Prezydent podpisał nowelę ustawy o ochronie zwierząt. Czeka nas rewolucja?
W poniedziałek, 29 listopada 2021 roku prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych. Dostosowuje ona polskie przepisy do unijnej dyrektywy i pociągnie za sobą szereg istotnych zmian.
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych została przygotowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Prace legislacyjne miały rozwiązać problemy wskazane podczas kontroli Najwyższej Izby Kontroli z 2017 r., dotyczącej wykorzystania zwierząt w badaniach naukowych.
Jest podpis prezydenta pod nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Czy to koniec ich cierpienia?
Jak przekazał "Polsat", w uzasadnieniu noweli zawarto szereg propozycji zmian związanych z potrzebą dostosowania ustawy do aktualnych regulacji zawartych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jak również do warunków i potrzeb społecznych.
Zgodnie z komunikatem resortu edukacji i nauki, głównym przesłaniem całości zmian jest zastosowanie zasady 3R.
-
Replacement - zastąpienie;
-
Reduction - ograniczenie;
-
Refinement - doskonalenie.
Co oznacza to w praktyce? Wraz z wejściem noweli w życie badacze będą zobowiązani do ograniczenia liczby wykorzystywanych zwierząt oraz zastąpienia ich w eksperymencie przez modele badawcze - oczywiście wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Ponadto, priorytetem będzie udoskonalanie metod w kierunku zmniejszenia cierpień zwierząt w doświadczeniach.
Oprócz tego, nowelizacja zakłada również nałożenie na hodowców, dostawców i użytkowników obowiązku ustanawiania programu znajdowania zwierzętom nowego domu. W przypadku zwierząt dzikich, wdrożenie w życie programu rehabilitacyjnego przed przywróceniem ich do siedliska przyrodniczego. Ma ono na celu także doprecyzowanie regulacji określających wyjątki od zasady stosowania środków znieczulających i przeciwbólowych. Ustawa doprecyzowuje też przepisy ustalające warunki postępowania ze zwierzętami po wykorzystaniu ich w procedurach oraz sprawy dotyczące ekspertów współpracujących z powiatowymi lekarzami weterynarii przy prowadzeniu kontroli. W projekcie określono wymagania, jakie powinien spełniać taki ekspert, a także warunki jego wpisu na listę ekspertów oraz wykreślenia z niej.
Przypominamy, że w obronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych stanęła najbardziej znana i ceniona za granicami kraju polska reżyserka i scenarzystka - Agnieszka Holland. W apelu do Sejmu zwróciła uwagę, iż jesteśmy winni zwierzętom maksymalną ochronę, gdyż zawdzięczamy im m.in. bezpieczne dla ludzkiego zdrowia leki czy kosmetyki. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule.
Źródło: polsatnews.pl
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami
-
Waldemar B. oskarżony o znęcanie się nad zwierzętami. Rozpoczął się proces
-
Niespodziewany gość wpadł bez uprzedzenia. Internauci: „Patrzy łosiu, a stół pusty"