Rekin wielorybi: łagodna ryba gigant
Rekin wielorybi wygląda może przerażająco, ale jest łagodny, lubi się bawić, a żywi się tylko planktonem i małymi rybami. Czy rekin wielorybi jest zagrożony? Gdzie można go spotkać? Dowiedz się, jaki jest rekin wielorybi!
Rekin wielorybi: relacje z ludźmi
Rekin wielorybi (łac. rhincodon typus), choć groźnie się nazywa i jeszcze groźniej wygląda (jest ogromny), to tak naprawdę wielki pieszczoch. Ta kolosalna ryba ma łagodne usposobienie i żywi się przede wszystkim planktonem.
Spotkanie rekina wielorybiego w oceanie to dla wielu osób silne, piękne przeżycie, którego nie zapomną do końca życia. Niewiele wiadomo o tych skrytych istotach i każda obserwacja jest na wagę złota, a nie ma ich wiele – rekiny wielorybie to dziś już bardzo nieliczny gatunek. Tam, gdzie wiadomo, że rekiny wielorybie lubią się gromadzić – np. w wodach wokół filipińskich wysp, Malediwów, półwyspu Jukatan, w Morzu Czerwonym – rodzi się ekoturystyka. Na Filipinach np. mieszkańcy wysp dokarmiają rekiny wielorybie krewetkami, tak by przybywały częściej na określone wody i dawały się fotografować spragnionym wrażeń turystom. Wizerunek rekina wielorybiego znajduje się na wet na filipińskim banknocie o wartości 100 peso.
Rekiny wielorybie nie robią krzywdy ludziom. Pozwalają nawet nurkom zbliżać się do siebie i uczepiać swych płetw. Młode samce często podpływają same do nurków z ciekawości i może chęci do zabawy. Trzeba jednak uważać, ponieważ w wielu krajach dotykanie rekinów wielorybich jest nielegalne, a chodzi przy tym o ochronę ryb przed ludźmi, a nie odwrotnie.
Jak wygląda rekin wielorybi?
Rekin wielorybi nie bez kozery ma wieloryba w nazwie. To najdłuższa znana ryba. Może mierzyć nawet ok. 20 m długości i ważyć do 30 t, choć najczęściej osiąga mniejsze rozmiary – 12-13 m i około 13 t żywej wagi. Samice są większe od samców.
Rekin wielorybi ma nieco spłaszczoną głowę i niewielkie oczy. Te braki nadrabia paszczą, która jest bardzo szeroka (przeciętnie na ponad 1,5 m), zawiera aż 300 rzędów małych zębów i służy gigantowi do filtrowania pokarmu z wody. Na grzbiecie i bokach rekin wielorybi ma trzy kile – wypukłe linie.
Rekin wielorybi jest łatwy do rozpoznania dzięki swemu unikalnemu umaszczeniu. Spód ryby jest biały, za to grzbiet szary i gęsto pokryty białymi, zielonymi i żółtymi kropkami, ułożonymi w regularnych rzędach.
Rekin wielorybi: obszar występowania
Rekin wielorybi to gatunek kosmopolityczny. Zamieszkuje aż trzy oceany: Spokojny, Indyjski i Atlantycki. Spotkać go można na otwartych wodach strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej.
Rekin wielorybi: biotop
Rekin wielorybi zamieszkuje ciepłe wody oceanów. Najlepiej czuje się w temperaturze powyżej 21 stopni Celsjusza. Pływa z reguły blisko powierzchni, gdzie może do woli wcinać plankton.