Swiatzwierzat.pl
Warszawskie ZOO nowy dom

Warszawskie ZOO

Sen na Jawie – Warszawskie ZOO buduje nowy dom dla ginących gatunków

2 Września 2021

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

Warszawskie ZOO uczestniczy w nowym, wyjątkowym projekcie, który jest potwierdzeniem, że stołeczny ogród realizuje misję, jaką powinien spełniać współczesny ogród zoologiczny – ochronę ginących gatunków, skoncentrowaną na rozmnażaniu zwierząt najrzadszych i zagrożonych wyginięciem. We współpracy z Batu Secret ZOO z Indonezji oraz Fundacją Rozwoju Warszawskiego ZOO PANDA (która finansowo wsparła realizację projektu przekazując na niego 40 tys. zł), powstaje pewnego rodzaju oddział terenowy Warszawskiego ZOO. I to gdzie? Na Jawie Wschodniej! 

W Indonezji zostanie zbudowany kompleks kilkunastu wolier, w których będzie hodowany endemiczny gatunek bażanta z Sumatry – kiściec żółtosterny Lophura erythrophtalma. Niestety sytuacja tego ptaka w środowisku naturalnym jest niełatwa. Liczebność populacji stopniowo spada, w związku z czym organizacja IUCN zajmująca się m.in. ochroną zwierząt i roślin, nadała mu status gatunku narażonego na wyginięcie. Stąd też wynikła konieczność utworzenia grup hodowlanych w ogrodach zoologicznych, jako zaplecza genetycznego dla populacji żyjącej w środowisku naturalnym.

Tak się składa, że koordynatorem zarządzającym populacją kiśćca żółtosternego jest pracownik Ptaszarni Warszawskiego ZOO, na którym spoczywa odpowiedzialność za ptaki mieszkające w europejskich ogrodach. Niestety jest ich stosunkowo mało, bo raptem 5 osobników, z czego 2 pary mieszkają właśnie stołecznym ogrodzie. Z kolei zainteresowanie tym gatunkiem ze strony innych ogrodów zoologicznych jest dość duże, co było kolejnym argumentem, aby taki projekt powstał. Projekt ma wsparcie ze strony lokalnych władz, bowiem pod nadzorem Ministerstwa Leśnictwa i Ochrony Środowiska z Sumatry zostanie utworzone stado podstawowe z odebranych przemytnikom osobników oraz takich, które z różnych względów nie będą mogły wrócić do natury. 

Warszawskie ZOO nowy dom

Warszawskie ZOO nowy dom

Projekt Warszawskiego ZOO ma również poparcie ze strony Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA - European Association of Zoos and Aquaria) oraz światowych organizacji zajmujących się hodowlą i ochroną zagrożonych wyginięciem gatunków bażantów. Instytucje te realizują bowiem podobne projekty, m.in. odtworzenie populacji kiśćca wietnamskiego. Tym bardziej cieszy fakt, że Warszawskie ZOO może również przyczynić się do ochrony innego gatunku, równie cennego przedstawiciela bażantów, tak daleko od Warszawy, niemal w środowisku naturalnym. Tego jeszcze nie było!

Warszawskie ZOO nowy dom

Warszawskie ZOO nowy dom

Prace budowlane na Jawie szybko posuwają się do przodu, a budowa zostanie zrealizowana już wkrótce. O postępach w pracach można dowiadywać się na bieżąco z facebooka Warszawskiego ZOO oraz ze strony www.zoo.waw.pl. 

Warszawskie ZOO nowy dom

Warszawskie ZOO nowy dom

Warszawskie ZOO nowy dom

Warszawskie ZOO nowy dom

Warszawskie ZOO nowy dom

Warszawskie ZOO nowy dom

Warszawskie ZOO nowy dom

Warszawskie ZOO nowy dom

Autor tekstu zewnętrznego: Żaneta Antosiewicz, Dział Edukacji Warszawskiego ZOO

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl