Selkirk rex
Źródło: Pixabay.com

Selkirk rex – kot z owczym runem

1 Grudnia 2020

Natura lubi płatać figle – szczególnie jeśli chodzi o ciekawe mutacje genów. Gdybyśmy zobaczyli selkirk rexa wśród stada owiec, zastanawialibyśmy się, czy kot zdecydował się ukraść sierść owcom, czy może mała owca chce udawać kota?

Selkirk rex to jedna z największych i najbardziej puchatych ras kotów na świecie. Nic dziwnego – owcze futro i jeszcze pers w rodowodzie– od samego początku było wiadomo, że ta rasa będzie wyjątkowa.

Historia i charakterystyka selkirk rex

Selkirk rex ma amerykańskie korzenie. Pierwsze koty tej rasy przyszły na świat w stanie Wyoming – Pesto of No Face urodziła się z naturalnie kręconym włosiem futerka. Dlatego też jej właściciele postanowili rozpocząć hodowlę kota o tak nietypowej sierści.

Pesto of No Face nosiła gen zarówno długiej, jak i krótkiej sierści, co dało początek dwóm odmianom rasy selkirk rex – krótko i długowłosej. Co ciekawe sierść kotów tej rasy zmienia się w zależności od pory roku oraz wieku, dlatego dopiero po osiągnięciu drugiego roku życia, staje się wiadome, jak będzie wyglądał kot.

Selkirk rex to największa i najbardziej puchata rasa kotów o kręconej owczej sierści. Koty osiągają wielkość około 34 cm i ważą do 6 kg. Są bardzo muskularne, mają gruby kościec. Charakteryzują się okrągłą głową z krótkim pyszczkiem i dużymi, szeroko rozstawionymi okrągłymi oczami.

Ponieważ jest to krzyżówka z kotem dachowym, u którego ujawnił się gen kręconej sierści, dozwolone są wszystkie typy umaszczeń oraz kolory oczu. W przypadku selkirk rexa jego najważniejszą cechą charakterystyczną jest grube, kręcone futro i podszerstek, a także skręcone wąsy.

Jaki jest selkirk rex i jak o niego dbać?

Uwielbia zabawy i figle, dlatego odnajdzie się w domu z dziećmi. Razem z nimi będzie mógł spożytkować nadmiar energii Jednak nie można zapomnieć o zapewnieniu mu odpowiednich kryjówek – szczególnie na wysokościach z dala od ludzkich i dziecięcych rąk – tam będzie mógł się wyciszyć.

Selkirk rex nie pogardzi też różnymi drapakami, na których będzie mógł ostrzyć pazury oraz rozprostowywać kości. Po swoim męskim przodku odziedziczył skłonność do łakomstwa, dlatego należy kontrolować wielkość posiłków i przysmaków, jakie kot ten zjada w ciągu dnia.

Oprócz tego konieczne są wizyty kontrolne u weterynarza – szczególności warto robić badania w kierunku chorób serca oraz nerek. Selkirk rex ma też problem z woskowiną w uszach, dlatego podczas wizyt weterynaryjnych należy je dokładnie oczyszczać.

Tym, co w przypadku tych kotów jest szczególnie ważne w kwestii pielęgnacji to futro. Wymagają regularnego czesania, a także, od czasu do czasu, trymowania. Niezwykle istotne okazuje się przycinanie włosia w okolicach oczu i odbytu, aby pomóc kotu zachować odpowiednią higienę.

Choć koty te swoim wyglądem przypominają włochate i leniwe kulki, są niezwykle towarzyskie i zabawowe. Na rozrywkę mogą poświęcić prawie cały swój czas, dlatego ich opiekun powinien być na to przygotowany. Uwielbiają tory przeszkód, szeleszczące tunele oraz wysokie drapaki. Warto pamiętać o matach węchowych, dzięki którym rozwijać będą swoją inteligencję. Odnajdą się w domu jako "koci jedynacy", a także jako część stada.

Następny artykuł