Swiatzwierzat.pl Pozostałe Rozpoczęto jesienną akcję walki z wścieklizną. Z samolotów będą zrzucane przynęty ze szczepionką
unsplash/Jeremy Hynes

Rozpoczęto jesienną akcję walki z wścieklizną. Z samolotów będą zrzucane przynęty ze szczepionką

16 września 2021
Autor tekstu: Ewa Matysiak

Ruszyła coroczna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Z samolotów krążących nad województwem lubelskim spada kilkaset tysięcy dawek szczepionek przeciwko niebezpiecznej wirusowej chorobie zakaźnej zwierząt.

Na Lubelszczyźnie właśnie rozpoczęto jesienną akcję walki z wścieklizną u lisów. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie ostrzega: brunatne kostki wcale nie są przysmakami dla domowych pupili!

Z samolotów zrzucają szczepionki przeciwko wściekliźnie

Aby skutecznie zwalczyć chorobę panującą wśród dzikich mieszkańców przyrody, blistry ze specjalnym preparatem będą zrzucane z samolotów. Tak jak co roku zrzut obejmie kompleksy leśne, a także pola i łąki, z pominięciem terenów zabudowanych. rzek i zbiorników wodnych.

Chociaż niewielkich rozmiarów krążki o rybich zapachu mogą na pierwszy rzut oka przypominać ciasteczka, w rzeczywistości są to szczepionki zawierające dawkę z wirusem uodparniającym organizm na wściekliznę. Mają formę płynną i są zamknięte w małych brunatnych kostkach.

Warto zaznaczyć, że przynęty zawierają substancje wabiące wykazują działanie uodparniające tylko u lisów. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie apeluje, by nie dotykać i nie niszczyć przynęt. Kostki, na których pozostał ludzki zapach, są omijane przez lisy.

Akcja potrwa do końca października

Pierwszy akcja lotnicza potrwa trzy dni - do 16 września, natomiast druga została wyznaczono na 25 – 29 października.

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie wydał ważny komunikat i apeluje o ostrożność i rozwagę. Jednocześnie uspokaja, że preparaty są nieszkodliwe dla ludzi, domowych pupili i innych zwierząt wolno żyjących.

Przez dwa najbliższe tygodnie należy ograniczyć przemieszczanie się zwierząt domowych - trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu. Właściciele nie powinni w tym czasie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone, żeby nie zjadały przynęt. Rodzice maluchów również powinni zachować szczególną ostrożność podczas spacerów po łąkach i lasach. Należy pamiętać, że każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.

Źródło: lublin.se.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Obserwuj nas w
autor
Ewa Matysiak

Redaktor naczelna serwisu swiatzwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz roli domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach. Niepowstrzymana chęć odkrywania nowości skłania ją do odwiedzania co rusz to ciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy