Które psy chorują najczęściej? 6 ras, które odradzają weterynarze
Rasy psów, które najbardziej chorują, czy istnieją takie? Jakiego pupila powinniśmy wybrać, aby był z nami wiele wiele lat? Czy kundelki żyją dłużej niż psy rasowe? Odpowiadamy!
Rasę psa powinniśmy dobrać do swojego stylu życia, upodobań, preferencji takich jak np. wzrost psiaka, waga, ilość wymaganego ruchu, potencjalny charakter. Jednak czy istnieją rasy psów, z którymi wizyty u weterynarza będą częstą koniecznością?
Rasy psów, które są chorowite. Jakiego psa wybrać?
Tak naprawdę każda rasa psa jest narażona na jakąś chorobę. Chorują zarówno psy rasowe, z dobrych hodowli, jak i te z pseudo hodowli, jak i kundelki. Niestety przez wciąż rosnący popyt na psy rasowe, za tanią cenę, takich psiaków jest coraz więcej. Co za tym idzie? Prawdziwy hodowca, czyli ten z hodowlą zarejestrowaną w ZKwP/FCI musi spełnić wiele wymogów, aby móc ze spokojną głową rozmnożyć psy w celach zarobkowych.
Ważnym aspektem dobrej hodowli jest fakt, że mamy stuprocentową pewność, iż nasz ukochany psiak jest czysto rasowy, niezmieszany z kundelkiem, po zdrowych rodzicach, bez predyspozycji do chorób. Pamiętajmy więc, że początkowa oszczędność na psiaku, może bardzo szybko obrócić się w częste i kosztowne wizyty u weterynarza.
Czy kundelki żyją dłużej i są zdrowsze od psów rasowych? To mit! Każdy psiak może się pochorować. Nie powinniśmy jednak przyjmować, iż adopcja mieszańca ochroni nas przed wizytami u weterynarza. Może być nawet odwrotnie. Dlatego niezależnie jakie rasy psów nas interesują, warto najpierw zasięgnąć informacji w internecie, zapytać hodowcę lub dodać się na grupy czy fora poświęcone konkretnej rasie.
Na co chorują psy? Chorowite psy
Wiele z ludzkich chorób możemy zaobserwować także u naszych czworonożnych przyjaciół. Na co chorują psy? Są to choroby takie jak: nowotwory, problemy z układem pokarmowym lub oddechowym, zapalenia płuc. Decydując się na psiaka warto wiedzieć z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Wielu chorobom możemy zapobiegać już zawczasu. Jak to zrobić?
Wystarczy zaszczepić psa. W Polsce obowiązkowym szczepieniem jest szczepienie na wściekliznę, które musi być wykonane u psiaka raz w roku. Na co jeszcze warto zaszczepić naszego psa, aby był jak najzdrowszy? Nosówka, kaszel kennelowy, zakaźne zapalenie wątroby, leptospiroza. Warto także pamiętać, że tak jak u ludzi można wykonać szczegółowe badanie krwi, tak samo u naszego pupila. Koszt nie jest duży, a może uratować życie psa.
Czy istnieją rasy psów, które mają dość duże predyspozycje do chorób? Jakich ras unikać, aby nie pojawiać się za często u weterynarza? Sprawdź czy to psiak na pewno dla Ciebie.
Najkrócej żyjące psy. Najbardziej chorowite rasy psów:
Owczarek niemiecki
O problemach zdrowotnych tej rasy słyszał już prawie każdy człowiek, bez znaczenia czy jest on pasjonatem zwierząt, czy nie. Jedną z ich najczęstszych przypadłości jest dysplazja. Dysplazja polega na tym, że główka kości udowej, nie do końca pasuje do panewki stawowej. Z tego powodu pies odczuwa ból, co prowadzi do zapalenia stawów, a w końcowej fazie problemów z chodzeniem. Jeśli decydujecie się na tę rasę, pamiętajcie, aby wybrać odpowiednią hodowlę i upewnić się, że rodzice naszego szczeniaka nie chorowali na dysplazję.
Buldog
Buldigi to psiaki, które bardzo często mają problemy z oddychaniem. Wynika to z ich spłaszczonych pyszczków. Właśnie dlatego ta rasa w bardzo śmieszny sposób chrumka, ale także głośno chrapie. Buldogom należny zapewnić chłód, zwłaszcza w lecie, ponieważ wysokie temperatury oraz przemęczenie mogą nawet zagrażać ich życiu. Buldogi angielskie często mają także problem z alergiami i infekcjami skóry. W przypadku wyboru tej rasy musimy być świadomi tego, iż może być wymagana operacja, aby ułatwić psiakowi oddychanie, co wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami.
Beagle
Beagle to wspaniałe, jednak wymagające psiaki. Niestety również mają predyspozycję do chorób. Bardzo często u tej rasy możemy zaobserwować padaczkę, częściej niż u innych ras. Pierwsze symptomy możemy zauważyć między szóstym miesiącem życia, a trzecim rokiem. Niestety jest to choroba nieuleczalna, a co za tym idzie wizyty u weterynarza mogą być częste i kosztowne. Oczywiście jak w przypadku wszystkich ras, kwestia choroby jest indywidualną sprawą. Nie jest tak, że każdy pies tej rasy, zachoruje na padaczkę, jednak warto mieć to na uwadze.
Berneński pies pasterski
Te psy również ma problemy zdrowotne. Choć jest to wspaniała rasa, która na pewno zastąpi nam nie jednego misia, pod względem swojej miękkości, ma predyspozycje do chorób nowotworowych. Badania wykazały, że ta rasa choruje, aż o 255 razy częściej niż inne rasy psów.
Cocker spaniel
Spaniel to psiak o niezwykle pięknych, opadających uszach, jednak to właśnie jego główny atut, może obrócić się w udrękę. Uszy tej rasy musimy dokładnie czyścić co kilka tygodni oraz wywijać się od czasu do czasu na drugą stronę. Warto też udać się do groomera lub w miarę możliwości samodzielnie obcinać sierść, która rośnie im od spodu uszu. Unikniemy w tej sposób infekcji.
Yorkshire terrier
To kolejna rasa bardzo podatna na problemy zdrowotne. Yorki, choć uwielbiane przez wiele osób, są narażone na oboczne wrotne krążenie wątroby. Do czego może doprowadzić ta choroba? Przede wszystkim do wymiotów, biegunek, osowienia, słabego wzrostu w wieku szczenięcym, zagubienia czy nawet drgawek. Jeśli nasz psiak zachorował na ta chorobę, konieczna będzie operacja, aby mógł on znów być pełen energii i sił do dalszej zabawy.
Oto kilka ras, które są chorowite. Pamiętajmy jednak, aby niezależnie od rasy czy pochodzenia naszego psa, badać go, obserwować, a w momencie, gdy zauważymy jakieś niepokojące nas zmiany w jego wyglądzie czy zachowaniu, udać się do specjalisty.
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Berneński pies pasterski ma predyspozycje do chorób nowotworowych
Uszy cocker spaniela musimy dokładnie czyścić co kilka tygodni oraz wywijać się od czasu do czasu na drugą stronę.
Buldogi angielskie często mają także problem z alergiami i infekcjami skóry
Owczarki niemieckie często cierpią na dysplazję
Bardzo często u beagla możemy zaobserwować padaczkę, częściej niż u innych ras
Yorkshire Terrier, choć uwielbiany przez wiele osób, jest narażony na oboczne wrotne krążenie wątroby.
ZOBACZ TAKŻE:
- Beata i Majka nie chciały wychodzić z domu przez problemy z cerą. Teraz każda z nich bryluje w towarzystwie. ich sposób na idealną cerę zawstydził dermatologów
- Bohaterski pilot uratował ponad 200 osób, nie uwierzycie jak koszmarnie potraktowała go linia lotnicza
- Mężczyzna z całej siły kopnął psa. Wszystko nagrała miejska kamera, postawiono mu zarzuty
- Najdroższy kot świata kosztował 150 tysięcy złotych. Little Nicky został sklonowany
- Suczka trafiła do weterynarza. Własciciel miał dopuścić się niewybaczalnych czynów