Swiatzwierzat.pl
Kanczyl jawajski

Fot. ZOO Łódź

QUIZ: sprawdź swoją wiedzę o kanczylach

21 Października 2021

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

Czasem sława przychodzi zupełnie znienacka. Zwierzęta stają się najczęściej rozpoznawalne po „udziale” w filmie dla dzieci. Tak było chociażby w przypadku króla Juliana, pingwinów z
Madagaskaru, Timona i Pumby z Króla Lwa, czy słynnej rybki Nemo. Odwiedzający Akwarium w Warszawskim ZOO nie muszą szukać tabliczek z nazwami ryb, skoro widzą, że w akwarium pływa po prostu Nemo, czy Dory. To już stanowi wystarczającą atrakcję. Zwierzę, które dziś zaprezentujemy zasłynęło nie dzięki filmowi, lecz bardzo charakterystycznemu utworowi muzycznemu.

Mysz…? oooo JELEŃ!

Chyba już wiadomo o kogo chodzi. Mowa oczywiście o słynnym myszojeleniu. Oficjalnie w polskim nazewnictwie zwierzę to funkcjonuje jako kanczyl. Słowo myszojeleń jest dosłownym tłumaczeniem angielskiej nazwy zwyczajowej – „mouse-deer”. Nazwa ta nawiązuje oczywiście do wyglądu tego małego przeżuwacza. W lasach azjatyckich występuje 6 różnych gatunków kanczyli, które uznawane są za najmniejsze ssaki kopytne na świecie.

Piosenka „opowiada” o kanczylu srebrnogrzbietym, którego po latach nieobecności zaobserwowano w Wietnamie. W Warszawskim ZOO mieszka para kanczyli jawajskich. Parę lat wcześniej można było zobaczyć w stołecznym ogrodzie kanczyla filipińskiego. Ale to były czasy przed piosenką, więc myszojelonek na nikim nie zrobił wtedy wrażenia.

Zakochana para – Arnold i Linda

Arnold i Linda to para kanczyli jawajskich z Warszawskiego ZOO. Arnold urodził się w Bernie w Szwajcarii w marcu 2020 roku. Od października 2020 r. mieszka w jednej z wolier w naszej Ptaszarni. Przez kilka miesięcy był sam, ale już w lipcu 2021 r. dołączyła do niego urocza, młodziutka Linda, która jest rodowitą łodzianką. Arnold i Linda praktycznie od razu się zaakceptowali , a po niedługim czasie można było wręcz mówić o bliższej znajomości. Bardzo to ucieszyło pracowników zoo, gdyż nie zawsze takie „aranżowane” pary przypadają sobie do gustu. Niektóre randki w ciemno nie kończą się sukcesem. Warszawskie ZOO z nadzieją patrzy w przyszłość i liczy na to, że kanczylowa rodzinka będzie się stopniowo powiększać.

Jakie są myszojeleniowe przysmaki?

Jak przystało na krewnych jelenia i sarny, kanczyle są zdecydowanymi wegetarianami. W naturze jedzą wyłącznie rośliny, ale w hodowli posilają się także bezkręgowcami. Zaglądając w ich miskę możemy zdradzić, że bardzo smakuje im brukselka, fasolka szparagowa, pomidory, papryka i gotowane ziemniaczki. Do tego oczywiście duuużo zielonych listków, marchewka, specjalny granulat i niewielkie ilości bezkręgowców.

Skryte i płochliwe

Wiele osób przychodzi do ZOO specjalnie na spotkanie z myszojeleniami. Niestety na takie spotkanie trzeba czasami cierpliwie poczekać. Zwierzęta te są aktywne głównie nocą, wczesnym rankiem i wieczorem. Przy odrobinie szczęścia w środku dnia też można zaobserwować Lindę i Arnolda, choć na wybiegu jest sporo dogodnych kryjówek, w których lubią przebywać ci „celebryci”.

W naturze zwierzęta te również uchodzą za bardzo skryte i płochliwe. Naukowcy nawet nie są w stanie dokładnie określić ich liczebności, dlatego kanczyle jawajskie posiadają w Czerwonej Księdze IUCN status DD (Data Deficient), co oznacza, że gatunek jest trudny do obserwacji i brakuje danych do oszacowania jego populacji.

Czy wiesz, że…?

Kanczyle posiadają interesującą strategię obrony w sytuacji zagrożenia. Przy bezpośrednim starciu używają swoich ostrych, wystających kłów. Aby odstraszyć rywali wykorzystują też sygnały dźwiękowe. Potrafią wydawać odgłosy przypominające płacz, a także uderzają racicami o ziemię z dużą prędkością (7 razy na sekundę), imitując werbel. Gdy w ciemnościach padnie na nie snop światła zastygają w bezruchu.

Quiz – sprawdź swoją wiedzę o kanczylach:

1. Z kim spokrewnione są kanczyle?
a) ze świnkami morskimi
b) z sarnami
c) z nutriami
d) z wiewiórkami

2. Z jaką prędkością kanczyle mogą uderzać kopytkami o ziemię?
a) 7 razy na minutę
b) 17 razy na sekundę
c) 7 razy na sekundę
d) 77 razy na minutę

3. Co jest jednym z przysmaków Lindy i Arnolda?
a) fasolka szparagowa
b) orzeszki ziemne
c) żołędzie
d) winogrona

4. W jakim budynku mieszkają warszawskie kanczyle?
a) w Żyrafiarni
b) w Słoniarni
c) w Ptaszarni
d) w Małpiarni

5. Jaki status ma w naturze kanczyl jawajski?
a) Jest zagrożony wyginięciem
b) Jest krytycznie zagrożony wyginięciem
c) Wymarł już na wolności
d) Nie ma wystarczającej ilości danych do oszacowania jego populacji

Fot. ZOO Łódź – to jest Arnold
Fot. ZOO Łódź – to jest Linda.
Fot. ZOO Łódź – to jest Linda.

Materiały Partnera

Tagi:

ZOOWarszawaZwierzęta

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nie żyje jaguar Kali, jeden z najstarszych mieszkańców stołecznego ZOO

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Prawdziwy baby boom we wrocławskim ZOO. Na świat przyszło żubrzątko

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

We wrocławskim ZOO urodził się takin złoty. Hodowlę prowadzi tylko 13 ogrodów zoologicznych na świecie

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość w łódzkim zoo. Polacy wreszcie mogą odwiedzić "leśnego psa"

Czytaj więcej >