Swiatzwierzat.pl
Przedszkole dla psów: co to jest i co daje psiakom?

Pixabay.com

Przedszkole dla psów: co to jest i co daje psiakom?

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Udostępnij:

Przedszkole dla psów może być wybawieniem dla opiekuna, który nie ma wielkiego pojęcia o trenowaniu szczeniaków, ale chce zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią wczesną edukację. Czym jest, jak działa i co daje przedszkole dla ps&oacut

Przedszkole dla psów: co to takiego?

Przedszkole dla psów to rodzaj grupowych zajęć dla szczeniąt w wieku poniżej 6 miesięcy, w czasie których pieski socjalizują się ze sobą nawzajem i swoimi opiekunami, nabywają niezbędnych psich umiejętności, poznają zasady dobrego współżycia z innymi zwierzakami i ludźmi, a także uczą się prawidłowych reakcji na różne życiowe sytuacje. Często też przechodzą podstawowy trening posłuszeństwa – naukę komend.

Przedszkole dla psów to w pewnym sensie odpowiednik ludzkiego przedszkola. Zajęcia prowadzone są zawsze przez profesjonalnych trenerów. Stanowią oni odpowiednik przedszkolanek. Dobre przedszkola dla psów oferują też usługi behawiorysty (to z kolei taki „szkolny psycholog” dla piesków) i weterynarza („higienista”). W ramach zajęć w psim przedszkolu szczeniaki często mają do dyspozycji zarówno odpowiednio przystosowane pomieszczenie („sala lekcyjna”), jak i zabezpieczony wybieg („podwórko szkolne”), a także zestaw sprzętów do nauki i zabawy („zabawki” i „plac zabaw”).

Przedszkole dla psów tym różni się od tego dla dzieci, że właściciele szczeniąt biorą udział w zajęciach razem ze swoimi pupilami.

Przedszkole dla psów: co to daje?

Przedszkole dla psów daje mniej więcej to samo, co przedszkole dla dzieci. Socjalizacja, zabawa i trening pod okiem profesjonalnych psich pedagogów kształtują postawy i charakter szczeniąt w kluczowym dla ich rozwoju okresie.

Jednocześnie przedszkole dla psów stanowi pomoc i odciążenie dla opiekunów czworonogów, którzy często nie mają dostatecznej wiedzy, by samodzielnie wychować swojego szczeniaka.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że szczenięta często uwielbiają zajęcia w przedszkolu dla psów. To dla nich wielka frajda. Mają wtedy moc wrażeń, oddają się ciekawym aktywnościom (i dostają za to smaczne nagrody), poznają inne, przyjazne i skore do harców psy, a uwaga ich ukochanego pana skupia się tylko na nich. Psie niebo czy co?

Przedszkole dla psów: wychowanie pod okiem ekspertów

Doświadczenia zebrane przez psa w czasie pierwszych miesięcy życia są kluczowe dla jego prawidłowego rozwoju. Zaniedbanie odpowiedniej socjalizacji szczeniaka może oznaczać, że pies będzie sprawiał kłopoty behawioralne w dorosłym życiu. Prawidłowe przeprowadzenie socjalizacji psa nie jest jednak łatwe. Nie każdy opiekun jest w stanie odpowiednio zająć się swoim szczenięciem, na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że ktoś jednak musi to zrobić.

Dlatego powstały przedszkola dla psów. Przedszkole dla psów odciąża opiekunów, pomaga im przeprowadzić cały proces socjalizacji pieska, wzmocnić z nim więź, zapoczątkować trening.

Przedszkole dla psów: jak wybrać odpowiednie?

Coraz więcej psich opiekunów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest odpowiednie ułożenie czworonoga we wczesnym okresie jego życia. Stale więc wzrasta popyt na psie przedszkola, których zakłada się coraz więcej, zwłaszcza w miastach. Należy docenić dobre chęci trenerów, wychodzących naprzeciw potrzebom opiekunów, ale trzeba pamiętać, że najważniejsze jest dobro psa. Przedszkole przedszkolu nierówne i do obowiązków opiekuna należy wybranie takiego, które będzie odpowiadało potrzebom szczeniaka.

Dobre przedszkole dla psów musi spełniać kilka warunków, opisanych poniżej. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, poczytaj opinie na temat danego przedszkola dla psów na forach internetowych. Ostatecznym sprawdzianem musi być osobista wizyta w placówce, rozmowa z trenerem, oględziny sali zajęciowej i analiza programu treningowego.

Przedszkole dla psów: 1 trener na 3 pieski

Dobre przedszkola dla psów dbają o to, by szczeniaki wyniosły z zajęć jak najwięcej. To z kolei wymaga, by każdemu pieskowi trener był w stanie poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Przyjmuje się często, że na jednego trenera w grupie zajęciowej powinny przypadać najwyżej trzy szczenięta.

Należy unikać przedszkoli dla psów, w których jeden trener zajmuje się „szkoleniem” całego stadka szczeniąt. Takie szkolenie to pic na wodę, bo jeden człowiek nie jest w stanie czuwać nad rozwojem kilkunastu rozbrykanych zwierzaków, z których każdy ma przecież inne doświadczenia i potrzeby, inne tempo nauki, inne humorki i narowy, wymaga innego podejścia i zachęt. Stadko szczeniąt można najwyżej wykarmić i przechować pod dachem, ale nie trenować.

Przedszkole dla psów: szczenięta duże i małe

W dobrym przedszkolu dla psów grupy zajęciowe są mieszane, czyli socjalizują się ze sobą pieski rożnych ras, rozmiarów i kategorii wiekowych. W ten sposób efekty socjalizacji maksymalizują się, a pieski oswajają się z całą gamą różnorodnych bodźców, dźwięków i zapachów, zachowań i interakcji. Uczą się, że miniaturki to nie zabawki, a psi giganci to nie straszne potwory. Pieski nieco starsze pomagają nieco młodszym. O taką różnorodność właśnie chodzi w socjalizacji i dobre przedszkole dla psów powinno o nią dbać.

Przedszkole to nie hodowla. Unikaj przedszkoli, które starannie rozdzielają psy według rasy, wieku czy rozmiaru.

Przedszkole dla psów: odpowiedni trenerzy

Jakość zajęć w psim przedszkolu zależy ostatecznie od trenera, który będzie je prowadził. Należy upewnić się, czy to rozsądna i wykwalifikowana osoba, a nie pracująca dorywczo pani z kiosku Ruchu, która sobie tutaj dorabia, bo „zawsze lubiła pieski”.

Dobre przedszkole dla psów zapewnia klientom pełen wgląd w plan i przebieg zajęć. Trener powinien pozwolić Ci poobserwować, jak prowadzi zajęcia, jeszcze zanim zapiszesz na nie swojego psa. Zwróć uwagę na liczebność grupy zajęciowej i zdolności trenera, jego metody wychowawcze, komunikatywność i stopień opanowania przez niego podopiecznych.

Przedszkole dla psów: odpowiedni kurs

Zwróć baczną uwagę na to, jak wygląda oferta edukacyjna przedszkola dla psów.

Zajęcia powinny odbywać się mniej więcej raz w tygodniu i trwać ok. godziny, by zbytnio nie zmęczyć ani nie znudzić szczeniąt.

W czasie zajęć pieski powinny uczyć się podstawowych komend i umiejętności (np. chodzenia na smyczy, oddawania przedmiotów), oduczać się zachowań niepożądanych (np. gryzienia mebli albo rąk, skakania na ludzi), oswajać się z zabiegami pielęgnacyjnymi, a także znoszeniem samotności. Niektóre przedszkola oferują też dodatkowe wykłady dla samych tylko opiekunów, na których słuchacze poznać mogą najważniejsze sekrety i porady dotyczące socjalizacji i treningu psa.

Jeśli przedszkole dla psów oferuje zamiast tego np. „radosną eksplorację w ogródku kwiatowym” albo „uważność oddechu dla czworonogów” albo „malowanie łapkami”, lepiej poszukaj innej opcji.

Przedszkole dla psów: odpowiednie sale lekcyjne

Przedszkole dla psów powinno oferować szczeniętom odpowiednie warunki nauki, najlepiej w przystosowanej sali, odpowiednio dużej, ciepłej, przewietrzonej, zawsze czystej i łatwej do wyczyszczenia na wypadek gdyby któremuś pieskowi coś się ulało z ekscytacji.

Dobrze by zwierzaki miały też do dyspozycji odpowiednio zabezpieczony, dobrze nasłoneczniony wybieg.

Przedszkole dla psów: wymóg szczepień

Dobre przedszkole dla psów poprosi swych przyszłych klientów o wgląd w książeczki zdrowia psiaków, by upewnić się, że przeszły one wszystkie lub przynajmniej najważniejsze szczepienia.

To bardzo ważne – młode pieski nie mają jeszcze w pełni rozwiniętej odporności, a dużo psów w jednym miejscu to też duża łatwość rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Jeśli trafisz do przedszkola dla psów, gdzie przyjmowany jest każdy szczeniak bez względu na to, czy ma szczepienia czy nie, bierz swojego psa pod pachę i zwiewaj.

Podobne artykuły

FB/DIOZ

Psy

Z ulicy trafił do domu alkoholiczki. Później sąsiad zrobił z niego żywą tarczę

Czytaj więcej >
Facebook/Clinica Veterinaria Anubis

Psy

Nietypowe narodziny szczeniąt. Potrzebna była liczna pomoc

Czytaj więcej >
Pies

Psy

Tragicznie zaniedbany pies odebrany interwencyjnie. Karygodne, co go spotkało

Czytaj więcej >
yt

Psy

Pies "dołączył" do sztafety. Nagranie bije rekordy popularności

Czytaj więcej >
twitter/KW_PSP_GDANSK

Psy

Tragiczny wypadek na Pomorzu. Strażacy uratowali psa, jego właściciel nie żyje

Czytaj więcej >
zrzutka/ufw8hk

Psy

Husky zjadł mięso nafaszerowaną gwoździami. Cudem przeżył, ale leczenie jest niezwykle kosztowne

Czytaj więcej >