Swiatzwierzat.pl Koty Puma: największy z małych kotów
pixabay/lanza

Puma: największy z małych kotów

21 sierpnia 2021
Autor tekstu: Emil Hoff

Puma prowadzi życie skryte i ciche. Wyłania się ze swych kryjówek tylko, gdy atakuje. Puma to groźny, szybki drapieżnik, atakujący z zaskoczenia. Gdzie występuje puma i czy atakuje ludzi? Dowiedz się, jaka jest i jak żyje puma.

Puma: relacje z ludźmi

Puma, zwana też pumą płową lub kugarem (łac. puma concolor lub felis concolor, co oznacza oznacza pumę jednolitego koloru) to drapieżny kot, zamieszkujący w przeszłości niemal całą Amerykę Północną i Południową. Osiąga rozmiary kwalifikujące ją do wielkich kotów, ale genetycznie spokrewniona jest bliżej z kotami średniej wielkości, w tym przede wszystkim z jaguarundi i gepardem. Mówi się więc, że puma to największy z małych kotów.

Puma nie cieszy się wielką sympatią ludzi. To groźny, drapieżny kot, któremu zdarza się atakować nieostrożnych wędrowców. Zwłaszcza w przeszłości pumy dawały się we znaki odkrywcom, traperom i kolonizatorom, przemierzającym bezludne obszary obu Ameryk w poszukiwaniu złota, ziemi i nowego startu w życiu. Nic dziwnego, że z pumami walczono jak z zarazą, tak że dziś populacja tych zwierząt na wschód od Missisipi jest już szczątkowa. Puma wschodnie ostała się głównie na Florydzie.

Jak wygląda puma?

Puma jest piątym co do wielkości kotowatym na świecie. Osiąga 200 cm długości ciała, nie licząc ogona, który może mieć prawie metr. Puma może mieć 78 cm wysokości w kłębie i ważyć do 100 kg. Najczęściej jednak pumy są sporo mniejsze, mają do 150 cm długości z ogonem, ok. 50 cm w kłębie i ważą do 75 kg. Samice są mniejsze od samców.

Puma ma silne, smukłe ciało ze stosunkowo niedużą głową, za to potężnymi tylnymi nogami, umożliwiającymi jej wykonywanie ogromnych skoków i szybki bieg. Futro pumy jest dość krótkie i przylegające do ciała. Sierść pumy ma kolor jednolicie jasnobrązowy, ale niektóre podgatunki i lokalne populacje miewają też inne kolory, np. odcienie szarości, a nawet jednolitą czerń. W jednym przypadku udało się zaobserwować pumę jednolicie białą.

Puma: obszar występowania

Na podstawie niedawnych badań genetycznych wyróżniono sześć podgatunków pumy, z których jednak jeden – puma wschodnia, zamieszkująca Amerykę Północną – już niemal wyginął. Pozostałe podgatunki pumy zamieszkują jednak nadal Amerykę Środkową i Południową od Meksyku po Ziemię Ognistą. Pumy widuje się też czasem na terenie USA, głównie na Wielkich Równinach, w Górach Skalistych i na zachód od nich. Niektóre koty zapuszczają się aż do Zachodniej Kanady.

Puma: biotop

Puma najlepiej czuje się wśród gór i lasów, a już szczytem marzeń jest porośnięty lasem górski łańcuch pełen grot i jaskiń. Pumy spotyka się jednak i na preriach.

Obserwuj nas w
autor
Emil Hoff

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek i artykułów (w prasie i sieci), influencer wołacza. Redaktor swiatzwierzat.pl. Team koty. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy