się, że „zwierzęta nie czują i są jak roślinki"
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Skandaliczny przebieg lekcji religii. Dzieci uczą się, że „zwierzęta nie czują i są jak roślinki"

1 grudnia 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Dzieci chodzące do jednego z przedszkoli były świadkami skandalicznego zachowania katechetki. Kobieta postanowiła wykorzystać lekcję religii do głoszenia szkodliwych podglądów na temat zwierząt. Rodzice są oburzeni, a skargi nie pomagają.

Niedawno w sieci zawrzało po tym, jak licealistka opowiedziała, czego jej klasa uczy się na lekcjach religii. Prowadzący głosił m.in., iż "feminizm w swych założeniach jest realnym zagrożeniem dla tradycyjnej rodziny i ideologiczną promocja homoseksualizmu".

Po kwestiach nierówności płci czy potępienia nieheteronormatywności przyszedł czas na uprzedmiotowienie zwierząt. Co jeszcze mówi się w polskich szkołach na lekcjach religii?

"Zwierzęta nie są istotami rozumnymi"

Z artykułu opublikowanego przez portal wp.kobieta.pl dowiadujemy się, że szokujące i pozbawione empatii treści przekazywane przez katechetów, siostry zakonne czy księży są rozpowszechniane także wśród młodszych dzieci. Mowa nie tylko o szkołach podstawowych, ale nawet przedszkolach.

Pani Malwina podzieliła się historią swojej córki, która podczas zajęć w przedszkolu usłyszała od katechetki, że " zwierzęta nie czują, nie są istotami rozumnymi ani nie myślą ". Co więcej, zostały przyrównane do roślinek.

Dziecko zaczęło powtarzać rzeczy zasłyszane w szkole, co zaniepokoiło matkę. Jak sama przyznaje, podobne treści głoszone były także w czasach, kiedy ona sama chodziła do szkoły.

Ja też pamiętam, jak kiedyś siostra na religii powiedziała nam, że zwierzęta nie mają duszy. Widać, że Kościół od lat ciągnie swoją retorykę – mówi Malwina w rozmowie z "WP".

Zwierzętom winny jest szacunek

Wbrew poglądom co niektórych katechetów, nie ulega wątpliwości, że zwierzęta są obdarzone rozumem, przejawiają zróżnicowane formy zachowań empatycznych i czują konkretne emocje - strach, podniecenie, radość, smutek, czy złość.

Chociaż Biblia wyjaśnia, że powinnością człowieka jest królowanie nad światem, w słowie tym zawarta jest głęboka troska i szacunek do wszystkiego, co nas otacza . Jak zauważa Jane Goodall, brytyjska badaczka w dziedzinie prymatologii, antropologii i etologii, zwierzęta oraz ludzie mają te same zachowania. Różnimy się jedynie stopniem ich natężenia.

- Jesteśmy najbardziej rozwinięci intelektualnie ze wszystkich istot, jakie chodziły po naszej planecie. Wydaje się jednak, że między inteligentnym umysłem a sercem czy – powiedzmy – duszą, gdzie znajdujemy miłość i współczucie, istnieje jakaś niezrozumiała przepaść - wyjaśnia w rozmowie z Moniką Florek-Mostowską.

Źródło: wp.kobieta.pl, pl.aleteia.org/

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy