Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 06.04.2022 16:52

Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

Lisy
unsplash/Jeremy Hynes

W województwie mazowieckim ruszyła wiosenna akcja szczepienia wolno żyjących zwierząt przeciwko wściekliźnie. Przez dwa tygodnie mieszkańcy tego regionu powinni zachowywać szczególną ostrożność podczas specerów z dziećmi i wyprowadzania zwierząt. Przynęty ze szczepionką pod żadnym pozorem nie wolno dotykać!

Od 1 do 13 kwietnia 2022 r. na terenie województwa mazowieckiego zostanie przeprowadzona wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie apeluje o sumienne pilnowanie dzieci i wyprowadzanych zwierząt.

Rusza akcja szczepienia lisów, zachowaj ostrożność

Szczepienie przeciwko wściekliźnie odbywa się poprzez wykładanie reczne lub zrzucanie z samolotów na lasy, pola i łąki przynęty ze szczepionką. Akcja nie obejmuje zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Przynęta o zapachu rybnym ma kształt krążka koloru brunatno-zielonego. W niej umieszczona jest szczepionka doustna, która uodparnia wyłącznie lisy. Zdarza się jednak, że ciekawskie maluchy czy domowe pupile postanawiają skosztować preparatu. Jeśli szczepionka dostanie się do ust, oczu, nosa lub skaleczenia skóry, skutki mogą być poważne. Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii – czytamy na rządowej stronie.

Choroby zwierząt – wścieklizna

Lisy to dzikie zwierzęta, które są najbardziej podatne na zakażenie wirusem wścieklizny. Jednak nie oznacza to, że tylko wolno żyjące stworzenia są narażone na zachorowanie.

Wścieklizna może wystąpić także u zwierząt domowych, dlatego w Polsce psy podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. W ostatnim czasie wytyczne dotyczą również kotów, które mieszkają na zagrożonym zakażeniem obszarze.

Nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie obowiązuje od 31 grudnia 2021 roku, na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt. Na tych terenach za niezaszczepienie kota przeciw wściekliźnie grozi kara do 500 zł grzywny.

Wszyscy właściciele psów mają obowiązek zaszczepić je przeciwko wściekliźnie, w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez nie 3. miesiąca życia. Kolejne szczepienia należy wykonywać nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za niedopełnienie obowiązku szczepienia także grozi grzywna w wysokości 500 zł.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: gov.pl, rp.pl, kobieta.interia.pl