Rozpoczęto jesienną akcję walki z wścieklizną. Z samolotów będą zrzucane przynęty ze szczepionką
Ruszyła coroczna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Z samolotów krążących nad województwem lubelskim spada kilkaset tysięcy dawek szczepionek przeciwko niebezpiecznej wirusowej chorobie zakaźnej zwierząt.
Na Lubelszczyźnie właśnie rozpoczęto jesienną akcję walki z wścieklizną u lisów. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie ostrzega: brunatne kostki wcale nie są przysmakami dla domowych pupili!
Z samolotów zrzucają szczepionki przeciwko wściekliźnie
Aby skutecznie zwalczyć chorobę panującą wśród dzikich mieszkańców przyrody, blistry ze specjalnym preparatem będą zrzucane z samolotów. Tak jak co roku zrzut obejmie kompleksy leśne, a także pola i łąki, z pominięciem terenów zabudowanych. rzek i zbiorników wodnych.
Chociaż niewielkich rozmiarów krążki o rybich zapachu mogą na pierwszy rzut oka przypominać ciasteczka, w rzeczywistości są to szczepionki zawierające dawkę z wirusem uodparniającym organizm na wściekliznę. Mają formę płynną i są zamknięte w małych brunatnych kostkach.
Warto zaznaczyć, że przynęty zawierają substancje wabiące wykazują działanie uodparniające tylko u lisów. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie apeluje, by nie dotykać i nie niszczyć przynęt. Kostki, na których pozostał ludzki zapach, są omijane przez lisy.
Akcja potrwa do końca października
Pierwszy akcja lotnicza potrwa trzy dni - do 16 września, natomiast druga została wyznaczono na 25 – 29 października.
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie wydał ważny komunikat i apeluje o ostrożność i rozwagę. Jednocześnie uspokaja, że preparaty są nieszkodliwe dla ludzi, domowych pupili i innych zwierząt wolno żyjących.
Przez dwa najbliższe tygodnie należy ograniczyć przemieszczanie się zwierząt domowych - trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu. Właściciele nie powinni w tym czasie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone, żeby nie zjadały przynęt. Rodzice maluchów również powinni zachować szczególną ostrożność podczas spacerów po łąkach i lasach. Należy pamiętać, że każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.
Źródło: lublin.se.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
-
Jest jeszcze dobro na świecie. Niezwykłe nagranie ukazuje młodych ludzi ratujących życie zwierzaka
-
Koszmar skończył się po dwóch tygodniach, Już wiadomo, co stało się z zaginionym mężczyzną
-
Cała Irlandia pokłada się ze śmiechu. Ważny mecz przerwał niezwykły kibic