Swiatzwierzat.pl Aktualności Psy i koty pod jednym dachem – fakty i mity
Pixabay.com

Psy i koty pod jednym dachem – fakty i mity

24 marca 2022
Autor tekstu: Dominika Stańczyk

Posiadanie więcej niż jednego zwierzaka w domu zawsze niesie za sobą ryzyko. Ale rzadko kiedy zdarzają się sytuacje, że nie da się takiego konfliktu rozwiązać. Podstawą jest czas, a wtedy nawet największy jedynak w końcu zaprzyjaźni się z drugim pupilem.

Psy i koty pod jednym dachem – jak je zapoznać?

Podstawą do zaprzyjaźniania ze sobą zwierząt – zarówno między gatunkami, jak i w obrębie tego samego gatunku – jest proces zwany socjalizacją z izolacją. Określenie czasu, jaki będzie potrzebny na jego przeprowadzenie, jest niemożliwe. To niestety zawsze kwestia indywidualna, która zależy od charakteru zwierząt.

Pierwszy etap polega na kontakcie zapachowym. Zarówno kot, jak i pies muszą przebywać w oddzielnych pomieszczeniach. Ważne, aby to rezydent miał większą przestrzeń, po której będzie mógł się poruszać. Właściciel powinien na zmianę raz odwiedzać kota, a raz psa, przyzwyczajając oba zwierzaki do zapachów.

Gdy przestaną reagować nerwowo na obcy zapach, pozwalamy psu zwiedzać miejsce bytowania kota pod jego nieobecność i odwrotnie. Dzięki temu będą mogły jeszcze lepiej poznać swoje zapachy. Na dalszym etapie wprowadzamy kota do kontenerka i dajemy psu szansę na jego dokładne obwąchanie – bardzo ważne, aby odbywało się to pod okiem właściciela, ponieważ oba zwierzaki mogą sobie wzajemnie zrobić krzywdę.

Dopiero gdy oba zwierzaki stracą sobą zainteresowanie i nie będą reagować nadmiernym stresem, można je swobodnie puścić, ale przez pierwsze dni nadal należy je dokładnie obserwować. Warto nagradzać pozytywne zachowania smakołykami, dzięki czemu oba zwierzaki szybciej wyzbędą się wzajemnej niechęci.

Psy i koty pod jednym dachem – czy niechęć może pojawić się z czasem?

Jeśli przeprowadziliśmy poprawnie socjalizację z izolacją zwierzęta nie powinny żyć ze sobą w konflikcie. Jednak – podobnie jak u ludzi – te mogą zdarzyć się zawsze. Być może pies zaczepił kota, gdy ten chciał spać albo kot podczas zabawy za mocno machnął pazurkami.

Do nieporozumień mogą też przyczynić się nieświadomi właściciele – pomimo wzajemnej miłości, oba zwierzaki wymagają tak samo poświęcenia uwagi i przede wszystkim pieszczot. Warto zatem pamiętać, że głaszcząc jednego pupila, za chwilę powinniśmy przyjemność sprawić także drugiemu.

Posiadanie w domu zarówno psa i kota jest możliwe. Jeśli pod swój dach przyjmujemy kociaka i szczeniaka nie powinno być większych problemów gdyż oba wychowywać się będą razem. Jeśli jednak decydujemy się na adopcję zwierząt, koniecznie pamiętajmy o socjalizacji z izolacją!

Obserwuj nas w
autor
Dominika Stańczyk

Dominika Stańczyk

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy